Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedłużenie kabla, mostkowanie gniazdka i rodzaj gniazdka

27 Wrz 2018 14:47 1224 2
  • Poziom 2  
    Witajcie,

muszę stworzyć taki temat, bo na forum nie znalazłem odpowiedzi na ten konkretny przypadek. Nie byłoby problemu, gdybym miał tutaj nową instalację, ale jest właśnie stara.

Wprowadziłem się do mieszkania. Jest tutaj stara instalacja elektryczna. Ze ściany wychodzi stary kabel elektryczny 2 żyłowy, do którego podłączony jest stary grzejnik elektryczny, który chcę właśnie wymienić na nowy.

I teraz tak. Chcę zamontować nowe gniazdko, ale ok. 1 metr obok miejsca, z którego wychodzą kable. Kabel, który kupiłem to kabel 2x2,5mm2 + uziemienie.

1. Czy wystarczy taki kabel przedłużyć stosując kostkę WAGO i podłączyć do siebie faza do fazy i neutralny do neutralnego a to uziemienie z kabla zostawić w spokoju i nic z nim nie robić jakby go nie było ?

2. Czy w takim przypadku opisanym powyżej, zastosować gniazdko bez uziemienia czy lepiej z uziemieniem i je zmostkować (faza do fazy a neutralny do bolca i z bolca do N w gniazdku).

3. Kable starego grzejnika są podłączone bezpośrednio do tego kabla w ścianie na skrętki. Nie sięgnę tak głęboko, żeby uciąć za skrętką nie rozwalając ściany GK. Jak się zapatrujecie na to, że założę kostkę WAGO za skrętkami ? Czyli było by tak: kabel zasilający -> istniejąca już skrętka -> kawałek kabla -> kostka wago -> i kabel do gniazdka.

Bardzo proszę o pomoc, bo zastanawiam się nad tym dość długo i chciałbym się upewnić, żeby to było jednak poprawnie zrobione.

Pozdrawiam !
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 1  
  • Poziom 13  
    Jak instalacja jeszcze aluminiowa to do wymiany a nie przeróbek.
    Zrób kilka zdjęć jak to obecnie wygląda oraz podaj jakie są obecnie przekroje przewodów .