Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wykorzystanie zalewanej metalowej obudowy do własnych zastosowań

DanielSkwierawski 29 Sep 2018 15:06 609 18
    DanielSkwierawski
    Level 9  
    Cześć

potrzebuję metalową obudowę, żeby zamknąć w niej ogniwa Li-Ion i ładowarkę do nich.
    Na Allegro znalazłem zasilacz 12V 5A IP67 za 15PLN + wysyłka.
    Pomyślałem, że taniej mi będzie kupić cały zasilacz z którego wyjmę wszystko co jest w środku niż kupować osobną obudowę.
    Po rozkręceniu obudowy okazało się, że jest ona zalana, więc czeka mnie "rzeźbienie".
    Załączam zdjęcia obudowy.
    wykorzystanie zalewanej metalowej obudowy do własnych zastosowań wykorzystanie zalewanej metalowej obudowy do własnych zastosowań wykorzystanie zalewanej metalowej obudowy do własnych zastosowań wykorzystanie zalewanej metalowej obudowy do własnych zastosowań wykorzystanie zalewanej metalowej obudowy do własnych zastosowań

Czy ktoś z Was wie czy DŁUŻSZE boczne ścianki i górna pokrywa są jednym elementem?
    Tzn. na zdjęciu nr 4 widać obudowę bez dolnej pokrywy. Na zdjęciu nr 2 widać przykręcaną KRÓTSZĄ boczną ściankę (z otworami montażowymi).
    Bez powyższych zostaje jeszcze górna pokrywa i dłuższe boczne ścianki. Przyglądałem się im, ale nie potrafiłem ocenić czy jest to 1 element czy 3.
    Pytam ponieważ jeśli są to osobne elementy to górna i dolna obudowa trzyma się na wkrętach, a dłuższe boczne ścianki trzymałyby się tylko dzięki zalaniu, które chce usunąć.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Wątpię by były to 3 elementy - w większości obudów tego typu stosowane są profile "ciągnione" (jak makaron w wytwórniach przemysłowych). do niego dokręcone są boczne ścianki z uszami i zakrywany dekiel (czasem wsuwany w odpowiednie szczeliny w profilu).
    Odkręć boki - jeśli zalewa puści upewnisz się co do konstrukcji .
    DanielSkwierawski
    Level 9  
    398216 Usunięty wrote:
    ątpię by były to 3 elementy - w większości obudów tego typu stosowane są profile "ciągnione" (jak makaron w wytwórniach przemysłowych). do niego dokręcone są boczne ścianki z uszami i zakrywany dekiel 9czasem wsuwany w odpowiednie szczeliny w profilu).
    Odkręć boki - jeśli zalewa puści upewnisz się co do konstrukcji .

