Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła CWU do ogrzewania instalacji CO

30 Wrz 2018 10:00 681 10
  • Poziom 11  
    Aktualnie w domu małym miałem prostą instalację CO z całą grupą zabezpieczenia podłączoną do przepływomierza 5kW. Wszystko chodzi sprawnie, grzeje odpowietrza się. Wpadłem na pomysł aby wykorzystać pompę ciepła CWU bez zbiornika do ogrzewania instalacji CO. Myślałem że to proste odpinam przepływomierz i podłączam pompę i sprawa będzie załatwiona.
    Niestety pompie po uruchomieniu po 1 min wyskakuje alarm "zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie w układzie chłodniczym". Próbowałem już uruchomić na całej instalacji lub też na jednym grzejniku pompę ale wciąż to samo. Cała instalacja ma moc 5,5kW, przepływomierz średnio brał jakieś 3kW. Pompa ciepła CWU może dać około 4,1kW więc powinno grać.

Co zrobić by działało to poprawnie fakt podpiętą mam pompę ciepła aktualnie na PEX 20 a przyłącze to 3/4 cala na pompie może za mała średnica przyłącza? A może ciśnienie może w instalacji musi być określone tylko jakie?
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Po pierwsze, jaki przepływomierz? Masz chyba na myśli przepływowy ogrzewacz wody, kocioł przepływowy. Wyjaśnij to proszę.

Po drugie, nie rozumiesz komunikatu. Układ chłodniczy to jest obieg gazu chłodniczego (polecam zapoznać się choćby z bardzo ogólnym opisem działania pompy ciepła). W pompie ciepła są dwie strony "transformatora" jedna ma niskie ciśnienie druga wysokie. Obie strony zabezpieczone są przed nieprawidłowym ciśnieniem. Jedna przed zbyt niskim. Druga przed zbyt wysokim. W prostych pompach nie rozróżnia się które z tych zabezpieczeń zadziałało, żeby było prościej. I tak jest to sygnał awarii i bezwzględnego wyłączenia. Wiedza o tym które z tych zabezpieczeń "strzeliło" pozwala zdiagnozować problem:
    - zabezpieczanie zbyt wysokiego cienienia - brak odbioru ciepła (za słaby przepływ grzanej wody przez wymiennik) i założę się że właśnie taki masz przypadek,
    - zabezpieczanie zbyt niskiego ciśnienia - wyczerpane źródło ciepła, np, zatkany dopływ powietrza uszkodzony wentylator czy pompa tzw "dolnego źródła".

Tak więc, zadbaj o to, by woda do grzania przepływała i to bardzo wartkim strumieniem. W żadnym razie nie puszczaj na jednym kaloryferze!!!. Pewnie termostaty na kaloryferach się poprzytykały, otwórz je wszystkie!!! Tak czy siak, pompa ciepła nie inwerterowa musi mieć zapewniony odbiór całego wyprodukowanego ciepła, jeśli ma moc grzewczą 5kW to twoja instalacja CO musi być gotowa przyjąć te 5kW przez co najmniej godzinę. Jeśli nie, ten komunikat o błędzie będziesz widział bardzo często.

W układzie gdy pompa pracuje na kaloryfery lub odbiornik o małej zdolności odbioru ciepła, instaluje się bufor, czyli zbiornik do gromadzenia nadmiaru ciepła. Poczytaj jak to zrobić albo ktoś Ci poradzi tylko będziesz musiał wszystko dobrze i dokładnie opisać.
  • Poziom 11  
    Dziękuje z góry za wyjaśnienie sprawy i za pomoc.

1. To jest przepływowy podgrzewacz wody

2. Ten komunikat był tak wytłumaczony że pisało że trzeba czekać aż pompa znowu się włączy nie wytłumaczone co może być przyczyną. A w internecie były różne zdania

3. Raczej za słaby odbiór zakładam z powyższej wersji. Mam połączenie PEX 20 a średnica wewnętrzna to 16mm, mam PEX 25 wewnętrznie 21mm to daje powierzchnie o 70% większą. Cała instalacja ma połączenie 1 cal, tylko w miejscu na podgrzewacz mam przejście na 1/2 cala dotychczas to działo teraz wiem że muszę zwiększyć połączenie do pompy (sama pompa ma 3/4 cala). A jeśli to za mało to zwiększyć moc pompy obiegowej aktualnie 25-60/180. Instalacja układ zamknięty ciśnienie około 1.5 bar więc raczej za niskie ciśnienie odpada tak jak mówisz.

