Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powietrzne pompy ciepła w Polsce

gaz4 08 Paź 2018 10:42 3384 72
    Lisciasty
    Poziom 20  
    Tak właśnie jest w praktyce, pompa ma sens w średnich i dużych chałupach energooszczędnych (czyli tak od 200m2 powierzchni użytkowej wzwyż). Taka mała chatka
    co ma 123m2 to albo mały kociołek gazowy albo prąd i fotowoltaika. Aczkolwiek są takie małe pompy powietrze-woda o mocy cieplnej 4kW i takie coś też jest
    do rozważenia, zwłaszcza jak się do tego zrobi dolne źródło powerzchniowe "tymi ręcami".
    A co do chłodzenia to się nie zgadzam, w takiej małej chatce tzw. zyski bytowe się kumulują latem i nie mają gdzie się schować i problem chłodzenia
    jest dużo większy niż w większej chałupie.
    mfbc_666
    Poziom 6  
    Czy jest na sali moderator?

Czując się wywołanym do rozwiania mitów jakie się tu tworzą - tak się składa ze akurat mam dom 115mkw, ogrzewany wyłącznie pompą ciepła. Całkowite zużycie energii eletrycznej za rok pracy pompy (CO + CWU) zamknęło się w trochę ponad 2700kW. Daje to przy cenie 0,59zł około 1600zł (dane z licznika wbudowanego w pompie). Panasonic Aquarea WH-UD07HE5-1

I ponownie namawiam do rozrózniania mocy grzewczej i zapotrzebowania energetycznego. Mnożenie mocy grzewczej przez koszta kilowatogodziny jest błędne.

Pozdrawiam i dziękuję za rozmowę
    Lisciasty
    Poziom 20  
    Ale nikt nie wątpi że się nie da. Tyle że to nieopłacalne, bo ja do ogrzania chałupy 230m2 powierzchni podłogówki (cała chata z garażem, kotłownią i innymi zakamarkami około 300m2,
    ale garaż i kotłownia odcięte, nie ogrzewane) za pomocą pompy gruntowej 10kW zużywam niewiele więcej energii, bo około 3300 kWh z tego co pamiętam.
    A mity powstają głównie wtedy kiedy ktoś montuje pompę ciepła (nieważne czy gruntową czy powietrzną) do dziurawej, słabo ocieplonej chałupy i dziwuje się później rachunkom za energię.
    mfbc_666
    Poziom 6  
    To prawda. Ja jestem bardzo zadowolony z zakupu, pompa jest w systemie all in one (z wbudowanym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej). Koszt zakupu wraz z instalacją 26tys zł. To ledwie 10tys więcej niż mi proponowano za kompletną kotlownię pod pellet, a oprócz przystepnych rachunków zyskałem dodatkowe pomieszczenie i możliwośc bilansowania zapotrzebowania energetycznego instalacją fotowoltaiczną. Z kotłowni zrobiliśmy pralnię.

Pozdrawiam
    dzibus1
    Poziom 14  
    Parametry dla "Vieśka" dla -15C
    COP= 1,9 przy 35C
    COP=1,16 przy 55C
    Parametry tylko do -15. Gdzie ten COP=2 przy temp. -20C na zewnątrz? Producenci i ich marketing. Do tego takie artykuły jak wyżej. No i sprzedawcy. Robią swoje.
    Jeden z producentów, konkretnie Panasonic chwali się, że ma PC 9kW, która moc tą osiąga, jak to piszą "bez potrzeby włączania alternatywnych źródeł ciepła" przy -20C. Tylko co z tego jak zamontował układ dwóch sprężarek i druga się włącza, gdy "pierwsza już nie daje rady". Potem się ludzie chwalą jakie to nie super PC mają, ale nie pomyślą o tym, że katować sprężarkę przy -20 z COP 1,2 to głupota. Miałem okazję oglądać nowy model LG. Poprosiłem o otwarcie jednostki wew. i się zdębiałem. W środku nie było miedzi. Wszystko plastik i szybkozłączki. Szok. Kolejna sprawa to podawanie tych COP-ów. Jest praktycznie jeden no może dwóch producentów co podaje szczegółowe i wiarygodne parametry COP. Reszta to naciąganie. Polecam przy obliczeniach brać SCOP ok 2,5-2,7.
    mfbc_666
    Poziom 6  
    Przepraszam, nie mogę teraz znaleźć, choć jestem pewien że widziałem - w artykułach marketingowych.

Przy okazji zaś znalazłem że dla pompy jaką zainstalowałem COP wynosi 2,49 przy A-15/W35, równiez zgodnie z materiałami marketingowymi producenta. Jeśli masz dostep do wiarygodnych testów, to bardzo chętnie zobaczę.

Pozdrawiam
    dzibus1
    Poziom 14  
    mfbc_666 napisał:
    Przepraszam, nie mogę teraz znaleźć, choć jestem pewien że widziałem - w artykułach marketingowych.

Przy okazji zaś znalazłem że dla pompy jaką zainstalowałem COP wynosi 2,49 przy A-15/W35, równiez zgodnie z materiałami marketingowymi producenta. Jeśli masz dostep do wiarygodnych testów, to bardzo chętnie zobaczę.

