Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebne wsparcie z podłączaniem czujek alarmowych (OGÓLNIE)

Karrotka 28 Sep 2018 20:18 588 6
Optex
    Karrotka
    Level 5  
    Cześć, po niedzieli muszę podłączyć w pracy czujnik alarmowy zewnętrzny ( niestety nie pamiętam firmy).
    Montowałem już z boscha i tam nie było problemu ale było mało styków i miałem schematy :)
    Na czujkach które mam montować w poniedziałek tych styków jest pełno i nie za bardzo ogarniam jak dać rezystory i dlaczego.
    Oczywiście mogę w pracy poprosić kogoś żeby mi pokazał jak podłączyć , pokazał schemat ,ale nie chce gotowca, tylko zrozumieć jak to działa, które styki są najważniejsze itd :) (Pod koniec października mam szkolenie z alarmów ale to dopiero pod koniec a wole się tam skupić na aspekcie programowania a nie podłączania kabelków , no i do tego czasu jeszcze pare czujek bd musiał powiesić :)

Więc jeżeli ktoś może mi polecić jakiś poradnik, albo w prosty sposób wytłumaczyć co gdzie i jak, dlaczego rezystory tutaj a nie gdzieś indziej :D
    to będę bardzo wdzięczny :)
    Pozdrawiam.
  • Optex
    sosarek

Level 43  
    Karrotka wrote:
    Na czujkach które mam montować w poniedziałek tych styków jest pełno i nie za bardzo ogarniam jak dać rezystory i dlaczego.

Instrukcji do nich nie załączyli?
    Karrotka wrote:
    Oczywiście mogę w pracy poprosić kogoś żeby mi pokazał jak podłączyć , pokazał schemat ,ale nie chce gotowca,

Kto pyta nie błądzi, schematy z reguły są w instrukcji.
    Karrotka wrote:
    które styki są najważniejsze itd :)

To są PODSTAWY PODSTAW - z takimi pytaniami to...
    Karrotka wrote:
    (Pod koniec października mam szkolenie z alarmów ale to dopiero pod koniec a wole się tam skupić na aspekcie programowania a nie podłączania kabelków

Skup się tam na PODSTAWACH - System trzeba umieć dobrać, PODŁĄCZYĆ i na samym końcu zaprogramować.
    Karrotka wrote:
    Więc jeżeli ktoś może mi polecić jakiś poradnik, albo w prosty sposób wytłumaczyć co gdzie i jak, dlaczego rezystory tutaj a nie gdzieś indziej :D

Karrotka wrote:
    (Pod koniec października mam szkolenie z alarmów

Myślę że tam Ci coś wyjaśnią.
  • Optex
    Karrotka
    Level 5  
    Po schemacie sie ogarnie i po instrukcji, ktos moze pokazac , oczywiscie ze tak;) ale ja chce wiedziec czemu tak a nie inaczej xd uwazam ,ze jak sie zrozumie ogólna zasade dzialania to jaką bym czujke nie wziął to od razu bede wiedzial co i jak ;)
    Tak jak z powiedzenia:, nie chce ryby dostać złowionej, wole dostac wędkę :)
    sosarek