Dzięki za odpowiedź.
    Próbowałem zdjąć, ale zalewa trzyma zbyt mocno. Będę musiał trochę "rzeźbić".
    GregZorbaEmmanuelYork
    Level 16  
    DanielSkwierawski wrote:
    Próbowałem zdjąć, ale zalewa trzyma zbyt mocno. Będę musiał trochę "rzeźbić".
    Aceton i do słoja, samo się rozmięknie
    398216 Usunięty
    Level 43  
    GregZorbaEmmanuelYork wrote:
    Jeżeli jest to żywica epoksydowa (a nie wiemy co to za zalewa) to w życiu i potem długo nie.
    GregZorbaEmmanuelYork
    Level 16  
    398216 Usunięty wrote:
    Jeżeli jest to żywica epoksydowa (a nie wiemy co to za zalewa) to w życiu i potem długo nie.
    Na epoksydy któryś dostawca mi coś tam oferował, ale nie miałem wątpliwej przyjemności sprawdzić.
    Większość tego jest z ChRL poddaje się acetonowi, ewentualnie +tri
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Jak nie pomoże kąpiel, to można też wypalić...Z tym, ze efekt (na obudowie) może się okazać nieakceptowalny.
    GregZorbaEmmanuelYork
    Level 16  
    398216 Usunięty wrote:
    Jak nie pomoże kąpiel, to można też wypalić...Z tym, ze efekt (na obudowie) może się okazać nieakceptowalny.
    Nie było by to głupie, ale chyba lepiej podgrzać w piekarniku. Kolega kiedyś tak coś rozbierał. Tylko czy boczne blaszki da się usunąć, bo wtedy podgrzać i rozchylić.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    chyba lepiej podgrzać w piekarniku.
    Jak chcesz mieć potem miesiąc narzekania od żony, że piekarnik zasmrodziłeś - to owszem. :)
    Tylko czy boczne blaszki da się usunąć
    A jak myślisz - po kiego są przykręcone do profilu? Przecież producent nie poświeciłby kilku groszy na coś co jest zbędne.
    GregZorbaEmmanuelYork
    Level 16  
    398216 Usunięty wrote:
    chyba lepiej podgrzać w piekarniku.
    Jak chcesz mieć potem miesiąc narzekania od żony, że piekarnik zasmrodziłeś - to owszem. :)
    Wiesz, mam przydasia do takich celów :D
    398216 Usunięty wrote:
    Tylko czy boczne blaszki da się usunąć
    A jak myślisz - po kiego są przykręcone do profilu? Przecież producent nie poświeciłby kilku groszy na coś co jest zbędne.
    Ale może odejdą pod opalarką ?
    abart64
    Level 32  
    Trochę różnych zalewanych układów rozdłubałem za pomocą rozgrzanej lutownicy kolbowej z grotem typu wkrętak. Te masy na bazie żywic wyraźnie miękną i ładnie się kruszą jak są podgrzane.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Ale może odejdą pod opalarką ?
    Jak nie spróbujesz, nie będziesz wiedział.
    abart64 wrote:
    Te masy na bazie żywic wyraźnie miękną i ładnie się kruszą jak są podgrzane.
    Owszem - kilka razy się mi to sprawdziło, niestety nie we wszystkich przypadkach.
    kortyleski
    Level 43  
    Tylko po co cudować skorobtaki alu profil ( jest jednolity ) można kupić w długościach do max 6mb? Boczki do niego też. Denka trzeba dorabiać, choc widziałem gdzieś kilka standardów.
    gradek83
    Level 41  
    To zalanie jest twarde jak kamień czy taka raczej guma. Obstawiam że twarde pewnie po włożeniu w ciekły azot dało by się to rozkruszyć ale kto ma ciekły azot w domu. Jak zawartość nie potrzebna to rozwiercaj wiertłem a potem możesz przecinakiem czy tam płaskim śrubokrętem wyłamywać kawałki.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    gradek83 wrote:
    jest twarde jak kamień czy taka raczej guma
    To w końcu jakie jest? Kamień czy guma? Twarde i nie elastyczne, czy miękkie i elastyczne?
    Moim zdaniem w tym wypadku nie ma to i tak znaczenia; może być elastyczne, ale dobrze wiązać (jak klej) z obudową i wtedy usunięcie może być niezwykle uciążliwe. Podobnie z twardą żywicą epoksydową - należy więc szukać sposobu na zmniejszenie wytrzymałości tej zalewy, zmniejszenie jej "zdolności klejących".
    Jednym z takich sposobów może być np. właśnie podgrzanie do odpowiednio wysokiej temperatury - rzadko która żywica wytrzymuje temperatury powyżej 300*C.
    kortyleski wrote:
    Tylko po co cudować
    Możliwe, że taką obudowę Autor po prostu ma.
    tomek5333
    Level 13  
    na przyszlosc to masz napisane na zasilaczu IP67.IP jest skrótem od "Index of Protection" czyli Współczynnik Ochrony w tym przypadku przed kurzem oraz zanurzeniem na glebokosc 1 metra
    DanielSkwierawski
    Level 9  
    398216 Usunięty wrote:
    gradek83 wrote:
    jest twarde jak kamień czy taka raczej guma
    To w końcu jakie jest? Kamień czy guma?
    kortyleski wrote:
    Tylko po co cudować
    Możliwe, że taką obudowę Autor po prostu ma.

Dokładnie, kupiłem za pieniądze mniejsze niż gdybym miał kupować taki profil osobno.

tomek5333 wrote:
    na przyszlosc to masz napisane na zasilaczu IP67.IP jest skrótem od "Index of Protection" czyli Współczynnik Ochrony w tym przypadku przed kurzem oraz zanurzeniem na glebokosc 1 metra

Po usunięciu zalewy to już nie będzie IP67. Ale w zasadzie czemu o tym piszesz?

Powiedzcie jeszcze czy te zalewy są trujące lub szkodliwe dla zdrowia? Tzn. ta zalewa się sypie, zawsze gdzieś zostaje biały proszek. I nie wiem czy wystarczy normalnie posprzątać czy muszę zachować jakieś wyższe normy sprzątania, bo mam w mieszkaniu zwierzęta.
    I czy potem tą usuniętą zalewę można normalnie wyrzucić do śmieci?
    tomek5333
    Level 13  
    Pisze o tej normie IP67 bo wtedy urzadzenie jest zalewany tym wlasnie specyfikiem. Podgrzewasz go i probujesz usunac bo mi tez sie zepsul sie zasilacz w tej normlanie i nie wiem czy warto sie bawic w wywalanie tego
    DanielSkwierawski
    Level 9  
    Koniec końców zrezygnowalem z usuwania zalewy. Kupilem stalowy profil oraz 2 metalowe "daszki" na słupki od ogrodzenia, pomalowalem farba, skrecilem śrubkami i mam metalowa obudowe.
    wykorzystanie zalewanej metalowej obudowy do własnych zastosowań wykorzystanie zalewanej metalowej obudowy do własnych zastosowań wykorzystanie zalewanej metalowej obudowy do własnych zastosowań

W srodku trzymam akumulator Li-ion 18650 (na poczatek tylko 1, ale powinny zmiescic sie 4). Wypelnilem to wata szklana w srodku więc jest dobrze zabezpieczone.
    Polecam to rozwiazanie poniewaz jest tanie i dobre.