Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urmet 19A brak sygn. wywołania

27 Wrz 2018 13:55 273 7
 • Poziom 2  
  Witam. Mam zasilacz 19A. Po jakimś silnym zwarciu w instalacji w domu, brak jest sygnału dzwonka zarówno na wyjściu G iak również na wyjściu T (do interkomu)
  Działa komunikacja w obie strony oraz otwieranie furtki. Zasilacz został wymieniony na nowy i jest OK, ale ten stary chciałbym naprawić dla czystej satysfakcji
  Podejrzewam, że padł jakiś element na płytce lecz moja wiedza na ten temat jest za mała. Czy może ktoś by coś podpowiedział. Pozdrawiam. Jerzy.
 • Pomocny dla użytkowników
  Musisz zobaczyć jaki układ generuje melodię (i czy ją generuje). Potem dalej sprawdzić wzmacniacz na wyjściu (zapewne jakiś tranzystor).
 • Poziom 2  
  Dzięki za odpowiedź ale właśnie o to chodzi, że nie wiem które elementy generują sygnał. Kiedy na krótko podłączam głośnik słuchawki do wyjścia G lub T to słychać w nim puknięcie - czyli jakieś tam napięcie jest a powinien być sygnał wywołania. Może ktoś z koleżeństwa jest bardziej oblatany w temacie niż ja i pomoże zlokalizować usterkę. Pozdrawiam.
 • Pomocny dla użytkowników
  Zrób dokładne zdjęcie płytki z elementami (z obu stron), to postaram się dać ci bardziej konkretne podpowiedzi.

  Ps. Naprawa generatora jest o tyle prosta, że nie potrzeba do tego mieć podłączonego unifonu, ani kasety zewnętrznej. Wystarczy włączyć zasilanie. Na wyjściu generatora jest na stałe sygnał wywołania. Wystarczy na próbę podłączyć np. słuchawkę telefoniczną lub mały głośniczek o oporności min. 40Ω.
 • Poziom 2  
  Urmet 19A brak sygn. wywołaniaUrmet 19A brak sygn. wywołania

  Wizualnie płytka jest OK. brak zimnych lutów i przegrzanych elementów.
  Podam opis wyjść na dużej kostce po kolei od rogu płytki:
  1- wyjście generatora dla interkomu T
  2- wyjście na głośnik słuchawki SU
  3- wejście mikrofonu panela MP
  4- wyjście na głośnik panela GP
  5- wejście mikrofonu słuchawki MU
  6- wyjście generatora do przycisków panela G
  7- masa -0
  8- sterowanie elektrozaczepem LZ
  Dalej jest kostka do podłączenia elektrozaczepu a po prawej zasilanie 230V.

  Dzięki bardzo za chęć pomocy, może się uda.
 • Pomocny dla użytkowników
  Układ odpowiedzialny za sygnał wywołania to popularny CMOS HEF4069. Na samym wyjściu generatora widać rezystor 22Ω. Od niego bym zaczął sprawdzanie. Jak masz słuchawkę, to podłącz się przed tym opornikiem. Przekonasz się czy ma przerwę lub po prostu go zmierz miernikiem.
 • Poziom 27  
  jurcio1 napisał:
  Kiedy na krótko podłączam głośnik słuchawki do wyjścia G lub T to słychać w nim puknięcie - czyli jakieś tam napięcie jest

  Tego typu objaw wyklucza uszkodzenie rezystora wyjściowego.
  Stawiał bym raczej na uszkodzenie tranzystora.
 • Pomocny dla użytkowników
  Faktycznie rezystor jest dobry. Uszkodzenie tranzystora to najbardziej prawdopodobna przyczyna braku sygnału wywołania na wyjściu G. Jest to ten mały tranzystor najbliżej wyjścia generatora (w obudowie TO-92). Oczywiście nie można wykluczyć innego uszkodzenia, np. samego układu scalonego. W każdym razie na pewno naprawa jest opłacalna, bo w najgorszym przypadku (układ scalony) nie przekroczy kwoty 2 złotych.