Mam też same pytanie do miejsca pompy obiegowej. Teraz było tak że jest pompa obiegowa a potem przepływowy podgrzewacz wody. Z tego co już wie sama pompa ciepła też ma pompę obiegową nawet udało mi się już ją zlokalizować jest w miejscu widocznym od strony kanałów. I teraz pytanie gdzie teraz dać pompę obiegową. Przed pompą ciepła czy za pompą ciepła aby szybciej odbierać ciepło?
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Przy pompach ciepła, szybki przepływ jest lepszy od wolnego ale to kwestia przekrojów i pompy obiegowej, łatwo to poprawić. Ważniejszą rzeczą jest odbiór ciepła przy relatywnie niskiej temperaturze wody w instalacji CO. To jest pompa do CWU, czyli podgrzewa do nawet do 50C. Jednakże, dogmatem w grzaniu PC jest to, aby odbiór ciepła był skuteczny przy jak najniższej temperaturze. Stąd ogrzewania podłogowe, niskotemperaturowe kaloryfery, maty kapilarne.
    1) Jakiej mocy był ogrzewacz elektryczny, ile zużywał kWh w sezonie/na dzień, jakiej mocy grzewczej (nie elektrycznej) jest ta pompa ciepła.
    2) Ile i jakie są te kaloryfery, jaka bywała na nich temperatura wody zasilającej przy dość niskich temperaturach (0,-5,-10).

Z kaloryferami jest ten problem, że grzejąc konwekcyjnie muszą mieć wysoką temperaturę żeby działać a w pompach chcemy jak najniższą.
    Jeśli chodzi o pompę obiegowa, to warto się upewnić czy w ogóle jest ten przepływ. Jeśli błąd wyskakuje w parę sekund po uruchomieniu to odbioru ciepła nie ma wcale. Na moje oko to z minutę lub kilka powinno popracować na instalacji CO z niewydolnymi kaloryferami.

Tak czy siak, bufor musi być. Może być taki do grzania wody na przepływie, lub jakiś inny ale bez bufora jedno czy dwu funkcyjnego to w życiu nie będzie działać.
  • Poziom 11  
    Dziękuje za wyjaśnienie.

To tak po kolei.
    1. Cała instalacja w sumie ma 7,5kW grzewczej nim odpiąłem się od ogrzewania miejskiego przy temperaturze wlotowej 55 stopni. Tak pokazywał sterownik.
    2. Przepływowy podgrzewacz wody ma moc 5kW firmy Warmtec miał regulacje temperatury wody ustawiałem pomiędzy 48-55 stopni, w zależności od temperatury na dworze. Ile brał to zależało jak mocno ustawiłem na pompie obiegowej przepływ jak ustawiłem na max pompę to ledwo dobijał do 53 stopni przy obojętnie jakiej temperaturze.
    3. Nigdy wszystkich kaloryferów nie odpalałem bo nie miałem takiej potrzeby dogrzewać poddasza i najbliższej czasie nie planuje chyba żeby miała pompa ciepła to przekazać tam ale ma moc mniejszą niż przepływowy podgrzewacz wody więc to chyba nie grozi. Cała reszta kaloryferów jest ustawiona na maksa cały sezon i grzeje tylko w taryfie II.
    4. Pompa ciepła to Drops M4.2 może nawet zagrzać grzejniki do 60 stopni. Tu są dane tej pompy: https://www.mk.net.pl/sklep/index.php?category=details&product=2496
    5. Przepływ musiał jakiś być rura odpływowa za pompą ciepła przez tą 1 minutę zrobiła się trochę cieplejsza niż rura dopływowa do pompy ciepła.

Z wyliczeń wychodzi że moja pompa obiegowa ma max wydajność do 50l/min to daje 3m3/h przy założeniu że przyłącze to 1 cal, a pompa ciepła zalecany przepływ 0,35m3/h więc tu mam akurat zapas nawet jak zejdę na średnice 21mm. Chodź trzeba uwzględnić wysokość podnoszenia i wtedy tak dobrze już niema. To teraz mam pytanie czy moją pompę obiegową instalować przez czy za pompą ciepła? Teraz była zainstalowana przez pompą ciepła i dało rady ale i przekrój był za mały.

