Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Indesit IWSC 4105 - Zaczęła łomotać przy wirowaniu

trurl3 29 Wrz 2018 20:23 123 3
  • #1 29 Wrz 2018 20:23
    trurl3
    Poziom 10  

Po ok. 5 latach bezproblemowego użytkowania zaczęła wydawać bardzo głośny łomot przy wirowaniu. Podczas cykli prania zachowuje się przyzwoicie. Sprawdziłem na programie samego wirowania bez wsadu - tylko szum wirującego bębna i lekki gwizd silnika. Natomiast jeśli na tym samym programie wrzucę kilka sztuk ubrań do bębna - w miarę wzrostu prędkości wirowania walenie nasila się. Po otworzeniu tylnej pokrywy próbowałem bujać wanną we wszystkie strony - nic nie wali. Kręcenie samym bębnem po zdjęciu paska napędowego też nie powoduje żadnych odgłosów które mogłyby świadczyć o konieczności wymiany łożysk, amortyzatory bębna zachowują sie prawidłowo. Z lektury forów wynikało, że możliwe jest pęknięcie krzyżaka bębna, co wymagałoby rozcinania plastykowej wanny aby dostać się do wnętrza (tak jak przy wymianie łożysk), co raczej nie bardzo mi się podobało. W końcu kiedy udało mi się zdjąć blat (odkręcenie dwóch śrub mocujących blat z tyłu i uderzanie dłonią we frontową część blatu), mogłem sięgnąć w głąb do betonowego bloku na dolnej frontowej części wanny.
    I tu - EUREKA! - okazało się, że blok betonowy jest luźny, i podczas wirowania wpada w wibracje powodujące głośny łomot. Pozostało tylko odwrócić pralkę do góry nogami i dokręcić śruby mocujące blok.
    Opisuję swój przypadek dość szczegółowo, ponieważ wiem ile wątpliwości można mieć przy diagnozowaniu przyczyny nieprawidłowości w pracy pralki. Mnie czytanie postów na forum dało wiele informacji, więc chcę się podzielić swoja wiedzą z innymi. W jedności siła! :bye:

0 3
  • #2 29 Wrz 2018 23:12
    zhudomel
    Specjalista AGD

trurl3 napisał:
    chcę się podzielić swoja wiedzą
    trurl3 napisał:
    Pozostało tylko odwrócić pralkę do góry nogami
    Taką wiedzą lepiej się nie dziel. Pralki nie odwraca się do góry nogami*. Można położyć na plecy, ale trzeba uważać na węże.

* Nie dotyczy pralek złomowanych i wirnikowych.

0
  • #3 30 Wrz 2018 16:26
    trurl3
    Poziom 10  

Zgodnie ze wstępną diagnozą okazało się, że obluzował się dolny blok obciążający. Przewróciłem pralkę na bok i przy pomocy klucza oczkowego rozmiar 10 udało mi się dosięgnąć do wszystkich 3 śrub. Po dokręceniu wszelkie hałasy ustały. Pralka w pełni sprawna.
    Na zdjęciach pokazuję rozmieszczenie śrub. Na pierwszym zdjęciu widać fragment dolnego obciąznika w widoku z góry. Można włozyć rękę i prawdzić, czy blok ma luz. Pozostałe zdjęcia pokazują widok od dołu pralki po przewróceniu jej na prawy bok.

Pralka Indesit IWSC 4105 - Zaczęła łomotać przy wirowaniuPralka Indesit IWSC 4105 - Zaczęła łomotać przy wirowaniuPralka Indesit IWSC 4105 - Zaczęła łomotać przy wirowaniu

0
  • #4 01 Paź 2018 23:06
    trurl3
    Poziom 10  

zhudomel napisał:
    trurl3 napisał:
    chcę się podzielić swoja wiedzą
    trurl3 napisał:
    Pozostało tylko odwrócić pralkę do góry nogami
    Taką wiedzą lepiej się nie dziel. Pralki nie odwraca się do góry nogami*. Można położyć na plecy, ale trzeba uważać na węże.

* Nie dotyczy pralek złomowanych i wirnikowych.

Bardzo dziękuję za fachowe ostrzeżenie. Byłoby jednak dobrze, gdyby kolega wyjaśnił dlaczego nie należy odwracać pralki do góry nogami. Z tego co widziałem podczas swojej naprawy wnoszę, że nie byłoby to zdrowe dla amortyzatorów , bębna i prawdopodobnie fartucha gumowego przy drzwiczkach.

0