Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dual 1224 - lekki brum pochodzący od silnika

29 Wrz 2018 16:37 285 6
 • Poziom 31  
  Mam gramofon jak w temacie. Wiele lat przeleżał u mnie na strychu, ale ostatnio z racji powracającej mody na płyty winylowe (która również mnie dopadła -:)) postanowiłem go odkurzyć i przywrócić do życia. W zasadzie gramofon bardzo stary, ale..."jary". W pełni udało mi się przywrócić jego blask i sprawność techniczną, automatyka działa idealnie, ramię wyregulowane i wyważone, wszystkie łożyska przesmarowane, obroty poprawne i stabilne. W zasadzie działa jak nowy. Jest tylko jeden mały problem. Oryginalna wkładka piezoelektryczna uległa uszkodzeniu, zastąpiłem ją nową, rodzimą wkładką MM MF-100, jeszcze z moich starych zapasów.
  Gramofon niestety nie jest przystosowany do wkładki MM z racji dużego pola magnetycznego rozproszenia, pochodzącego od silnika napędowego. Objawia mi się to słyszalnym, lekkim brumem, głośniejszym gdy wkładka znajdzie się bliżej silnika (bliżej środka płyty). Producent poradził sobie z tym problemem wypuszczając kolejny model 1225 już z czteropolowym silnikiem asynchronicznym, który generuje znacznie mniejsze pole rozproszenia.
  Moje pytanie jest takie, czy jest jakiś sposób zmniejszenia tego pola, bez koniecznosci wymiany silnika lub powrotu do wkładki piezo? Wolałbym zdecydowanie pozostać przy wkładce MM. Czy ktoś, kto miał styczność z obydwoma modelami gramofonów mógłby mi potwierdzić, że mocowanie silnika z 1225 jest identyczne w 1224? Jeśli tak zacznę szukać jakiegoś zdezelowanego 1225, ale z sprawnym silnikiem. A może jakieś ekranowanie silnika, czy ma to sens? Jeśli tak to jakie, z jakiej blachy i jak grubej? Pewnie gdyby było to możliwe to producent też poszedłby tą drogą.
  Czy są może jakieś współcześnie produkowane i dostępne wkładki MM, które są bardziej odporne na zakłócenia od zewnętrznego pola magnetycznego? Dodam, że próbowałem też z wkładką AT95E i jest to samo lub nawet nieco gorzej pod tym względem.
 • Sklep HeluKabel
 • Serwisant
  Próbowałeś masę gramofonu połączyć z masą wzmacniacza?
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Spróbuj zamontować pętelkę kompensacyjną w obwodzie masy kabla wyjściowego. Pętelka musi znajdować się polu magnetycznym silnika. Powinno wyszukać się położenie pętelki, dające maksymalną kompensację przydźwięku.
 • Poziom 31  
  radiogaga napisał:
  Próbowałeś masę gramofonu połączyć z masą wzmacniacza?

  Wszystkie masy mam połączone, są też one połączone z obudową i ramieniem wkładki. Masa raczej nie jest tu przyczyną, bo sygnał zakłócający generuje się już w samej wkładce a nie w przewodach sygnałowych.
  fzyga43 napisał:
  Spróbuj zamontować pętelkę kompensacyjną w obwodzie masy kabla wyjściowego. Pętelka musi znajdować się polu magnetycznym silnika. Powinno wyszukać się położenie pętelki, dające maksymalną kompensację przydźwięku.

  To jest jakiś pomysł. Może faktycznie trzeba spróbować dodać do sygnału zakłócającego, który indukuje się we wkładce, ten sam sygnał, ale w przeciwfazie. Tylko, że ta pętelka, jak to nazwałeś, raczej chyba na przewodach sygnałowych a nie w obwodzie masy. Muszę pokombinować w tym kierunku.
  Przypomniało mi się, że podobny patent był stosowany w starych radiach lampowych typu Bolero i Tatry. W transformatorze głośnikowym do sygnału wyjściowego był dodawany w przeciwfazie sygnał z obwodu zasilania i w ten sposób był eliminowany przydżwięk sieciowy.
 • Poziom 20  
  Sygnał zakłócający musi być dodany we wspólnym obwodzie masy. Problemem może być zmieniający się poziom zakłóceń wynikający ze zmiany odległości wkładki w polu indukcji silnika. Ale może znajdziesz jakiś kompromis.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Takie pętelki stosowano w magnetofonach szpulowych, napędzanych silnikami zasilanymi prądem zmiennym. Pętelka, z reguły był to jeden zwój drutu Φ 0,50 mm w igielicie.
 • Poziom 31  
  Rozumiem, że miałbym przerwać obwód masy (ekran) obydwu kanałów w przewodzie wyjściowym i w szereg z tym obwodem masy włączyć taką cewkę, a następnie doświadczalnie dobrać jej położenie względem silnika. Aktualnie zmiany brumu zależne od położenia ramienia nie są duże, więc kompromis da się spokojnie znaleźć. Dzisiaj z tym pokombinuję.

  Przeszukując sieć znalazłem opis konstrukcji jakiegoś amatorskiego magnetofonu w którym zastosowano taką cewkę, faktycznie jest włączona szeregowo w przewodzie masy: https://mlodytechnik.pl/files/jhx/64-mt-04-magnetofon_cz_3.pdf Sugerują tam, żeby taką cewkę nawinąć na rdzeniu ferrytowym.

  Widzę, że również nasz fabryczny magnetofon ZRK Melodia miał tego typu rozwiązanie.

  Zastanawiam się jeszcze nad ewentualną zmianą wkładki. Gdzieś na forach audio znalazłem informację, że podobno AT92E jest bardziej odporna na zewnętrzne pole magnetyczne. Tyle tylko, że jest trudna do zdobycia u nas w Polsce, jej produkcja w 2017 się zakończyła.
 • Poziom 20  
  Pętelki przeciw brumowe stosowano również w magnetofonach ZRK. Dotyczy to typoszeregu M2405. Były jedno zwojowe o średnicy ok.20 mm. Końcówki przewodu były skręcone. W Twoim gramofonie należy je włączyć na łączówce kabla wyjściowego w przewodzie masowym. Końcówki pętelki mogą być przedłużone,tak aby znalazła się ona w polu indukcji silnika.