Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Matiz - Pocięte kable w matizie

CristalPol 28 Sep 2018 14:04 1677 29
 • #1
  CristalPol
  Level 10  
  Witam, mam taki problem mianowicie kupilem sobie pierdka matiza i chciałem w nim wymienić radio wszystko fajnie wyciągam a tu ZONK katastrofa 2 kostki wg Daewoo trzeba dokupić adapter daewoo iso no ale wtyczka do ktorej trzeba to podpiąć jest pocięta kable poucinane wszystko dziadostwo 2 wtyczka to jakaś na 16 pinów ale nawet nie znam jej nazwy, a napewno to nie jest standard ISO, dołącze zdjęcia czy mógłby mnie ktoś poinstruować jak to wszystko sklecić albo do wtyczki daewoo i kupie adapter albo przerobie wszystko na nową końcówkę ISO,,  Proszę o pomoc ;)

  Matiz - Pocięte kable w matizieMatiz - Pocięte kable w matizieMatiz - Pocięte kable w matizie
 • #2
  abart64
  Level 32  
  Chyba odciąć i wlutować nowe zwykłe iso będzie najlepiej.
 • #3
  sosarek

  Level 43  
  Posiadasz miernik i umiesz się nim posługiwać?
 • #4
  CristalPol
  Level 10  
  No niestety miernika nie mam, ale posługiwać się umiem, co nie zmienia faktu że go nie mam, co do wlutowania to schematy iso są i kolory kabli są tylko pytanie co kupić jeśli całą kostke iso to jaką bo z 1 strony jest jedna duża 16 pinowa a z 2 strony 2 wtyczki po 8 pinów więc co do czego ?
 • #5
  sosarek

  Level 43  
  Więc załatw lub kup nawet najtańszy miernik(przyda Ci się z pewnością nie raz), w mniejszej kostce są zasilania i być może sygnały na przednie głośniki - trzeba by to trochę rozwinąć i policzyć przewody.
 • #6
  CristalPol
  Level 10  
  A to kolorami nie ma co próbować a nóż może będą ok i zaryzykuje bo skoro wszędzie pisze że ... czy ja dobrze myślę zółty to +12V a czerwony to zasilanie zestacyjki która gasi radio po wyjęciu kluczyka bo w tej chwili mam podpięte jakieś cudo i jak wyciągam kluczyk to działa

  Dodano po 1 [minuty]:

  Myślę żeby to zrobić tak jak wchodzą kable do oryginalnej wtyczki daewoo kolorami to przepne te kable dokładnie w te same miejsca co w kostce ISO poprostu pominę krok kupowania adaptera z daewoo na iso , tak czy zle myslę ?
 • #7
  sosarek

  Level 43  
  CristalPol wrote:
  A to kolorami nie ma co próbować

  NIE! Bez miernika ani rusz.
  Jak kable zostaną rozpoznane dopiero można bawić się w wymianę wtyków na ISO przy okazji lutując połączenia.
 • #8
  CristalPol
  Level 10  
  To słucham co dokłądnie sprawdzić i zmierzyć bo tutaj na schemacie jest 3 razy +12V dlatego posłucham jak krowa na granicy co i jak mam robić

  Matiz - Pocięte kable w matizie
 • #9
  sosarek

  Level 43  
  Względem masy przemierz na których kablach masz stały plus, następnie czy pojawi się także po przekręceniu kluczyka - to na początek.
  Z głośnikami będzie trochę łatwiej, przy okazji sprawdź czy gdzieś w bagażniku nie ma pochowanych kabli zasilających i sygnałowych pod wzmacniacz.
 • #10
  CristalPol
  Level 10  
  No dobra to z twojego tłumaczenia jestem amatorem bo nie rozumiem jak wzgledem masy ;) mam sprawdzić na ktorych mam 12V ok sprawdzić nagdzie mam 12V poprzekręceniu stacyjki oto Ci chodzi i w teori dobrze tobrzmi ale którymi końcowkami miernika mam w stałym miejscu trzymać, bo jedna będzie w 1 miejscu a 2 koncówką będe reszte kabli sprawdzał w poszukiwaniu 12V tak ?
 • #11
  sosarek

