Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik / wyłacznik radiowy DANTOM

30 Wrz 2018 11:27 300 8
 • Poziom 10  
  Posiadam włącznik / wyłącznik z pilotami DANTOM. Kupiony ok. 20 lat wstecz czyli ok. 1998 roku.
  Czy ze zdjęć i mojego opisu ktoś jest w stanie mi powiedzieć jaki jest to model bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji.
  W pilocie działa tylko jeden przycisk. Drugi jest zaklejony od środka. W DANTOM zasugerowali, że jest to model WRD II ale to nie pasuje do opisu.
  Po zakupie używałem go do bardzo prostego - topornego złączania alarmu w domu jak gdzieś na dłużej wyjeżdżałem. Działał on mi na czujniku ruchu od lampy halogenowej oświetlenia zewnętrznego. Załączał się jak wykrył ruch w mieszkaniu, a jak syrena wyła to sąsiad sprawdzał co się dzieje.
  Instrukcja i opisy gdzieś mi przepadły, a chciałbym go ponownie użyć.
  Nie jestem zaawansowanym elektronikiem więc nie próbuję go podłączać bez opisu. Kiedyś wykombinowałem prosty alarm powyżej opisany z tego co miałem pod ręką czyli z kombinacją 12V i 220V. Wykorzystałem wtedy opisywaną centralkę, czujnik ruchu 220V, dwa zasilacze 12V syrenę alarmową zewnętrzną.
  Tyle wstępu aby zbytnio nie zanudzać.
  1. Teraz szukam opisu tego urządzenia, a konkretnie jak go podłączyć.
  2. Jak on pracuje, bistabilnie czy monostabilnie i czy jest w nim możliwość wyboru tych trybów pracy?

  Proszę o sugestie.

  Włącznik / wyłacznik radiowy DANTOMWłącznik / wyłacznik radiowy DANTOM
 • OptexOptex
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Najlepiej jakbyś podłączył zasilanie i sam sprawdził jak to działa. Zapewne jest to włącznik pracuje jako bistabilny. Na płytce widać jedynie jedną zworkę (jumper) nad czarnym przekaźnikiem z prawej strony. Być może jej zdjęcie zmieni ten stan na monostabilny (albo jest odwrotnie).
  Poza tym widać potencjometr montażowy z opisem "Min-Max", co może sugerować ustawienie czasu działania przekaźnika w trybie monostabilnym, ale to tylko moje domysły.
 • OptexOptex
 • Poziom 10  
  Dziękuję za odzew , Twoje domysły dają już coś do myślenia.

  A jak to podłączyć:
  Na zdjęciu (+) i (-) to raczej domyślam się, że jest to zasilanie centralki, a jak podłączyć odbiornik (do których zacisków), którym będzie sterować ta centralka ?

  Mile widziane jest jeszcze:
  1. Podanie symbolu tej centralki
  2. Instrukcja do niej

  Włącznik / wyłacznik radiowy DANTOM
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Oprócz zacisków zasilania (+ i -) są jeszcze zaciski oznaczone COM, NC i NO. To po prostu wyprowadzone styki przełączające przekaźników. COM - część wspólna dla NO (normalnie otwarty) i NC (normalnie zamknięty).
  Proponuję podłączyć ten odbiornik pod zasilacz na napięcie stałe 12V. Potem naciskać przycisk w pilocie i słuchać czy łapie przekaźnik i kiedy zwalnia.
  Instrukcję ciężko znaleźć ale jak ustalisz co do czego służy, to instrukcja nie będzie ci już potrzebna.
  Na płytce widać dwa przekaźniki. Warto zatem sprawdzić kiedy one i jak działają. Gdyby były dwa kanały, to wszystko było by jasne. Ty jednak piszesz, że drugi kanał jest nieczynny.

  Jedyne co udało mi się znaleźć to info ogólne Link. Wygląda podobnie jak twój zestaw.
 • Poziom 10  
  To teraz już sobie poradzę. Ten link przedstawia moją centralkę.
  Sprawdzę czy działają dwa kanały czy tylko jeden. W pilocie mam tylko działający jeden przycisk więc raczej będzie to centralka z jednym kanałem tak jak w linku.
  Bardzo dziękuję za pomoc.
 • Pomocny dla użytkowników
  Można kupić gotowe wyłączniki czasowe. Musisz jedynie sprecyzować o jaki ci konkretnie chodzi, bo są różne. Są wyzwalane poprzez naciśnięcie przycisku, a są i takie, na które trzeba podać napięcie zasilania. Czy poszukiwany przez ciebie układ ma współpracować z tym odbiornikiem? Sprawdź najpierw jak działa twój zestaw, bo są w nim dwa przekaźniki. Być może jeden z nich ma możliwość dłuższego podtrzymania. Warto sprawdzić, czy drugi przycisk w pilocie też i ewentualnie jak działa.
 • Poziom 10  
  Szybko wykasowałem pytanie odnośnie czasowego wyłącznika ale zdążyłeś je przeczytać. Po napisaniu zaraz zorientowałem się, że może centralka będzie działać czasowo. Pierwsze porobię próby i dopiero później będę się zastanawiać nad czasowym wyłącznikiem.
  Jeszcze raz dziękuję.
  Andrzej
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Z tego co pamiętam to drugi przekaźnik sygnalizował krótkimi impulsami włączenie i wyłączenie przekaźnika głównego.
 • Pomocny dla użytkowników
  alster1 napisał:
  Z tego co pamiętam to drugi przekaźnik sygnalizował krótkimi impulsami włączenie i wyłączenie przekaźnika głównego.

  Oznaczałoby to, że jest jakiś przerzutnik na nich zbudowany. Natomiast wyjścia te na zaciskach (COM, NO i NC) mogą się tyczyć tylko jednego przekaźnika (ma je oczywiście podwójne). Wszystko wyjdzie podczas prób.