Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Powerbank dużej pojemności 5V, 12V, 230V

27 Sep 2018 12:27 1245 5
  • Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 42  
    Nie jest to jakoś strasznie skomplikowane ale jak skompletujesz wszystkie potrzebne komponenty to cena zbliży się do urządzenia z linku
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 41  
    kortyleski wrote:
    jak skompletujesz wszystkie potrzebne komponenty to cena zbliży się do urządzenia z linku

To jedno, drugie to odpowiednia wiedza jak to zrobić- skonstruować.

Poza tym kupujesz urządzenie, które działa. Jeśli chciałbyś je zrobić od podstaw to podejmujesz ryzyko, że nie zadziała. A pieniądze wydasz.

Więc dużo nie zaoszczędzisz, a podejmujesz ryzyko.
    Jeszcze jedno, weź pod uwagę czas wykonania. Zapewniam nie zrobisz tego przez jeden wieczór.
  • Level 3  
    Mam sporo ogniw 18650.Chcialbym zrobić z nich jakiś fajny projekt. Ewentualnie minimalizacja tego rozwiązania do 5V i 12V zejdzie trochę z finansami.
  • Level 41  
    dodger156 wrote:
    Ewentualnie minimalizacja tego rozwiązania do 5V i 12V zejdzie trochę z finansam

Dało by radę.
    Ile przeznaczysz na projekt?
  • Level 20  
    dodger156 wrote:
    Mam sporo ogniw 18650.

Trochę mało informacji jak na proszenie o schemat i wskazówki budowy Powerbanku...

Ogniwa rozumiem używane (pewnie z baterii laptopowych), czy były sprawdzane (rezystancja wewnętrzna, pojemność, napięcie)? Ile masz tych ogniw, jaka marka?

Poza tym, do czego ma służyć głównie ten Powerbank? Niby mało ważna informacja, ale już na etapie projektu można sobie skomplikować życie. Przykładowo chcesz tym zasilać najczęściej laptopa (19V DC)- wtedy racjonalnie jest tak ułożyć ogniwa aby szeregowo było ich 7 (co da nam 21-29.4V) czyli wystarczy przetwornica step-down.
    Jeśli popełnisz błąd przy projektowaniu, mozesz zbudować pakiet 3SxP (3 szeregowo, x równolegle) - czyli 9-12.6V. Wtedy trzeba użyć przetwornicy step-ups, która (przynajmniej w mojej wiedzy) zawsze będzie miała niższą sprawność niż step-down. Czy ma być ładowany specjalną ładowarką (z bbalanserem i oddzielnym ładowaniem każdej 'celi') czystałym napięciem DC? A może chcesz mieć możliwość ładowania bezpośrednio z sieci 230AC?

Takich pytań jak powyższe powinno być mnóstwo. Tak samo jak pytanie czy już wcześniej pracowałeś z ogniwami 18650. I nie chodzi mi tutaj o rozbebeszenie baterii od laptopa, ale o reguły i technologie łączenia ogniw Litowo-jonowych.

Jeśli znasz się na rzeczy, wybacz protekcjonalny ton posta, ale już spotkałem się w życiu z ludźmi, którzy niedocenili tego jak niebezpieczna może być zabawa z tym akumulatorem energii. (Jeden z nich stwierdził, że to taka większa bateryjka R6).

Pozdrawiam!

Ps: ten powerbank z podanego przez Ciebie linka wygląda (z opisu) jak... Zwykły akumulator żelowy 12V/14Ah plus przetwornica 12-230V, przetwornica 12-5V i jakiś kawałek panela solarnego plus ładowarka. Szczerze, to nic szczególnego.
    Do osiągnięcia podobnych rezultatów potrzebujesz 24 ogniwa 18650 w konfiguracji 4S6P (14.8V/15Ah), zakładając nowe ogniwa o pojemności 2500mAh. Taka ciekawostka ;)