Pozdrawiam

@mfbc_666 no i super wybrałeś.
    Tylko to przy - 15C a przy -20C? Do tego W35, poszukaj np. dla 45C lub 50C. Jeżeli nie masz nierdzewki CWU to jeszcze pasuje wygrzać zbiornik np. 60C, chociaż są przypadki, gdzie ludziska tego nie robią.
    Polecam również zainstalować niezależny ciepłomierz i podlicznik na całą PC, to zobaczysz jaki jest faktycznie Twój COP. Panas to specjalista w naciąganiu jeżeli chodzi o PC.
    Najważniejsze, że jesteś zadowolony i bardzo dobrze, że zrezygnowałeś z tego peletu. Chociaż niektóry, postulowali tutaj, aby był obowiązek instalowania "takiego czegoś" i wyłączanie PC, gdy na zewnątrz jest więcej niż -10C.
    mfbc_666
    Poziom 6  
    Dziekuję, w sumie to masz rację - zainstaluje z czystej ciekawości, choć COPu i tak nie policzę tak łatwo bo musiałbym czymś zmierzyć ile pompa dokładnie produkuje mocy grzewczej.
    Dla wyższej temperatury wody do centralnego ogrzewania współczynnik COP na pewno będzie znacznie niższy - przy czym nie widzę zastosowania dla tak ciepłej podłogi. 35 stopni to w efekcie na prawde ciepła podłoga, dla mnie wręcz zbyt ciepła.
    dzibus1
    Poziom 14  
    mfbc_666 napisał:
    Dziekuję, w sumie to masz rację - zainstaluje z czystej ciekawości, choć COPu i tak nie policzę tak łatwo bo musiałbym czymś zmierzyć ile pompa dokładnie produkuje mocy grzewczej.
    Dla wyższej temperatury wody do centralnego ogrzewania współczynnik COP na pewno będzie znacznie niższy - przy czym nie widzę zastosowania dla tak ciepłej podłogi. 35 stopni to w efekcie na prawde ciepła podłoga, dla mnie wręcz zbyt ciepła.

Ciepłomierz i do tego licznik energii, tylko na całą PC. Masz co potrzeba i liczysz. Tylko szukaj, takiego 3/4" najmniej, ale patrz też na przepływ. Tanie nie są. Możesz mi wierzyć lub nie, ale SCOP wyjdzie Ci ok 2,5. No dobra max 3, chociaż bardzo ciężko. Jeżeli włączają ci się często grzałki, to i te 2,5 będzie niemożliwe do osiągnięcia. Oczywiście to zależy m. in. do tego, ile przede wszystkim zużywasz CWU i do jakiej temp. grzejesz CWU, przy jakiem temp. zbiornika startuje PC itp itd. Zależności jest wiele, ale SCOP 2,5 to coś czego możesz się spodziewać.
    Lisciasty
    Poziom 20  
    Bez sensu wydawać kasę na ciepłomierze i inne cudactwa, tylko wrzucić fotowoltaikę na dach i cieszyć się tanim ogrzewaniem ;)
    dzibus1
    Poziom 14  
    Lisciasty napisał:
    Bez sensu wydawać kasę na ciepłomierze i inne cudactwa, tylko wrzucić fotowoltaikę na dach i cieszyć się tanim ogrzewaniem ;)

Tylko potem piszą, że mają COP=2 przy -20C. Tylko jak i czego? Jak ktoś chce to czemu nie instalować. Ja chciałem to sobie zrobiłem i wiem co pisze. Oczywiście, jeżeli cię to nie interesuje to pewnie, że nie ma sensu i szkoda kasy. Większość tak ma i nie ma nic w tym złego.
    Przy PV też ludzie instalują lan-kontrolery i wysyłają te dane na stronę i się ekscytują. Przecież wiadomo ile można uzyskać z 1kWp instalacji. A jedna tak robią.
    Lisciasty
    Poziom 20  
    No tak gwoli experymentu to owszem :> Sam mam monitoring fotowoltaiki i opomiarowane rurki w kotłowni za pomocą czujników temperatury, ale przy
    liczniku ciepła poległem bo chcieli za niego jakieś chore pieniądze. Ale może to jakoś potaniało?
    mfbc_666
    Poziom 6  
    Fotowoltaika będzie tak czy inaczej, skusiłem się na rzadowy program "Czyste Powietrze" i dopłaty do oprocentowania kredytu.
    Złożyłem wniosek, teraz czekam na akceptację. Czas na realizację to 2 lata od przeznaczenia wniosku do realizacji.

Licze na to by założyć już w przyszłym roku. I spodziewam się znacznych obniżek cen każdego kilowata fotowoltaiki, bo z tego co czytałem zostały znacznie zmniejszone we wrześniu br. cła na panele fotowoltaiczne i myślę, ze nawet cena rzędu 4000zł/kW jest całkowicie realna. Teraz na rynku mamy jeszcze złogi magazynowe importowane po wyższej cenie.
    Założenie jest takie, by bilans z fotowoltaiki pokrył całe zapotrzebowanie energetyczne domu.