Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Electrolux EW1067F - Błąd E51 - Ominięcie/oszukanie blokady drzwi

29 Sep 2018 12:43 2832 12
 • Level 23  
  Witam!

  Posiadam usterkę przez którą pralka nie kończy prania i programy lubią się zatrzymywać - wszystko normalnie działa. Po krótkich oględzinach można stwierdzić, że to z dużą dozą prawdopodobieństwa blokada drzwi. Czy w tym modelu można jakoś ominąć tę usterkę, oszukać elektronikę tak aby móc chociaż dokończyć pranie ?

  Wiem, że do tego modułu idą dwa grubsze przewody (pewnie pośrednio od załączania grzałki/silnika) i dwa cieńsze - przynajmniej na schemacie. Załączam notę w załączniku.

  Pozdrawiam!
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Level 1  
 • Level 23  
  skryn wrote:
  Zapuść program testowy i zobacz na pozycji F, które lampki migają (kolumna ośmiu pionowych diod po prawej stronie).
  Dopiero potem pogadamy.


  Nie wiem co oznacza program testowy - a co do trybu serwisowego to wchodziłem - ostatni błąd jaki się pokazuje to E51 - ten model posiada wyświetlacz ale z lampek też można to odczytać binarnie. Jest to błąd nieskasowany po poprzedniej usterce z tego co sobie przypominam - kilka lat temu szczotki się wytarły i dodatkowo fachowiec wymienił łożyska i simmering chyba jeszcze.Wiem, że błąd nieco nie pasuje do typu usterki ale być może to jeszcze jakiś dawniejszy błąd - lecz elektronika nigdy nie wymieniana. Wczoraj przez przypadek udało mi się w programie "D" odpompować wodę - wszystko chodziło należycie - pompa odpływowa, bęben się obracał, ale potem program się zatrzymał (program D trwa 3 minuty a zatrzymał się na ostatniej).

  Moja diagnoza pochodzi stąd, że mogę otworzyć drzwiczki bez zatrzymania programu, a dodatkowo lampka sygnalizująca "zamknięcie drzwiczek" świeci się obojętnie czy te są otwarte czy zamknięte. Przy okazji - filtr pompy odpływowej wyczyszczony.

  Dodano po 3 [godziny]:

  Poświęciłem chwilę i dostałem się od strony uszczelki do tego modułu, wygląda to tak jak na fotografiach - 4 styki. Rozrysowałem ręcznie zmierzone rezystancje między poszczególnymi "pinami". Elektrozamek to model Bitron DL-S1 (T85).

  Electrolux EW1067F - Błąd E51 - Ominięcie/oszukanie blokady drzwiElectrolux EW1067F - Błąd E51 - Ominięcie/oszukanie blokady drzwi

  Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

  Kolego Skryn znalazłem twój bardzo stary post i z tego co jeszcze dodatkowo poczytałem w tematach tego elektrozamka to schemat zgadzałby się z obrazkiem który zamieściłeś w tym temacie 12 lat temu. Wynika z tego, że można (a przynajmniej nie będzie to błędem) zewrzeć styki 5 i 4. Styki 3-4 to rezystancja solenoidu (≈200Ω), 2-4 to opór elementu PTC. Jednakże ponoć nie da się jej w ten sposób oszukać, prawda to (bo nie chciałbym bez konsultacji sprawdzać na żywym organizmie) ? Bo myślałem ażeby rozebrać elektrozamek - w środku zrobić (wlutować) zworę drutem 1.5mm² między stykami 4 i 5, następnie wszystko złożyć tak jak było - ale chciałbym najpierw zapytać czy ma to sens.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Helpful post
  Level 1  
 • Level 23  
  skryn wrote:
  W tym przypadku seria E50 oznacza problemy silnikowe. Gdybyś miał problemy blokadowe, wyświetliłaby się seria E40. Błędy kasuje się wklepując od nowa konfigurację z naklejki modułu. Inaczej się nie da. Na moje pi razy oko, ponownie masz szczotki w silniku do wymiany.
  W porządku, dziękuję za wskazówkę. Faktycznie wymieniłem moduł zamka na ten sam używany - mogłem bardzo korzystnie i od ręki odkupić używany - sprzedawany był wraz z tzw. "bumerangiem" więc postanowiłem, że wezmę bo było to opłacalne.

  Po zamontowaniu pralka nadal nie chce ruszyć - czyli faktycznie to chyba coś grubszego. Jak narazie bez oględzin bebechów. Plusem zakupu zamka jest, że faktycznie lampka zamknięcia się już nie świeci przy otwartych drzwiach. Jednak pralka chyba świruje bo nawet przy pokrętle ustawionym na 0 słychać cały czas "cykanie" zamka - i to "cykanie" nie ma końca. Dopiero jak zamknę drzwi to zamek zaskakuje, lampka świeci się, ale drzwi nie da się otworzyć :D (ciekawostka).

