Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ursus c-330M - Rozmieszczenie czujników

Bartek0041 28 Sep 2018 20:16 3546 18
 • #1
  Bartek0041
  Level 7  
  Dobry wieczór, mam u babci trochę zdezelowany ciągnik (C-330M), nie działają w nim żadne czujniki-dziadek coś majstrował, chciałbym się dowiedzieć gdzie znajdują się poszczególne czujniki. Mógłby mi ktoś zaznaczyć na moich zdjęciach gdzie one są ? I dodatkowe pytanie: Jak włączyć podgrzewanie świec ? Bo mogę ruszyć dźwignią tylko w jedną stronę i to tylko jest odpalanie. Dziękuje za pomoc ;)Ursus c-330M - Rozmieszczenie czujnikówUrsus c-330M - Rozmieszczenie czujnikówUrsus c-330M - Rozmieszczenie czujnikówUrsus c-330M - Rozmieszczenie czujnikówUrsus c-330M - Rozmieszczenie czujnikówUrsus c-330M - Rozmieszczenie czujnikówUrsus c-330M - Rozmieszczenie czujnikówUrsus c-330M - Rozmieszczenie czujników
 • #2
  pepe150
  Level 36  
  Na zdjęciach jedyny czujnik jaki zauważyłem to ciśnienia oleju który jest pod filtrem oleju.
  Świeca płomieniowa ma być podgrzewana kiedy silnik masz zimny i jest od tego kontrolka nad obrotomierzem i jak pamiętam działa na "zapłonie".
 • #3
  stanislaw1954
  Level 43  
  Świece żarowe (2- po jednej do każdego cylindra). włącza się ta samą dźwignią, co rozrusznik. Ten włącznik ma trzy pozycje-
  0, czyli wyłączony
  1- włączone świece żarowe( tu trzeba trochę wyczucia aby ten stan "wyczuć")
  2 - włączony rozrusznik( i chyba, nie pamiętam -świece też grzeją)
 • #4
  Bartek0041
  Level 7  
  Ale jak włączyć podgrzewanie ? Zauważyłem na zdjęciach na allegro że po prostu chodzi o to żeby nie kręcić do końca tym przełącznikiem tylko w połowie się zatrzymać, tak ? Chodziło mi gdzie powinny znajdywać się czujniki w dobrej 30-stce, ja ze swoich obserwacji zauważyłem: jakiś czujnik pod kolumną kierown. przy biegach, potem jakiś obok kabiny (zdjęcie nr.3) i chyba zaślepiony czujnik od wody też zdjęcie nr.3, no i ten co ty powiedziałeś czyli pod filtrem oleju. Czy to już wszystkie czujniki jakie są w 30-stce ?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Ok dopiero teraz zauważyłem odpowiedź pana Stanisława czyli tak jak widziałem na allegro
 • Helpful post
  #5
  tata1
  Level 20  
  Grzanie świec włączasz dźwignią włączania rozrusznika (na raz świece, na dwa rozrusznik) - oczywiscie kluczyk wciśnięty.
  W C-330 M jest trochę więcej czujników niż w C-330. Oprócz czujnika ciśnienia oleju i czujnika stop-u jest jeszcze czujnik ciśnienia powietrza (do tej czerwonej kontrolki z prawej strony obrotomierza na dole - ta górna pomarańczowa jest od świec żarowych). Na skrzyni biegów masz też czujnik luzu - umożliwia uruchomienie rozrusznika tylko gdy ciągnik jest na luzie N.
  W głowicy jest czujnik temp. wody, ale on nie jest elektryczny, tylko rureczka (kapilara) do trójwskaźnika (jak brak rureczki to trójwskaźnik lewy do wymiany).

  Zaznaczyłem ci na obrazkach czujniki oleju, powietrza, luzu N i stopu

  Jak byś się zastanawiał do czego jest ta zielona kontrolka z lewej strony to ona jest do kierunkowskazów przyczepy (o ile masz jeszcze elektroniczny przerywacz kierunkowskazów i wyłącznik świateł awaryjnych). Dodam że C-330M miała tylko kontrolkę do pierwszej przyczepy, chociaż przerywacz obsługuje też kontrolkę do drugiej przyczepy, ale w trzydziestce nie było tej drugiej kontrolki, porostu nie był podłączony szósty kabelek w przerywaczu. W C-360 były już dwie kontrolki do kierunków przyczep.
 • #6
  maly01111987
  Level 9  
  2 kontrolki w C-360? GDZIE? Pierwsze słyszę
 • #7
  tata1
  Level 20  
  W nowszych, gdy starter był z lewej strony kierownicy (nie pod spodem), to obok niego są dwie zielone kontrolki - ale odbiegamy od tematu.
 • #8
  Bartek0041
  Level 7  
  A tak patrzę na allegro, to nie chodziło ci o Dwuwskaźnik lewy ? bo u mnie taki właśnie jest ten Trójwskażnik jest taki trochę dziwny bo ja takiego nie mam ? Czyli jak nie mam czujnika wody to muszę wymienić cały ten zegar lewy ?
 • #9
  tata1
  Level 20  
  Tak trzeba wymienić cały ten zegar lewy - dwuwskaźnik czarny.

  Jeśli chcesz dobrze to kup polski nie chiński.


  Jeśli chcesz to możesz kupić trójwskaźnik biały. Czujnik wody będzie pasował do głowicy. Różni się tym że trzeba doprowadzić olej rurką (lub wężem) zamiast kontrolki.
 • #10
  Bartek0041
  Level 7  
  A gdzie mogę znaleźć ten wyłącznik awaryjnych ?
 • #12
  maly01111987
  Level 9  
  Nie będę się upierał ale dziwną mnie te 2 kontrolki
 • #13
  Bartek0041
  Level 7  
  Dziękuje wszystkim którzy mi pomogli szczególnie użytkownikowi @tata1 :D
 • #14
  tata1
  Level 20  
  maly01111987 wrote:
  Nie będę się upierał ale dziwną mnie te 2 kontrolki


  Miałem C-360 z 1989 roku czerwoną.
  Starter z lewej strony kierownicy, obok niego dwie kontrolki do przyczep. Przerywacz elektroniczny i oczywiście wyłącznik świateł awaryjnych. Nie znalazłem zdjęcia w necie.
 • #15
  maly01111987
  Level 9  
  Tylko pytanie czy to był twór fabryczny
 • #16
  tata1
  Level 20  
  Tak, tak fabryczny (wpłacony za dewizy) - ciągnik miałem od nowości.
  Wyłącznik świateł awaryjnych po lewej stronie "kokpitu" przy samym dole, około tego miejsca gdzie dawniej montowali starter od spodu. Ta gałeczka była w tak niefortunnym miejscu, że zaraz się urwała od kolan i muszę powiedzieć że wymienili na gwarancji :-). Dodam że z prawej strony deski, też na dole był łańcuszek do żaluzji chłodnicy.
 • #18
  tata1
  Level 20  
  Nie 3p, ja miałem normalną C-360 z 4 garami - 1989rok - czerwona.

  C-360-3p tez w tych latach miały już te kontrolki i starter u góry.
 • #19
  maly01111987
  Level 9  
  Widocznie nie miałem przyjemności jechać tak młodym modelem. Przeważnie 78- 82