Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kiepska wydajność, przycinki - Lenovo Y700

30 Wrz 2018 00:27 372 14
  • Poziom 3  
    Witam wszystkich

Znajomy kupił rok temu "gamingowego" laptopa LenovoY700. Sprzęt od początku wykazuje problemy z wydajnością. Po wyeliminowaniu problemu ze 100% wykorzystaniem dysku w IDLE poprzez modyfikację rejestru sprawa nadal nie została rozwiązana.

Wszystko kręci się głównie wokół gier, jak i również wydajności przy np. przeglądaniu internetu. Podczas grania występują krótkie (0,5 -1s) przycięcia, natomiast przy zwykłym przeglądaniu internetu bądź przy innych totalnie nie obciążających czynnościach system zamula niemiłosiernie.

Laptop był już raz na gwarancji (skoro jest - wysyłamy, niech naprawiają).
    Taki ch*j - stwierdzono, że wszystko działa elegancko i akurat takiej odpowiedzi się spodziewałem ;)

Walczę z nim już kilka miesięcy, głównie po pracy. Mam nadzieję, że pomożecie w rozwiązaniu problemu zanim wyślemy go ponownie na serwis. Chcę mieć tym razem jakąś podkładkę, cokolwiek. Sprawdziłem go HDTune'm - martwą mnie spadki szybkości odczytu/zapisu danych. Bad sectorów nie ma, sprawdzałem to niedawno.

Zamieszczam screeny z CDI i HdTune'a:

Spec:
    Intel Core i5-6300HQ
    4 GB RAM
    NVIDIA GeForce GTX 960M, + Intel HD Graphics 530

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Witaj. Jeśli chodzi o stan dysku to nie można się przyczepić, stan bez zastrzeżeń. Sprawdzanie prędkości dysku systemowego na działającym Windows 10 jest zupełnie niemiarodajne, nie jesteś w stanie zagwarantować wyłączności dla programu testującego.

Wiadomo nie od dzisiaj, że Windows 10 jest ciężkim wyzwaniem dla HDD - niestety posiadając HDD można się spodziewać spowolnień przy zadaniach, które korzystają z dysku.
  • Poziom 3  
    Dzięki za analizę screenów.

Odnośnie pracy W10 - jestem świadom, iż system lubi "mielić" w tle, nie wziąłem tego pod uwagę korzystając z HDTune'a :D
    Jednakowoż nie wyjaśnia to problemów z wydajnością podczas, np. grania. Znajomemu zależy głównie na tym, żeby gry chodziły płynnie. Sprzętowo laptop daje radę i teoretycznie powinien pociągnąć większość gier w 60 fps. Dla porównania - mój Lenovo Y580 idzie jak burza już szósty rok, oczywiście pod W10, nigdy nie formatowany. Nie wykazuje objawów typu przycinki w tych samych grach i identycznych ustawieniach co w Y700 znajomego. Podejrzewałem dysk ale chyba nie tędy droga...

Jakby ktoś miał jakiś pomysł - będę wdzięczny.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Sprzętowo, może i sprzęt powinien dać radę, ale jako że jest to laptop, a nie sprzęt do gier (gamingowy w cudzysłowie zostało przez Kolegę użyte zupełnie poprawnie), to wcale nie musi. Pierwsze co warto zrobić to sprawdzić, czy podzespoły podczas gier się nie przegrzewają. Program HWInfo, tryb sensors only, rozpoczynamy logowanie (ikonka w prawym dolnym rogu programu), odpalamy grę z HWinfo zminimalizowanym w tle, gramy kilka minut (do wystąpienia problemu i jeszcze ze dwie, trzy minuty dłużej), wyłączamy grę, wracamy do HWInfo, kończymy logowanie - i wtedy można analizować utworzony plik CSV (możesz taki wrzucić).

Drugi osobny test można zrobić również logując w HWInfo, ale zamiast gry odpalić OCCT i wrzucić test Power Supply na 20 minut. To obciąży w dużym stopniu zarówno grafikę jak i procesor. Samo OCCT wygeneruje jakieś wykresy, ale log z HWInfo będzie lepszy.

Warto zrobić dwa różne logi w HWinfo, nie logować wszystkieg w jednej sesji, bo ciężko się to będzie analizować.

https://www.hwinfo.com/files/hwi_589_3520.zip
    http://www.ocbase.com/download.php?fileext=zip
  • Poziom 3  
    HWInfo, OCCT czy też inne programy (HWMonitor, Speedfan) nie pokazują temperatury GPU. Tak jakby nie było czujnika.

EDIT:
    Jednak coś pokazał. Zamieszczam loga z HWInfo (pt. "stres") - wystąpiły glitch'e, tekstury nie chciały się ładować - wszystko po jakichś 5 minutach gry, loga z testu w OCCT, oraz wykresy.

Ponadto, po wyłączeniu gry, laptop zaczął cholernie zamulać.
    Karta graficzna Nvidia ma obniżaną wydajność ze względu na osiąganie maksymalnego zaprogramowanego napięcia/pobieranej mocy (Performance limits - power, reliability voltage, max operating voltage). Tyle tylko wynika z tych logów.
    enhanced napisał:
    4 GB RAM - koniec tematu i do tego HDD na win10 to już całkowicie zamyka dywagacje na temat wydajnośći tego kastrata.

Pamięci jest mało, ale to nie jest bezpośredni powód tego konkretnego problemu.
    enhanced napisał:
    Niech kupi ssd i ram to się poprawi. 4 GB do to lekkiego surfowania starcza i to naprawdę lekkiego.

Co się poprawi? W jednym z testów masz zajętość pamięci fizycznej 80% i występują ograniczenia wydajności związane z kartą graficzną. Wytłumacz proszę, co w kwestii tych ograniczeń poprawi zwiększenie ilości pamięci i wymiana dysku na SSD.

Jak najbardziej rozumiem, że "tak wypada zrobić" i w sumie na pewno warto, ale co to ma do rzeczy w kontekście problemu Autora?
  • Poziom 41  
    Limit napięciowy/TDP to norma w laptopach - zresztą Pascale nawet desktopowe mają dopiero ograniczenia założone.

Mam 1030 zotaca i nie huhu z ruszeniem TDP, to samo 1050 nie udało mi się ruszyć tego limtu TDP.

Gdybym w 980m nie miał podniesionych limitów na TDP to też bym płakał a jeszcze nie kręce.

Tak że HDD i brak RAMu na zapasie to nie dziwota że to działa jak działa. Do tego win10 i HDD toż wiadomo że to nie może działać poprawnie. A on tutaj pisze o graniu - no żart na 4GB.
  • Poziom 3  
    Dzięki za konkretny odzew.

Tak czułem, że 4GB RAM może być wąskim gardłem. Założę mu swoje kości 8GB i zobaczę, czy jest poprawa.
  • Poziom 27  
    To już co najmniej 3 lata są jak 4GB RAM jest wartością niewystarczającą do gier, objawem braku RAm są gwałtowne spadki fps właśnie, zwłaszcza gdy pamięć wirtualna siedzi na HDD 5400 RPM. Jeśli o gry chodzi to wystarczy więcej RAMu, ale jeśli o ogólnym korzystaniu z systemu mowa to tutaj trzeba by jeszcze SSD dorzucić.
  • Poziom 3  
    Dołożyłem 4GB ramu.

Jak ręką odjął.

:please: