Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc pompy ciepła oraz dobór rekuperatora

29 Wrz 2018 11:14 231 5
  • Poziom 26  
    Witam wszystkich.
    Jestem na etapie kalkulowanie czy stać mnie na budowę domu (oczywiście mając na uwadze eksploatacje oraz wygodę), chciałbym zająć się teraz ogrzewaniem. W miejscu gdzie chce wybudować dom nie ma gazu z sieci. Pomyślałem o pompie ciepła oraz rekuperacji. Z tego co czytałem wydajność pomp powietrznych bardzo spada wraz z spadkiem temperatury więc może lepiej skupić się na gruntowych a może po prostu gdy będzie -20 na zewnątrz dogrzewać kominkiem? Jakiej firmy pompy i rekuperatory polecacie? Jaka powinna być wydajność? Czy aby funkcja klimatyzacji działała z pompy ciepła musi być "nagrzewnica wodna" wstawiona za rekuperatorem? Czy kominek z płaszczem wodnym podłączonym do nagrzewnicy powietrza? Możecie jakieś ceny napisać jakie byście widzieli?

Dodatkowe pytanie.
    Czy pompa ciepła która podgrzewa C.W.U oraz ma funkcje klimatyzacji, czy te funkcje mogą działać naraz bo jakoś mi się to wyklucza?

Projekt:
    https://www.dobredomy.pl/projekt/honorataII/
  • Poziom 32  
    Jeśli jesteś zainteresowany systemem P.C. + rekuperator, to możesz zwrócić się do działu technicznego firmy Vaillant, oni zrobią wstępną wycenę i rekuperacji i pompy ciepła, a mają w ofercie każdy rodzaj (powietrzne - 2 rodzaje: monoblok i split, i gruntowe). Zaletą jest sterowanie całym systemem (reku + PC) za pomocą 1 regulatora systemowego.
  • Poziom 31  
    W linku jest sporo informacji o zapotrzebowaniu na ciepło, dosyć typowy w okolicy 10 tys kWh/rok. CWU oszacowano na ok. 5 tys kWh ale liczenie dla domu mija się z celem, wodę zużywają ludzie. Zupełnie przypadkowo zrobiłem szacunkowe obliczenia dla powietrznych PC i podobnego zużycia:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3503960.html#17468561

Specjaliści posiadajacy dokładne dane konkretnych urządzeń zrobią to lepiej. Jeżeli nie będzie zastrzeżeń co do ich publikacji chętnie bym poznał co wyszło firmie Vaillant. Z pewnoscią gruntowa się nie kalkuluje, przy tak małym zapotrzebowaniu na ciepło zwrot po kilkudziesieciu latach. Chłodzenie podczas produkcji CWU to nic niezwykłego, po prostu tak to działa. Pompa ciepła pobiera energię z powietrza i kieruje ją do CWU. W ten sposób powietrze wychodzące z PC jest zimniejsze niż pobrane i jak wtłoczy się je do domu mamy klimę. To jedna z większych zalet powietrznych PC, dwie pieczenie na jednym ogniu :)
  • Poziom 26  
    A czy do działania klimatyzacji wystarczy samo położenie instalacji do "ogrzewania" podłogowego? Czy może jakaś dodatkowa "nagrzewnica" w szeregu za rekuperatorem jest niezbędna?

A co z kominkiem? Polecacie płaszcz wodny i podpięcie do instalacji? Z tego co czytałem jest to problematyczne na różnice temperatur pracy, a może znowu to potraktować jako osobny obwód do grzania tylko powietrza nawiewanego?

Przepraszam za tyle pytań ale nie mam o tym pojęcia. Przed budową domu zlecę projekt instalacji, a na razie chciałbym sobie jakoś pokalkulować koszta.

Edit:
    Oczywiście jak dostanę odpowiedz od Vaillant, to się podziele.
  • Poziom 31  
    Osobiście stawiam na rozwiązania trwałe i proste. Kominek z płaszczem wodnym do takich nie należy, bez pompy nie działa, a stal kiedyś skoroduje. Dużo zależy od tego, czy będzie normalne CO z kaloryferami czy może zdecydujesz się na gorące powietrze. W drugim wypadku z pompą ciepła powietrze-powietrze doskonale komponuje się elektryczne ogrzewanie akumulacyjne. Jest ono bardzo tanie w inwestycji, podczas wylewania podłóg w wylewce umieszcza się kable lub maty grzejne o małej mocy na m2. W nowych domach taryfa G12as startuje z limitem = 0, a przy zapotrzebowaniu na ciepło w okolicy 10 tys kWh do ogrzewania spokojnie wystarczy 15 kW na 3 fazach. Do tego można dodać ceglane mury wewnętrzne oraz maty grzejne na ścianach co zwiększy akumulację i poprawi komfort. Kominek (lub lepiej piecokominek) pełniłby rolę źródła szczytowego i awaryjnego - do ogrzewania gdy nie ma prądu.

W takim układzie PC działałoby tylko wtedy gdy ma dobry COP, później włącza się elektryczne. W taryfie G12as prąd w dzień kosztuje tyle co w G11, w nocy ok. 20 groszy co daje średnią ok. 50 groszy więc przy COP>2.5 mamy zysk. Gdy na zewnątrz zrobi się zimniej i COP spadnie włączy się ogrzewanie akumulacyjne po 20 groszy co da roczne koszty ogrzewania nie większe niż 2 tys zł + CWU które przy G12as będzie kosztowało 20 gr/kWh.
  • Poziom 40  
    gaz4 napisał:
    a stal kiedyś skoroduje.

Tutaj też bym nie przesadzał. Instalacje CO robione ze zwykłej stali czarnej działają po 50 lat i więcej. Dość wspomnieć, że w blokach z wielkiej płyty z lat 60 tych były montowane właśnie takie (a jakość stali czarnej w tamtych czasach pozostawiała wiele do życzenia), działają po dziś dzień nie wymagając żadnych interwencji ze strony użytkownika. A 50 lat to wbrew pozorom bardzo długi okres czasu - IMHO porównywalnie z trwałością budynków opartych na współczesnych Hi-technologiach.
    A żeliwny wkład kominkowy to już w ogóle praktycznie niezniszczalny...

gaz4 napisał:
    bez pompy nie działa,

I to chyba jego główna wada jest.