  Level 43  
  Zadając takie pytania proponuje Ci jedno - jechać do elektromechanika lub kogoś kto rozumie co i jak pomierzyć na początek.
 • #12
  CristalPol
  Level 10  
  I tak zrobię, ale jeszcze jedno pytanie jeśli usunę tą dodatkową małą kostkę i doprowadzę do stanu sprzed poucinania kostkę oryginalną daewoo to czy normlanie jak kupie adapter daewoo iso i pozniej koske iso do radia powinno być dobrze ? dobrze myślę czy nie, bo szkoda mi trochę kasy aby płacić obcym ręką :)
 • #13
  sosarek

  Level 43  
  Teraz to szukasz Wróżki - nie wiadomo co jeszcze w instalacji zostało nagrzebane.
 • #14
  CristalPol
  Level 10  
  No to trudno albo zaryzykuje i coś spalę, albo poprostu podjadę do kogoś kto ma miernik i mi posprawdza, dzięki za rade
 • #15
  icosie
  Level 34  
  @CristalPol pamiętaj, że jeżeli wiązka będzie zrobiona nieprawidłowo, może dojść do zwarcia i spalenia auta. Widziałem już przypadek po montażu alarmu. 24 h i dwuletnie Audi A8 poszło z dymem, bo robota została spartaczona. Ubezpieczyciel wypiął się na właściciela i nie wypłacił odszkodowania...

  Załatw sobie multimetr uniwersalny, nawet z bazaru za 10 zł. Schemat dostałeś, pomierzysz w jedne wieczór, w drugi połączysz i będziesz z siebie dumny. :) Każdy od czegoś zaczynał, ważne żeby nie powielać błędów innych.

  Pozdrawiam

  PS. Jak będziesz miał sprzęt to się odezwij. Pomożemy
 • #16
  g107r
  Level 40  
  CristalPol wrote:
  Myślę żeby to zrobić tak jak wchodzą kable do oryginalnej wtyczki daewoo kolorami to przepne te kable dokładnie w te same miejsca co w kostce ISO poprostu pominę krok kupowania adaptera z daewoo na iso , tak czy zle myslę ?
  Możliwe że źle, piny które chcesz przepinać pasują wymiarem ?
  CristalPol wrote:
  doprowadzę do stanu sprzed poucinania kostkę oryginalną daewoo to czy normlanie jak kupie adapter daewoo iso i pozniej koske iso do radia powinno być dobrze ?
  To już lepiej, druga kostka jest od jakiegoś radia, do której ktoś dosztukował potrzebne zasilanie i głośniki.
  Matiz - Pocięte kable w matizie
  Przejściówki Daewoo-ISO na ogół działały.

  icosie wrote:
  Widziałem już przypadek po montażu alarmu.

  ;)
  Centralny kupujesz z siłownikami, nie muszą być slave, bo nie wysterujesz nimi swojej centralki jeśli posiadasz centralny z kluczyka, ani prawdopodobnie tej kupnej, zdecydowanie najwięcej reaguje tylko na pilota, nie mają wejść sterujących.
  Kupujesz wg własnego uznania, kształtu pilota i możliwości centralki - dodatkowe wyjście na bagażnik, domykanie szyb :?:
 • #17
  CristalPol
  Level 10  
  Matiz - Pocięte kable w matizie
  Dla mnie na chłopski rozum będzie najłatwiej jak na załączonym obrazku jest uciętych 7 kabli 4 z nich to głośniki 1 to masa 1 to 12V a ostati to zasilanie ze stacyjki, poprostu wywale tą kostkę którą ktoś dosztukował i poprostu zlutuje kolorami kable które zostały ucięte i będzie miód malina bo przecież powrócę do oryginału.

  No ale jeśli bym chciał się później bawić i np pominąć adapter daewoo to wg tego Matiz - Pocięte kable w matizie
  analogicznie uciąć moją oryginalna i zgodnie z tymi kolorami z kostki czarnej i brązowej połączyć z kabelkami po mojej oryginalnej kostce i wszystko będzie cacy nic nie zrobie poza ani niczego złego się nie da wykombinować np..
  moje głośniki daje przykład zielono czarny połącze z kostka iso z szaro czarnym i zielono szary z szarym i pozostale 6 kabli analogicznie to powinno być dobrze, poprostu podchodzę do tego logicznie a nie na chama, będzie to dobrze czy może coś się zepsuć ? nic od sibie nie będe kombinował tylko same fakty
 • #18
  g107r
  Level 40  
  Jeśli nie walniesz się z połączeniami, to możesz połączyć instalację z matiza wprost do ISO.
 • #19
  abart64
  Level 32  
  Odetnij kostkę daewoo do końca . Schemat masz dobry i wg niego łącz.