  W poprzednim też tak cykało zdaje mi się - tylko tam po prostu dawało się otworzyć drzwi w dowolnym momencie - więc wymiana zamka chyba nie była bezsensowna, a choćby dlatego, że za cały zamek wraz z "bumerangiem" który u mnie był już złamany zapłaciłem ułamek ceny nowych elementów.
  Edit:
  PS.
  Bardzo możliwe, że to szczotki - bo przed chwilą włączyłem pralkę jeszcze raz i od razu na wyświetlaczu wyświetlał się błąd (tym razem nieco inny) E50, który jest tak na prawdę grupą błędów silnika, a to nie był tryb serwisowy, tylko normalny (pokrętło w pozycji 0). Choć z drugiej strony wydaje mi się jakby wymiana szczotek była tak niedawno - może to ten czas tak leci :roll: .
  Electrolux EW1067F - Błąd E51 - Ominięcie/oszukanie blokady drzwi
 • Level 23  
  Dzień następny - pralkę rozebrałem, silnik wyjąłem ponieważ ciężko się dostać bez tego do szczotek. Otóż wyglądają one w ten sposób:

  Electrolux EW1067F - Błąd E51 - Ominięcie/oszukanie blokady drzwiElectrolux EW1067F - Błąd E51 - Ominięcie/oszukanie blokady drzwi

  Bo na moje laickie oko to nie jest źle - do samej sprężyny prawie 3 cm (widzę, że nowe szczotki mają długość 34-36mm). Nie wydaje mi się, żeby trzeba było je wymieniać - nowy komplet na znanym portalu aukcyjnym kosztuje ok. 35zł wraz ze szczotko-trzymaczami. Sama szczotka ma wymiary (wys.x szer.) zmierzone przeze mnie suwmiarką 13.35 x 4.90 mm.

  Pralka ma takie objawy, że jak odłączałem kostki z modułu a następnie je wpiąłem ponownie to ruszyła lecz pochodziła 10 minut z zaplanowanych 30 na programie prania szybkiego "F" po czym, przekaźnik na module przełączał styki co minutę ale bez rezultatu - prawdopodobnie był to przekaźnik od obracania bębnem (raz w prawo raz w lewo) bo bęben się nie kręcił. I takie zachowanie trwało kilka minut, aż program jakby uległ przerwaniu a na wyświetlaczu ponownie pokazało się 30 minut i tyle, dalej już nie chce ruszać na żadnym programie. To samo stało się w dniu usterki - pralka nie skończyła programu i pokazała wartość czasu początkową. Co ciekawe przy otwartych drzwiach zamek i nastawie 0 zamek nie cykał - coś jakby się cudownie naprawiło :D . Generalnie wydaje się, że działa prawidłowo.

  Rano chcę obejrzeć sam silnik - szczególnie komutator.

  Ah zapomniałbym, że oglądałem także moduł w środku i panel przedni - wszystko w porządku. Prócz lekkiego zapylenia węglowego, które wyczyściłem, dokładnie obejrzałem wszystkie triaki, układy scalone i inne elementy - zero nadpaleń, pęknięć, obudowy bez ubytków - żadnej nawet kropki.
 • Helpful post
  Level 21  
  Sprawdź upływność grzałki , silnika. Na początek możesz spróbować uruchomić na chwilę bez uziemienia.
 • Level 23  
  No i stało się... Zgodnie z radą kolegi Arcus1977 - odpiąłem uziemienie ale od całej pralki - wiem, że to błąd i tak się robić nie powinno - tylko tak jak kolega pisał po kolei elementy sprawdzać. Co ciekawe bez podłączonego przewodu PE (oczywiście zachowałem wszelkie zasady bezpieczeństwa osobistego) - pralka ruszyła jakby ozdrowiała - ale ruszała też wcześniej, więc przedwcześnie się nie ciesząc uruchomiłem program szybkiego prania (F - 30 min). Pralka już miała kończyć pranie a tu nagle zgrzyty, piski, stuki - szybko wyłączyłem napięcie.

  Co było przyczyną już pewnie każdy kto czyta ten post się domyśla - a ja czując "zapach Amperów" i widząc rzadki dym znałem diagnozę - silnik dokonał żywota po 15 czy 16 latach "solidnej pracy". Po wyłożeniu "denata" na stół zobaczyłem jedynie, że w niektórych miejscach komutator był bardziej przetarty - a plastikowe szczotko-trzymacze podtopione w miejscu gdzie były blisko wirnika. Po wyraźnym odbarwieniu na jednej ze szczotek mogłem się domyślać, że powstał łuk elektryczny na komutatorze.

