Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jaki przełącznik do samochodu

Kruku96 28 Wrz 2018 01:50 132 6
  • #1 28 Wrz 2018 01:50
    Kruku96
    Poziom 4  

Witam,

Mam problem z podłączeniem radia samochodowego marki Joying w moim Fiat Panda II. W zasadzie to z działaniem, a polega on na tym, że radio działa wyłącznie po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Po jakimś czasie rozmyślania nad rozwiązaniem wpadłem na pomysł zastosowania zewnętrznego przełącznika w desce , który działałby w następujący sposób:
    1. Stacyjka jest wyłączona
    2. Klikam przełącznik
    3. Ten pobiera prąd bezpośredio z akumulatora i przekazuje na radio dzięki czemu ono działa, ale nie przekazuje prądu na stacyjke bo może się to źle skończyć...
    4. Przekręcam kluczyk w stacyjce
    5. Przełącznik automatycznie przerzuca się na zasilanie ze stacyjki jednocześnie odcinając pezpośrednie połączenie od akumulatora
    6. Wyłączam zapłon
    7. Radio gaśnie i nie włącza się do momentu ponownego kliknięcia przełącznika lub przekręcenia kluczyka w stacyjce

Problem polega na tym, że zarówno sam guzik ("klikacz") w kokpicie jak i okablowanie poprowadze sam. Potrzebuję jedynie pomocy w znalezieniu odpowiedniego przełącznika, jak i schematu jego podłączenia.

0 6
  • Relpol
  • #2 28 Wrz 2018 02:02
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Jak już chcesz kombinować to po prostu zrób zasilanie bezpośrednio z akumulatora przez przełącznik do radia z całkowitym pominięciem stacyjki.
    Tak w ogóle w czym problem dokładnie, bo widzę że jesteś zdesperowany do drutowanych modyfikacji oryginalnych wiązek, tylko po co? Jak to fiat to przecież można włączyć zapłon wyłączyć światła i nawiew i będzie samo radio grało?

0
  • Relpol
  • #3 28 Wrz 2018 02:20
    Kruku96
    Poziom 4  

sylweksylwina napisał:
    Jak już chcesz kombinować to po prostu zrób zasilanie bezpośrednio z akumulatora przez przełącznik do radia z całkowitym pominięciem stacyjki.
    Tak w ogóle w czym problem dokładnie, bo widzę że jesteś zdesperowany do drutowanych modyfikacji oryginalnych wiązek, tylko po co? Jak to fiat to przecież można włączyć zapłon wyłączyć światła i nawiew i będzie samo radio grało?

Było podłączone w ten sposób, ale po primo zależy mi na wyłączaniu się radia po wyłączeniu silnika, a secundo już raz mi aku padło przez takie podłączenie i nie chcę powtórki z rozrywki.

Swoją drogą nie dodałem, a powinienem... przekopałem jak to się mawia pół internetu zarówno w wersjach polsko jak i anglojęzycznych i nie znalazłem tego co mnie interesuje ani w ustawieniach samego radia, ani w sposobach podłączenia go do zasilania. Ostatnie co mi przyszło do glowy to właśnie takie ustrojstwo jak opisałem, ale nie znalazłem nigdzie by ktokolwiek o tym pomyślał więc przybyłem tutaj traktując to jako ostatnią deskę ratunku...

Edit. A nie chcę odpalać radia przez odpalanie stacyjki z wyłączonymi światłami i nawiewem bo wtedy gdzieś jeszcze mi spierdziela prąd i już po pół godzinie akumulator ma lekki problem z odpaleniem silnika.

0
  • #4 28 Wrz 2018 03:37
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

A mierzyłeś pobór prądu tego radia? Bo jak patrzyłem pod tą marką radia są kombajny multimedialne z dużymi ekranami i androidem, domyślam się że takie radia pobierają znacznie więcej prądu niż standardowe.
    A co do takiego układu, to może strzelam z armaty do muchy ale jakiś klon arduino np pro mini mogło by sterować jakimś układem z przekaźnikiem. Wtedy stałe 12V było by podłączone przez przekaźnik do radia, a 12V ze stacyjki by było tylko sygnałem dla uC, po zaniku napięcia ze stacyjki przekaźnik by się rozłączał. Na pewno można zrobić prostszy układ, to trochę leniwy sposób ;) Bo napisać taki program to nie problem.

1
  • #5 28 Wrz 2018 06:24
    Kruku96
    Poziom 4  

Jaki przełącznik do samochodu

O takie coś, by jednorazowy sygnał z przełącznika mógł zmieniać stan przekaźnika oznaczonego jako 1 na zero lub jeden gdzie zero to połączenie ACC z ACC RADIO, a jeden to połączenie 12v z ACC RADIO oraz by stały sygnał po przekreceniu stacyjki z ACC zmieniał stan przekaźnika wyłącznie na zero i pozostawał w tym stanie również w momencie zniknięcia napięcia na ACC (po zgaszeniu silnika).

Nie stać mnie na dokładniejszy opis przepraszam.

Co do tej płytki arduino, to byłoby prawie to o co mi chodzi i wszystko byłoby super gdybym nie był tak głupi i umiał to podłaczyć nie paląc przy tym tych procesorków i przekaźników z instalacją samochodową włącznie heh. :P

Dodano po 2 [godziny] 30 [minuty]:

Jeszcze poczytałem i może jakoś tak? Ten NE555 potrafi puścić pojedyńczy sygnał przy zaniku sygnału? Bo jeśli tak to potrzebowałbym już chyba jedynie schematu podłączenia tego cudeńka i zrobiłbym to jakoś tak:

0
  • #6 29 Wrz 2018 08:13
    Kruku96
    Poziom 4  

Teraz na to wpadłem i błagam powiedzcie, czy to będzie działać.

Podłączę pod stacyjkę przekaźnik 1420, na styk roboczy NC 1420ki podepnę zasilanie przekaźnika impulsowego bistabilnego 4-WPP.
    Dzięki czemu o ile dobrze rozumiem po odpaleniu stacyjki na 1420ce powinno przełączyć 12v na styk NO rozłączając tym samym zasilanie 4-WPP i go resetując do zwarcia NC które poprowadzi prąd ze stacyjki właśnie do radia.

Dwa różne przekaźniki bez bawienia się w impulsy z procesorków modułów itd. dobry pomysł?

Swoją drogą, czy zagadnienie jest aż tak trudne, że nikt mi nie chce nic doradzić za wyjątkiem kolegi wyżej?

0
  • #7 29 Wrz 2018 14:59
    Kruku96
    Poziom 4  

Teraz na to wpadłem i błagam powiedzcie, czy to będzie działać.

Podłączę pod stacyjkę przekaźnik 1420, na styk roboczy NC 1420ki podepnę zasilanie przekaźnika impulsowego bistabilnego 4-WPP.
    Dzięki czemu o ile dobrze rozumiem po odpaleniu stacyjki na 1420ce powinno przełączyć 12v na styk NO rozłączając tym samym zasilanie 4-WPP i go resetując do zwarcia NC które poprowadzi prąd ze stacyjki właśnie do radia.

Dwa różne przekaźniki bez bawienia się w impulsy z procesorków modułów itd. dobry pomysł?

Swoją drogą, czy zagadnienie jest aż tak trudne, że nikt mi nie chce nic doradzić za wyjątkiem kolegi wyżej?

Dodano po 6 [godziny] 45 [minuty]:

0