Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Sony KDL-55W905A - wymiana 1xLED w listwie podświetlenia-brak obrazu na matrycy

kusalek 29 Sep 2018 14:30 3183 27
    kusalek
    Level 10  
    Witam
    Objaw początkowy - 4 x migający na czerwono LED.
    TV wyłączał się albo po 10-15 sek. albo i po 3-ech dniach.
    Obraz normalny.
    Po zdiagnozowaniu, niepewnej, 1-ej diody, podwójnej(niebieska zimna) wymieniłem z braku oryginału na białą zimną. Także podwójną.
    Niestety po założeniu matrycy i włączeniu TV, brak wyświetlania jakiejkolwiek informacji. Matryca w zasadzie ciemna, pod pewnym kątem patrzenia jest lekko ciemno-niebieska. Podłączona kamera pod złącze HDMI-brak obrazu, dźwięk jest.
    Jest jeszcze jedna sprawa, przy zdejmowaniu dwóch folii bezpośrednio spod matrycy niestety nie zaznaczyłem kolejności ułożenia. Jedna jest półmatowa, druga błyszcząca z refleksami (czy to jest filtr polaryzacyjny?). Zamieniłem je miejscami, ale efekt na obrazie żaden.
    Jest to mój pierwszy tak duży LCD, napięcia z zasilacza prawidłowe, podświetlenie też.
    Proszę o uwagi w temacie.
    Dziękuję
    jean0791
    Level 23  
    Picture had to appear even if you reversed light diffusion films.
    Check connections (flex ribbon cables) between t-con and panel and connections between main board and t-con. Also check fuse F8000.
    Sony KDL-55W905A - wymiana 1xLED w listwie podświetlenia-brak obrazu na matrycy
    Adewag
    Level 20  
    Uszkodzenie na "własne życzenie". Sprawdź końce taśm które odpinałeś. Może coś zwarłeś, zgniotłeś. Napięcia i przebiegi na T-con.

kusalek wrote:
    podwójnej(niebieska zimna) wymieniłem z braku oryginału na białą zimną.
    :?:
    GanCegall
    Level 38  
    55" to już nie przelewki, podświetlenie już działa prawidłowo?
    kusalek
    Level 10  
    Tak, zdawałem sobie sprawę, że 55" to już trochę wyższa jazda. Co prawda 45 lat w serwisie RTV, tyle, że LCD sobie odpuściłem. Naprawiam jak się trafi monitor LCD ale tam najczęściej zasilanie. Ten TV wziąłem z ciekawości, można powiedzieć "po dalszej rodzinie".
    Jeśli chodzi o podświetlenie, to po 0,5 godzinie świecenia, zgasł i TV zasygnalizował 4 x LED czerwony. Byłem mocno niepocieszony i postanowiłem zakończyć temat składając wszystko i oddać TV Właścicielowi. Ale ponownie włączony ok. g.18.00 poczekał aż wrócę z psem, składałem go nie wyłączając. Po założeniu matrycy musiałem go na chwilę wyłączyć aby ją podłączyć do T-Con. Ponownie włączyłem, sprawdziłem - obrazu brak- TV był cały czas włączony i podświetlenie działało do godziny 0.30. Dzisiaj także ani razu nie miałem sygnalizacji 4 x LED czerwony.
    Ale teraz w temacie. Sprawdziłem bezpiecznik wskazany przez jean0791 - dobry.
    Podłączyłem znowu kamerę, uniosłem TV lekko do góry i zobaczyłem ...obraz.
    Dla mnie szok. Po ponownym podniesieniu-chciałem pokazać Żonie-za chwilę obraz znikł i na panelu zapalił się czerwony LED x 5 . To o ile kojarzę z innych informacji, stanowi o błędzie T-Con. Faktycznie po delikatnym ostukaniu (leciutkim flamastrem) płytki, obraz się pojawił. I w tym momencie postanowiłem Wam to opisać.
    Oczywiście zaraz płytkę wyjmę i pooglądam, przemyję styki. Ale może macie jeszcze jakieś inne uwagi do powyższych informacji.