  Od razu także sprawdziłem grzałkę (na rezystancję) i moduł elektroniczny wizualnie - wygląda na to, że awaria na szczęście nie zrobiła na nich wrażenia. Cóż, pozostaje zamówić silnik używany - ok. 100 zł. Silnik w tym modelu to C.E.SET MCA 52/64 - 148/ZN4 (z ochroną termiczną) - swoją drogą ciekawe czy jest za niego jakiś nowszy zamiennik - ten silnik ma 8 terminali w kostce.
 • Level 1  
 • Level 23  
  skryn wrote:
  Normalnie Amerykę odkryłeś... :)


  No kolego śmiej się śmiej :D , ale usterka nie była wcale taka ewidentna - tym bardziej do wykrycia dla człowieka który się na codzień pralkami nie zajmuje. Dam znać czy wstała jak się odbędzie już "przeszczep".
 • Level 1  
 • Level 23  
  skryn wrote:
  Jackziom wrote:
  skryn wrote:
  Normalnie Amerykę odkryłeś... :)


  No kolego śmiej się śmiej :D , ale usterka nie była wcale taka ewidentna - tym bardziej do wykrycia dla człowieka który się na codzień pralkami nie zajmuje. Dam znać czy wstała jak się odbędzie już "przeszczep".

  Ja się nie śmieję, ale wskazałem Ci drogę, którą zbłądziłeś, czepiając się Bogu ducha winnej blokady. I pisałem o błędzie silnikowym.
  Za mało czytałeś archiwum.
  E52 w testowym, to na bank upływność silnika do masy i pornografia, w stylu odłącz "masę".
  Nie doczytałeś archiwalnych postów... :)
  A tego jest... cała "masa"... :wink:


  Tak ma kolega rację - zbłądziłem - choć wymiana blokady i tak była konieczna bo jak mówię (a raczej piszę) nie trzymała drzwi w ogóle - po wymianie działa prawidłowo. O dodatkowych atutach tej wymiany już wspominałem. Co do błędu to nie był to błąd 52 tylko 51 a wskazanie na szczotki było co prawda zasadne, ale tak jak najpierw myślałem nie mogły się zużyć tak szybko - mniejsza o to. O upływności wcześniej nie było mowy z tego co widzę (a tak na prawdę sam to zawaliłem, bo zmierzyłem upływność grzałki po jej wyjęciu a zapomniałem o silniku- miało to miejsce jeszcze przed radą kolegi Arcus1977).

  Archiwum czytałem, ale jak widać do takich głębin nie dotarłem - w każdym razie po to jest forum, że zbiegają się w jednym miejscu wiedza z pomysłami i koledze Skryn także dziękuję za udzielone rady - zawsze to lepiej mądrzejszych od siebie posłuchać. Dopiszę jeszcze coś do tego posta, jak już zamontuję "żelaznego belzebuba" na miejsce.
 • Level 23  
  Problem rozwiązany - silnik przyszedł dzisiaj i został zamontowany - po lekkim jego oczyszczeniu/przedmuchaniu, potraktowaniu styków w kostce preparatem "Kontakt S", przetarcia wirnika drobnoziarnistym papierem ściernym, tak samo przetarłem szczotki (bo trochę się gdzieniegdzie błyszczały zbytnio na stykach), sprawdzeniu miernikiem kilku parametrów. Szczotki oczywiście podmieniłem na "moje" ponieważ te z którymi przyszedł silnik już się kończyły.
  Tak na marginesie jeszcze dodam, że mierzone przebicie a właściwie opór względem obudowy (masy) wynosiło ok. 2,7 KΩ - to sporo za mało, co skutkowało napięciem na obudowie ok. 115V AC.

  Praleczka ruszyła i była testowana przez ponad godzinę - szczotki się dopasowały (dotarły) i chodzi jak złoto. Cieszę się, że dało się dzielną staruszkę uratować i postąpić "pro-ekologicznie :cunning: ".

  Poniżej zostawiam kilka przydatnych rzeczy w naprawie takiej pralki:

  1) Silnik to model C.E.SET MCA 52/64-148/ZN4 a tutaj filmik na YouTube (po rosyjsku) jak go podłączyć gdyby ktoś nie był pewien co do "pinologii" :


  Link


  2) W załączniku tabela błędów - jest pewnie w wielu tematach ale mi się przydała.

  3) W załączniku dokument który znalazłem - pomocny przy naprawie pralek - zawiera informacje m.in nt. prawidłowych rezystancji elementów roboczych w pralkach.

  4) W załączniku - Instrukcja serwisowa dla modułów EWM2000 montowanych m.in w tym modelu - "Święty Graal" ludzi zaznajomionych z multimetrem i usterką pralki. Trochę się tego naszukałem, więc dodaję po edycji postu - bardzo przydatna sprawa.

  Pozdrawiam wszystkich dyskutantów i dziękuję za podpowiedzi i pomoc ! .