Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebne wsparcie z podłączaniem czujek alarmowych (OGÓLNIE)

Karrotka 28 Sep 2018 20:18 588 6
Optex
 • #1
  Karrotka
  Level 5  
  Cześć, po niedzieli muszę podłączyć w pracy czujnik alarmowy zewnętrzny ( niestety nie pamiętam firmy).
  Montowałem już z boscha i tam nie było problemu ale było mało styków i miałem schematy :)
  Na czujkach które mam montować w poniedziałek tych styków jest pełno i nie za bardzo ogarniam jak dać rezystory i dlaczego.
  Oczywiście mogę w pracy poprosić kogoś żeby mi pokazał jak podłączyć , pokazał schemat ,ale nie chce gotowca, tylko zrozumieć jak to działa, które styki są najważniejsze itd :) (Pod koniec października mam szkolenie z alarmów ale to dopiero pod koniec a wole się tam skupić na aspekcie programowania a nie podłączania kabelków , no i do tego czasu jeszcze pare czujek bd musiał powiesić :)


  Więc jeżeli ktoś może mi polecić jakiś poradnik, albo w prosty sposób wytłumaczyć co gdzie i jak, dlaczego rezystory tutaj a nie gdzieś indziej :D
  to będę bardzo wdzięczny :)
  Pozdrawiam.
 • Optex
 • #2
  sosarek

  Level 43  
  Karrotka wrote:
  Na czujkach które mam montować w poniedziałek tych styków jest pełno i nie za bardzo ogarniam jak dać rezystory i dlaczego.

  Instrukcji do nich nie załączyli?
  Karrotka wrote:
  Oczywiście mogę w pracy poprosić kogoś żeby mi pokazał jak podłączyć , pokazał schemat ,ale nie chce gotowca,

  Kto pyta nie błądzi, schematy z reguły są w instrukcji.
  Karrotka wrote:
  które styki są najważniejsze itd :)

  To są PODSTAWY PODSTAW - z takimi pytaniami to...
  Karrotka wrote:
  (Pod koniec października mam szkolenie z alarmów ale to dopiero pod koniec a wole się tam skupić na aspekcie programowania a nie podłączania kabelków

  Skup się tam na PODSTAWACH - System trzeba umieć dobrać, PODŁĄCZYĆ i na samym końcu zaprogramować.
  Karrotka wrote:
  Więc jeżeli ktoś może mi polecić jakiś poradnik, albo w prosty sposób wytłumaczyć co gdzie i jak, dlaczego rezystory tutaj a nie gdzieś indziej :D

  Karrotka wrote:
  (Pod koniec października mam szkolenie z alarmów

  Myślę że tam Ci coś wyjaśnią.
 • Optex
 • #3
  Karrotka
  Level 5  
  Po schemacie sie ogarnie i po instrukcji, ktos moze pokazac , oczywiscie ze tak;) ale ja chce wiedziec czemu tak a nie inaczej xd uwazam ,ze jak sie zrozumie ogólna zasade dzialania to jaką bym czujke nie wziął to od razu bede wiedzial co i jak ;)
  Tak jak z powiedzenia:, nie chce ryby dostać złowionej, wole dostac wędkę :)
 • #4
  sosarek