  Każdy kabelek odizoluj na długości ok 1cm,wsuwasz koszulkę termkurczliwą, kabelki skręcasz ze sobą i lutujesz . Na to koszulkę lekko podgrzć zapalniczką i po sprawie. Całość pózniej taśmą zebrać w wiązkę.
 • #20
  g107r
  Level 40  
  Ale z głową, który żółty odcięto ?
 • #21
  CristalPol
  Level 10  
  żółty to u mnie i wg schemató 12V ze stacyjki, apomarańczowy dla ISO to żólty +12V
 • #22
  g107r
  Level 40  
  No to może i centralny sobie tam podłączysz.
 • #23
  abart64
  Level 32  
  Pomarańczowy w iso to podświetlenie, żółty to plus bez stacyjki. Naschemacie masz piękne kolory iso i numerki im odpowiadające w kostce daewoo.
 • #24
  CristalPol
  Level 10  
  Jeszcze raz z głośnikami to jeszcze małe piwo - + bo będą charczeć czy coś.. ale

  ucięto mój żołty pomarańczowy i czary czyli żółty 12V stacyjka pomarańczowy +12V aku i czarny masa połącze je analogicznie z kostką iso tak

  żółty +12V stacyjka z czerwonym
  pomarańczowy +12V aku z żółtym
  czarny z czarnym

  gośniki
  przód lewy + brązowo zielony z białym
  przód lewy - szary z biało czarnym

  przód prawy + zielono szary z szarym
  przód prawy - zielono czarny z szaro czarnym

  i to tyle

  Dodano po 7 [minuty]:

  tzn te kable które podaje wystarczą czy np to podświetlenie też muszę podłączyć bo wiecie co ja u siebie nie mam go uciętego a to wiąże się z tym że radio mi się nie podswietla nic w nocy nie widzę to by było to ??
 • #25
  abart64
  Level 32  
  Słabo widać te kolory na zdjęciach kostki dawoo a z pamięci to iso tak ale nie daewoo. Wg. numerków podaj co z czym masz zamiar,ale wygląda że dobrze kombinujesz.
  Podświetlenie niekoniecznie ,radia zwykle święcą cały czas. Niektóre sie przyciemniają jak włączone światła .
 • #26
  CristalPol
  Level 10  
  MOJA KOSTKA ISO
  12 -A8
  9-A3
  13- A7
  ??? 11- A5 podswietlenie
  i glosniki
  4- B3
  3- B4
  6-B5
  5- B6Matiz - Pocięte kable w matizie

  Dodano po 32 [minuty]:

  A czy to podświetlenie podłączać jak się za to już zabiorę czy nie potrzeba? wystarczy to co jest ?
 • #27
  g107r
  Level 40  
  Jeśli włączone radio nie podświetla sobie przycisków, ma przewód do podświetlenia ILL to podłączasz.
  Jeśli podświetla, to wolna wola, mnie jakoś nie przeszkadza ciemne wyłączone radio.
 • #28
  CristalPol
  Level 10  
  Popodłącałem wszystko tylko teraz zbieg okoliczności po podłączeniu radia i po przelutowaniu wtyków siadła akuma rano nie idzie odpalić, odpale z kabli i jest spoko cały dzień na kolejny dzień zaś nie odpala i znów kable, albo dziwnmy zbieg okoliczności albo ja nie wiem wrzuce fotki jak to podłączyłem sądze że ok ale może ktoś wyrazić swoją opinie. a co do akumy to niby 45% żywotności i zamiast 330A rozruchu miał po 2km jazdy 150A rozruchu więc to moze akumulator, ...Matiz - Pocięte kable w matizieMatiz - Pocięte kable w matizie
 • #29
  g107r
  Level 40  
  Zmierz napięcie ładowania i pobór prądu na wyłączonym radioodbiorniku/stacyjce, odłącz radio na próbę ?
 • #30
  CristalPol
  Level 10  
  Odłączyłem radio i to samo, bo mam jakieś radio ze złomu za 10zł co prawda gra ale podczas jazdy śwista to sądzę że nie ma żadnych filtrów no ale .... wymontowałem je więc kostki nie są nigdzie podłączone i jest to samo, jedyne co mruga to security, obstawiam akume bo jest z 2012 roku czyli ma ponad 6 lat :D więc co mogę jeszcze sprawdzić, ładowanie jest diagnosta mówi że jest i to dobre ładowanie jest