Level 43  
    Więc zacznij od "ogarniania" skrótów złącz w instrukcjach i schematach.
    suworow
    Admin of Property security
    W zasadzie kolega sosarek ma rację. Wędka znajduje się w zestawie z centralą alarmową i sama czujką i jest to instrukcja. Osoba cokolwiek ogarnięta w elektryce/ elektronice na ich podstawie jest w stanie podłączyć dowolną czujkę do centrali a jak będzie bardziej dociekliwa ogarnąć jak to działa.
    Ale żeby nie było że na elektrodzie tylko się wymądrzają a nie chcą pomagać.
    Może na początek skupmy się na czujkach ruchu. Czujka taka do prawidłowego działania potrzebuje zasilania ( styki oznaczone zazwyczaj jako + -, 12V COM) wykrywa ruch co sygnalizuje rozwarciem styków alarmu ( oznaczone jako np ALARM, NC NC, RELAY,) oraz reaguje na otwarcie obudowy otwierając styki opisane zazwyczaj jako TAMPER, T T, TMP TMP. Dla osoby która potrafi się posługiwać miernikiem w stopniu podstawowym nawet jakby nie było żadnych opisów na płytce namierzenie co za co odpowiada, nie powinno stanowić problemu. Ustawiamy miernik na tz " brzęczyk" i sprawdzamy które styki nam " grają " po wciśnięciu sprężyki lub switcha na płytce i przestają po jego puszczeniu, które styki reagują rozwarciem ( przestaje grać) na wykrycie ruchu ( pomiaru dokonujemy oczywiście przy podłączeniu zasilania i odczekaniu aż czujka się ustabilizuje co trwa zazwyczaj kilkanaście sekund do minuty. Bez zasilania styk ten będzie cały czas otwarty.
    I mamy już wszystko co nam jest potrzebne do podłączenia większości czujek do centrali. Teraz należy zastanowić się jak chcemy to zrobić. Rekomendowany i najlepszy sposób to DEOL ( inaczej 2EOL) Na jednej parze przewodów a co za tym idzie na jednym wejściu centrala w tej konfiguracji ogarnia zarówno sabotaż jak i naruszenie czujki. Przestawiamy miernik na pomiar rezystancji. Przy zamkniętej obudowie czujki mamy "widzieć" jeden rezystor a przy naruszeniu dwa. Rezystorów używamy takich jakie przewiduje dany producent centrali. I to cała tajemnica.
    O innych stykach jakie można spotkać w czujkach innym razem, a może ktoś inny ?
    sosarek

Level 43  
    Karrotka wrote:
    uwazam ,ze jak sie zrozumie ogólna zasade dzialania to jaką bym czujke nie wziął to od razu bede wiedzial co i jak ;)

Też nie do końca - nie nauczysz się tego wszystkiego po przeczytaniu paru postów.
    Karrotka wrote:
    wole się tam skupić na aspekcie programowania a nie podłączania kabelków

Myślisz że to tylko na tym polega - że podejdziesz zaprogramujesz i tyle? Ok, ale co i jak zaprogramujesz nie mając pojęcia o tym jakie są elementy systemu, jak, w jakiej konfiguracji podłączone i dlaczego?
    Nikt Cie nie dopuści od razu do samodzielnego programowania systemów - dostaniesz młotek, przecinak i będziesz robił bruzdy pod kable.
    Wszystkim się wydaje że montaż polega na podłączeniu kilku kabelków i napisania na Forum "nie wiem jak ani co dalej" i zaraz dostaną gotowca.
    Wiesz czym kierować się przy doborze systemu, co mieć na uwadze wybierając taki lub inny typ czujnika, co to ochrona obwodowa, strefa podejścia, antymasking itp.?
    Montaż i programowanie to jedno - co z serwisowaniem istniejących już systemów innych producentów? Masz jakiekolwiek pojęcie o elektronice, posługiwaniu się narzędziami mierniczymi?
    Nie piszę tego złośliwie - wprost przeciwnie - by Ci uzmysłowić jak to w wielkim skrócie wygląda. Wielu z Nas ciągle bierze udział w takich czy innych szkoleniach by pogłębiać wiedzę nabywaną od lat - to nie jest tak łatwy kawałek chleba jak się wszystkim wydaje.
    suworow
    Admin of Property security
    Arku, sosarku, kolega autor nigdzie nie pisał, że na tym chce zakończyć naukę. Podejrzewam, że chce przejść do następnego etapu i po prostu wiedzieć po co tak a nie inaczej się podłącza, a nie tylko wsadzać we wskazane przez majstra styki kable i rezystory. To chyba dobrze....
    Po co więc są inne styki w czujkach?
    Mogą one sygnalizować zasłonięcie ( maskowanie), służyć do zdalnego uruchomienia/ zasilenia diod, czy włączania wyłączania pamięci alarmu. Jeżeli chce kolega dowiedzieć się coś więcej na ten temat sugeruję zajrzeć do instrukcji czujki satel silver.