Co do buforu będę nad tym myśleć ale najpierw chciałbym aby to ruszyło a potem będę dostawiać. Bo jak nie będzie działać to po co mam na zapas kupować.
  • Poziom 30  
    Jestem pewien, że problemem jest przepływ. W pompie jest wymiennik płytowy, jeśli podłączyłeś to do CO, to mogło z tej instalacji sporo wylecieć. Zawsze się coś zbiera jak się grzebie w instalacji CO, złogi się ruszają. Nie wiele trzeba żeby ten wymiennik zapchać.
    Dobrze jest dawać dwa zaworki i taki siatkowy filtr za 40zł. Oprócz czujnika ciśnienia, objawem będzie też szybko rosnąca temperatura tzw górnego źródła. Co pokazuje ten "super" sterownik firmy "Tech"? Jeśli pompa daje radę minutę, to powinno dać się zauważyć zmiany temperatur. Zaobserwuj wszystkie jakie są. Pompa na gwarancji? Czy możesz otworzyć? Powietrze hula podczas pracy? Nie znam się na tych niuansach ale zawsze pompę widuję na powrocie z CO.
  • Poziom 11  
    Pompa jest nowa świeżo zainstalowana na gwarancji. Ten sterownik pokazuje takie rzeczy jak temperatura zbiornika, temperatura parownika, temperatura gorącego gazu, temperatura zewnętrzna powietrza zasysanego. Z tej krótkiej chwili zauważyłem ze:
    temperatura zbiornika zmiana 1-2 stopni wiecej
    temperatura parownika z 19 na 16 stopni schodzi
    temperatura gorącego gazu z 22 stopni do 35 stopni,
    temperatura zewnętrzna powietrza zasysanego 22 stopni

Powietrze hula mocno, woda tez ciągnie czuć w rekach jak ciągnie w rurach po włączeniu. W instrukcji doczytałem średnica przyłącza minimalna wewnętrzna to 20mm, a teraz jest16mm jutro zamienię na 21mm i zobacz jaki to da efekt. Na razie skupie się na średnicy rur i pompie obiegowej czy wystarczający ma przepływ.
  • Poziom 11  
    Pierwszy start pompy. Jeśli po zmianie średnic lub pompy obiegowej wciąż będzie to samo będę wzywać serwis. Chodź w książce obsługi nie pisze nic takiego jak zrobić pierwsze uruchamianie. Tylko podłączyć i wszystko ma działać.

Dodano po 17 [godziny] 9 [minuty]:

Dzis pompy ciepła nie podłączyłem zrobię to jutro ale zainstalowałem wodomierz w obiegu aby sprawdzić jak wygląda wydajność pompy obiegowej. Oraz zlikwidowałem zwężenie 1/2 cala na 1 cal zmienione. Okazuje się ze przy wszystkich kaloryferach było 13,3l/min. To daje 0,8 m3/h. A pompa ciepła potrzebuje go 0,35 m3/h wiec pompa obiegowa sprawa załatwiona ma wydajność odpowiednia.
  • Poziom 30  
    Wodomierz to nie jest dobry pomysł. Zostaw go, bo przepływ jest dobry i masz jakiś wskaźnik ale to on stłumił przepływ który był. Sporo się nabawiłem wodomierzami bo chciałem je wykorzystywać jako przepływomierze. Tłumią jak diabli, one do tego się nie nadają.
  • Poziom 11  
    Nie pisałem ale pomimo wszystkich prób ciągle wyświetlał błąd i się wyłączała. Dzwoniłem do serwisu kazano mi rozkręcić obudowę pozmieniać pewne rzeczy ale tak to nic nie pomogło. Ostatecznie zrobiłem tak że mam pompę ciepła ze zbiornikiem komplet i tam podglądem jakie są ustawienia i poustawiałem w tej pompie tak samo. Po konsultacji z serwisem wiedziałem na jakie temperatury mam sprawdzać uwagę gdyby coś szło nie tak. W końcu pompa ruszyła i ale rezultat końcowy był słaby nie działała tak aby uzyskać odpowiednią moc co piszę w papierach ledwo 1/2 osiągnęła. Pompa zwrócona do przedstawiciela pieniądze oddali temat zamknięty.