Dodano po 23 [minuty]:

Do adewag : o co chodzi ze znakiem zapytania przy zamianie diody niebieskiej zimnej na zimną białą (obie podwójne 6V).
    Nie znalazłem niebieskich.
    kusalek
    Level 10  
    Tak, cały czas jest OK. Przy czym dodam, że dioda podejrzana nie była uszkodzona jako spalona. Ona, przy zasilaniu kolejnych trzech diod napięciem 13,78V w ogóle się nie świeciła. Natomiast dwie obok świeciły się wyraźnie, ale nie jasno. Przy tym napięciu, trzy kolejne diody (6V) świecą się po prostu tylko zauważalnie i mniej więcej podobną jasnością. Spadek na tamtej, podejrzanej diodzie, przy tych dwóch już lekko świecących (nap. zasilania ok. 9,6V) był od 0,2V i rósł w miarę zwiększania się napięcia zasilającego do wspomnianych 13,78V. Przy 14,66V wygaszona dioda zaczynała się "jarzyć". Przy 15,16V świeciła tak samo jak dwie obok. Przy napięciu 15,16V świeciły się, wszystkie trzy, dość jasno.
    Ponieważ zachowanie tej diody nie było dla mnie jasne, postanowiłem ją wymienić.
    W moim sąsiedztwie, dostępna na super szybko, była dioda 7030CW . Takową zakupiłem, wymieniłem. Ponieważ jest ciut szersza musiałem "przystrugać" skalpelem kremową ramkę, która wchodzi (obejmuje) tę diodę. Inaczej odstawała w tym miejscu. Całą listewkę Al, na której są diody odciąłem ostrym nożem z wymiennymi ostrzami, usunąłem resztki taśmy dwustronnej z obu powierzchni aluminiowych i przykleiłem klejem termo-przewodzącym AG108. Różnicy zastosowania tej białej diody, na obrazie, nie widać.
    Załączam fotki z pomiarami. To, że świecące normalnie diody są na fotkach dość jasne (te przy niższych napięciach) to efekt aparatu. Faktycznie jasno to świecą dopiero powyżej 15V.
    kusalek
    Level 10  
    Niestety, fotki "ustawiły" się w odwrotnej kolejności niż chciałem Czytajcie od "tyłu".

Dodano po 6 [minuty]:

Na razie, od godz. 18.30 oświetlenie pracuje bez problemu. Po ponownym wyjęciu płytki T-Con, oględzinach pod silnym światłem i obiektywem od starego diaskopu(b.przydatny) nie stwierdziłem żadnych widocznych uchybień. Przetarłem złącze dochodzące od płyty głównej do T-Con'u. Na razie pracuje. Ostukuję całego T-Con'a co jakiś czas, potraktowałem zamrażaczem - efekt OK.
    Zobaczymy co dalej.
    Dziękuję Wam za dotychczasowe odpowiedzi.

Dodano po 1 [minuty]:

Na razie, od godz. 18.30 oświetlenie pracuje bez problemu. Po ponownym wyjęciu płytki T-Con, oględzinach pod silnym światłem i obiektywem od starego diaskopu(b.przydatny) nie stwierdziłem żadnych widocznych uchybień. Przetarłem złącze dochodzące od płyty głównej do T-Con'u. Na razie pracuje. Ostukuję całego T-Con'a co jakiś czas, potraktowałem zamrażaczem - efekt OK.
    Zobaczymy co dalej.
    Dziękuję Wam za dotychczasowe odpowiedzi.
    jean0791
    Level 23  
    Hard to understand Vietnamese language.
    Google translate: có ai cần lưu lươc = anyone need to save water :-|
    giapvanquyet
    Level 8  
    tôi gưi lược đồ lên các bạn có thể tải về tham khảo
    michas
    Level 23  
    Jak jest dobrze to diody powinny zachowywać się tak samo, "równo" jarzyć przy niższym napięciu i równo świecić przy napięciu prawidłowym.
    Taka dioda która zachowuje się odmiennie jest zawsze podejrzana i może sprawiać kłopoty. Czasami zaświeci jak się dociśnie czasami jak się podgrzeje ale zawsze jest do wymiany.
    Pozdrawiam
    Michał
    kusalek
    Level 10  
    OK. Dziękuję bardzo wszystkim Forumowiczom. Telewizor działa - Na razie jest dobrze.
    Odtwarzałem filmy z wakacji w HD, Full HD i 4K - wynik, szczególnie w 4K jest powalający.
    Niestety nie mam pilota(został w domu u Właściciela), posługuję się uniwersalnym.
    TV jest na razie cały czas podłączony do generatora serwisowego.
    Najgorsze jest to, że do końca nie jestem pewien czy faktycznie ta dziwnie zachowująca się dioda LED była przyczyną 4 x LED czerwony.
    Jeśli chodzi o następny objaw , który się pojawił, 5xLED - to na 99% był to niekontakt na złączu górnym T-Con - taśma idąca od od płyty głównej.
    Pozdrawiam wszystkich.
    kusalek
    Level 10  
    Forumowicze mili
    Mam jeszcze jedną kwestię do wyjaśnienia:
    Jaka jest kolejność dwóch "plastików-filtrów" tuż pod matrycą ?
    Jeden jest półprzezroczysty-matowy, drugi wygląda jak ekran perełkowy do rzutników też częściowo przezroczysty. Niestety, nie zabezpieczyłem poprzez fotkę lub inne oznaczenie tego ułożenia i mam teraz pewne wątpliwości co do poprawności.
    Dzięki
    GanCegall
    Level 38  
    No ale przecież napisałeś:
    kusalek wrote:
    Odtwarzałem filmy z wakacji w HD, Full HD i 4K - wynik, szczególnie w 4K jest powalający.
    michas
    Level 23  
    Jak obraz jest ładny to się nie przejmuj :) znaczy jest dobrze :) ja zawsze biorę cały plik "kartek" z matrycy odkładam i potem cały plik zakładam- także nie ma możliwości pomyłki także następnym razem tak rób. Dobrze złożyłeś - nie martw się.