  Level 43  
  Więc zacznij od "ogarniania" skrótów złącz w instrukcjach i schematach.
 • #5
  suworow
  Admin of Property security
  W zasadzie kolega sosarek ma rację. Wędka znajduje się w zestawie z centralą alarmową i sama czujką i jest to instrukcja. Osoba cokolwiek ogarnięta w elektryce/ elektronice na ich podstawie jest w stanie podłączyć dowolną czujkę do centrali a jak będzie bardziej dociekliwa ogarnąć jak to działa.
  Ale żeby nie było że na elektrodzie tylko się wymądrzają a nie chcą pomagać.
  Może na początek skupmy się na czujkach ruchu. Czujka taka do prawidłowego działania potrzebuje zasilania ( styki oznaczone zazwyczaj jako + -, 12V COM) wykrywa ruch co sygnalizuje rozwarciem styków alarmu ( oznaczone jako np ALARM, NC NC, RELAY,) oraz reaguje na otwarcie obudowy otwierając styki opisane zazwyczaj jako TAMPER, T T, TMP TMP. Dla osoby która potrafi się posługiwać miernikiem w stopniu podstawowym nawet jakby nie było żadnych opisów na płytce namierzenie co za co odpowiada, nie powinno stanowić problemu. Ustawiamy miernik na tz " brzęczyk" i sprawdzamy które styki nam " grają " po wciśnięciu sprężyki lub switcha na płytce i przestają po jego puszczeniu, które styki reagują rozwarciem ( przestaje grać) na wykrycie ruchu ( pomiaru dokonujemy oczywiście przy podłączeniu zasilania i odczekaniu aż czujka się ustabilizuje co trwa zazwyczaj kilkanaście sekund do minuty. Bez zasilania styk ten będzie cały czas otwarty.
  I mamy już wszystko co nam jest potrzebne do podłączenia większości czujek do centrali. Teraz należy zastanowić się jak chcemy to zrobić. Rekomendowany i najlepszy sposób to DEOL ( inaczej 2EOL) Na jednej parze przewodów a co za tym idzie na jednym wejściu centrala w tej konfiguracji ogarnia zarówno sabotaż jak i naruszenie czujki. Przestawiamy miernik na pomiar rezystancji. Przy zamkniętej obudowie czujki mamy "widzieć" jeden rezystor a przy naruszeniu dwa. Rezystorów używamy takich jakie przewiduje dany producent centrali. I to cała tajemnica.
  O innych stykach jakie można spotkać w czujkach innym razem, a może ktoś inny ?
 • #6
  sosarek

  Level 43  
  Karrotka wrote:
  uwazam ,ze jak sie zrozumie ogólna zasade dzialania to jaką bym czujke nie wziął to od razu bede wiedzial co i jak ;)

  Też nie do końca - nie nauczysz się tego wszystkiego po przeczytaniu paru postów.
  Karrotka wrote:
  wole się tam skupić na aspekcie programowania a nie podłączania kabelków

  Myślisz że to tylko na tym polega - że podejdziesz zaprogramujesz i tyle? Ok, ale co i jak zaprogramujesz nie mając pojęcia o tym jakie są elementy systemu, jak, w jakiej konfiguracji podłączone i dlaczego?
  Nikt Cie nie dopuści od razu do samodzielnego programowania systemów - dostaniesz młotek, przecinak i będziesz robił bruzdy pod kable.
  Wszystkim się wydaje że montaż polega na podłączeniu kilku kabelków i napisania na Forum "nie wiem jak ani co dalej" i zaraz dostaną gotowca.
  Wiesz czym kierować się przy doborze systemu, co mieć na uwadze wybierając taki lub inny typ czujnika, co to ochrona obwodowa, strefa podejścia, antymasking itp.?
  Montaż i programowanie to jedno - co z serwisowaniem istniejących już systemów innych producentów? Masz jakiekolwiek pojęcie o elektronice, posługiwaniu się narzędziami mierniczymi?
  Nie piszę tego złośliwie - wprost przeciwnie - by Ci uzmysłowić jak to w wielkim skrócie wygląda. Wielu z Nas ciągle bierze udział w takich czy innych szkoleniach by pogłębiać wiedzę nabywaną od lat - to nie jest tak łatwy kawałek chleba jak się wszystkim wydaje.
 • #7
  suworow
  Admin of Property security
  Arku, sosarku, kolega autor nigdzie nie pisał, że na tym chce zakończyć naukę. Podejrzewam, że chce przejść do następnego etapu i po prostu wiedzieć po co tak a nie inaczej się podłącza, a nie tylko wsadzać we wskazane przez majstra styki kable i rezystory. To chyba dobrze....
  Po co więc są inne styki w czujkach?
  Mogą one sygnalizować zasłonięcie ( maskowanie), służyć do zdalnego uruchomienia/ zasilenia diod, czy włączania wyłączania pamięci alarmu. Jeżeli chce kolega dowiedzieć się coś więcej na ten temat sugeruję zajrzeć do instrukcji czujki satel silver.