Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Karta graficzna pożera RAM?

KomLike 27 Wrz 2018 21:30 165 11
  • #1 27 Wrz 2018 21:30
    KomLike
    Poziom 7  

Witam.
    Ostatnio zakupiłem nową kratkę graficzną. Po małych trudnościach udało mi się ją zainstalować fizycznie i w systemie. Problem pojawił się tego typu, że po podłączeniu karta pożera mi blisko 3GB Ramu. Czytałem , że to tak naprawdę nie karta bierze RAM, ale to jest jakiś jej zapasowy przydział czy coś. Może ktoś mi powiedzieć o co z tym chodzi i czy mogę wyłączyć ten przydział? Czy jednak lepiej dołożyć dodatkową kostkę, bo te 3 GB z ośmiu to jednak jest odczuwalne.

Karta:
    Radeon RX560 4GB DDR5 OC

0 11
  • #2 27 Wrz 2018 23:57
    kiss39
    Poziom 33  

Witam

KomLike - podaj Konfiguracje PC .

KomLike napisał:
    Może ktoś mi powiedzieć o co z tym chodzi i czy mogę wyłączyć ten przydział?
    - czyli " Udostępniona pamięć systemowa " dla karty dedykowanej i nie wyłączysz tej opcji..
    KomLike napisał:
    Czy jednak lepiej dołożyć dodatkową kostkę, bo te 3 GB z ośmiu to jednak jest odczuwalne.
    Jak działasz na zintegrowanej karcie graficznej to mozesz mieć w BIOS pł. gównej włączoną opcje 3GB z Ram Systemowej dla karty zintegrowanej. W Bios tą opcje można wyłączyć.

0
  • #3 28 Wrz 2018 14:19
    KomLike
    Poziom 7  

No właśnie działałem cały czas na integrze, a teraz używam nową kartę. Czytałem coś na temat wyłączenia opcji w biosie, ale nie wiem czy będzie miało to jakiś negatywny wpływ na resztę sprzętu i co ważniejsze, w której zakładce w biosie jest ta opcja.

Specyfikacje PC:
    4 rdzeniowy intel i5-4460
    3.2GHz
    8GB RAM

0
  • #4 28 Wrz 2018 15:26
    sosarek

Poziom 43  

Nie wyłączysz tego, chodzi o to że pamięć posiada tzw.VRAM - dodatkową ilość pamięci systemowej z której może korzystać w razie potrzeb.

0
  • #5 28 Wrz 2018 15:36
    KomLike
    Poziom 7  

Czyli jednak będę musiał poświęcić te 3 GB RAMu?

0
  • #6 28 Wrz 2018 15:37
    sosarek

Poziom 43  

Tylko jeśli będziesz grał w wymagające tytuły i zajdzie taka potrzeba - w normalnej pracy pamięć ta nie jest "wykorzystywana" przez kartę.

0
  • #7 28 Wrz 2018 16:01
    KomLike
    Poziom 7  

I tu jest problem. Nawet jak nic nie mam otwartego, to ta pamięć używana jest nadal na poziomie 3 GB. I już samo otwarcie podstawowych aplikacji przy ładowaniu ekranu zajmuje dużo więcej czasu, a potem nie chce zejść niżej jak 2.8GB
    Z tego co jeszcze zauważyłem, to na liście procesów bezustannie mam uruchomione jakieś 3 programy, które instalator sterownika od karty mi zainstalował. ReLive i jakiś AMD application/setting ...(czy jakoś tak) i jeszcze Aorus. Prawdę mówiąc, to nie wiem co to jest i czy jest to potrzebne, bo kartę inną niż integrę mam pierwszy raz i się na tym nie znam.

0
  • #8 28 Wrz 2018 16:14
    sosarek

Poziom 43  

Nie mylisz tego przypadkiem z pamięcią systemową wykorzystywaną przez Windowsa?
    Wklej screena z Menadżer Zadań - Wydajność - Pamięć.

0
  • #10 28 Wrz 2018 16:43
    sosarek

Poziom 43  

Nie widzę by było zajęte 3GB, tym bardziej przez kartę graficzną - policz sobie ile to jest 23% z 8GB i skończ mylić pojęcia.

0
  • #11 28 Wrz 2018 16:56
    KomLike
    Poziom 7  

Kurcze, wczoraj było na 100% 3GB. Nie wiem co się dzieje. Na razie temat o zawieszenia.
    Być może, że muszę przeskanować kompa programem Malware czy coś.

0
  • #12 24 Paź 2018 19:23
    KomLike
    Poziom 7  

Dokonałem update'u oprogramowania karty graficznej oraz odinstalowałem niepotrzebne programy dodatkowe, które zostały zainstalowane wraz z sterownikiem.

0