Pozdrawiam
    Michał
    GanCegall
    Level 38  
    michas wrote:
    cały plik "kartek" z matrycy odkładam i potem cały plik zakładam

No i tak to sie robi, jaki sens jest ściągać te folie pojedynczo...na dodatek kurz itp...
    michas
    Level 23  
    Są jakieś cienie ale po 1 nikt nie będzie oglądał sygnału z generatora a po 2 dzisiejsze tv nie są idealne i mają problem z równomiernym podświetlaniem matrycy (szczególnie duże przekątne) nawet nowe mają ciemniejsze plamy itp ktoś to zauważy a inny nie. Nawet nie podlega to reklamacji takie życie :) jakoś ta wada z plamami z angielskiego się nazywa nie pamiętam może koledzy napiszą.

Pozdrawiam
    Michał
    GanCegall
    Level 38  
    michas wrote:
    jakoś ta wada z plamami z angielskiego się nazywa nie pamiętam może koledzy napiszą.

Z angielskiego to będzie "plaming" :-)
    michas
    Level 23  
    No właśnie coś mi chodziło po głowie :) polucjonig, plaming coś w tym stylu :)
    kusalek
    Level 10  
    Dzięki za dobre słowo. Nie wydziwiam, jest to mój pierwszy LCD i od razu dużego kalibru. Naprawa monitorów LCD to inna bajka. Ale cieszę się, że z Waszymi podpowiedziami i zasobami internetu udało się doprowadzić do pozytywnego zakończenia.

Dodano po 3 [minuty]:

Nie zauważyłem następnych postów.
    Przepraszam. Ale dodam, że może to być kwestia nieodpowiedniego ułożenia dwóch "filtrów" pod samą matrycą - strona i kolejność tych dwóch płacht.
    kusalek
    Level 10  
    Thank you very much jean0791! ! !
    This is it.
    Unfortunately, I did not find this film when searching the internet.
    But on its basis I think that I put the foils correctly.

Bardzo dziękuję jean0791 ! ! !
    To jest to.
    Tego filmu niestety nie trafiłem przy przeszukiwaniu internetu.
    Ale na jego podstawie sądzę, że założyłem folie prawidłowo.
    jean0791
    Level 23  
    I think a foil is not mounted properly and that's why the shadow on the picture is visible.
    kusalek
    Level 10  
    If that were the case, then it would be necessary to turn this pseudo pearl foil back on the other side and see what it would look like. Currently it is impossible because TV has gone to its place. It must stay as it is. If another LED should fall again then I should try to reverse because I would have to remove the matrix anyway. This is not visible in the normal picture.
    kusalek
    Level 10  
    Wydaje mi się, że temat mogę zamknąć.
    Minęły dwa tygodnie jak TV poszedł na swoje miejsce.
    Mam nadzieję, że stan pozytywny utrzyma się. I oby jak najdłużej.
    Dziękuję wszystkim, którzy odezwali się w temacie.
    Rozwiązanie jest opisane w trakcie rozwijania się tematu.