Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria sieci zasilającej TN-C

30 Wrz 2018 12:29 801 10
  • Poziom 28  
    Witam,

O 8:46 rano nastąpił zapad napięcia na L1 i L2. Faza L3 działa poprawnie. Mam w rozdzielnicy zamontowany woltomierz z TrueRMS to mam podgląd co się dzieje.

Na początku było tak o 8:47:
    L1- 115 V
    L2- 60 V
    L3- 240 V

Oczywiście byłem zerknąć do skrzynki licznikowej i w CORAX'ie nie świeciły się fazy L1 i L2. L3 się świeciła.

Tak to trwało do jakieś 10 godziny. O tej godzinie 10 sytuacja była taka:
    L1 - 50 V
    L2 - 180 V
    L3 - 240 V

Na tę godzinę, czyli parę minut po 12 jest tak:

L1- 28 V
    L2 - skacze 208 - 215 V
    L3 - 240 V

Przy normalnej pracy na wszystkich fazach jest około 240 V. Wygląda jakby tylko L3 działa poprawnie.

Zgosiłem awarię do PGE. U sąsiadów jest to samo. Dla nich to po prostu zanik napięcia na L1 i L2. Z racji tego, że mam woltomierz to mogę monitorować stan napięć.

Pytanie do kolegów Energetyków, co się mogło stać od strony sieci zasilającej? Oczywiście z jakimś tam prawdopodobieństwem. Byłem zerknąć czy jakieś drzewo nie leży na linkach, bo transformator mam dość blisko jakieś 70 metrów. Albo coś padło w transformatorze, albo jakiś problem na linii SN.
  • Szafy Rack
  • Poziom 30  
    Wygląda na brak jednej fazy po stronie SN.
    Bezpiecznik SN na trafo lub upalony mostek gdzieś na linii SN.
  • Szafy Rack
  • Poziom 28  
    Nie wiem co jest grane, ale nikt do tej pory nie przyjechał, zgłoszone przed 9 rano. Raczej w niedzielę też pracują przy awariach. Dobrze, że L3 działa i mam trochę przedłużaczy to co ważniejsze poprzepinane na L3. Przydał się też automatyczny przełącznik zaniku faz w rozdzielnicy, ale on tylko jest dla potrzeb szafy rackowej.

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

Po awarii. Było przed chwilą PGE, coś wymieniali nad transformatorem, gdzie są te porcelanowe izolatory. Nie chciało mi się iść z bliska zobaczyć. Coś tam gość wyjął i zrzucił na ziemię. Raczej coś od SN. Pewnie bezpiecznik SN.
  • Moderator - Elektryka
    emigrant napisał:
    Nie wiem co jest grane, ale nikt do tej pory nie przyjechał, zgłoszone przed 9 rano. Raczej w niedzielę też pracują przy awariach.

Raczej są na dyżurach domowych. Zmiany organizacyjne w OSD spowodowały, że pogotowie ma niekiedy 50 i więcej kilometrów od siedziby do miejsca awarii.
    Z Twojego opisu wynika (i co potwierdził Kolega powyżej) jest problem z ciągłością jednej fazy na SN. Pół biedy, jeśli jest to na trafostacji lub tuż przed nią. Gorzej gdy awaria jest w rozległym obszarowo odgałęzieniu lub w linii magistralnej i to w rozmaitym terenie. Trzeba najpierw objechać kilka- kilkanaście stacji by zawężać obszar poszukiwań, potem "bujać się z buta", bo nie wszędzie można dojechać najlepszą nawet terenówką, albo właściciel stoi z widłami...
    To niestety trochę trwa, a z punktu widzenia odbiorcy wygląda jakby operator go olewał.

emigrant napisał:
    Po awarii (...)Nie chciało mi się iść z bliska zobaczyć.

A szkoda. Może byś pogadał z ludkami, coś dowiedział się ciekawego, fotki zrobił...
    A tu nic, temat bez żadnej wartości... :|
  • Poziom 28  
    @zbich70

Już po awarii. Napisałem wyżej w #3 poście co widziałem, ale z daleka. Chyba spalił się od jednej fazy bezpiecznik SN. Coś tam gość wyjął, czy rozkręcił i zrzucił na ziemię. Tylko coś jednego, nad transformatorem.

Tyle im trwała praca przy transformatorze, 7 minut:

2018-09-30 15:12:06 +0200 Power failure.
    2018-09-30 15:12:12 +0200 Running on UPS batteries.
    2018-09-30 15:19:41 +0200 Mains returned. No longer on UPS batteries.
    2018-09-30 15:19:41 +0200 Power is back. UPS running on mains.
  • Moderator - Elektryka
    No tak - to pewnie te nieszczęsne WBGN-y. Inni operatorzy (oprócz PGE) już dawno doszli do wniosku, że powodują one wieksze koszty związane z przerwami w dostawie i kilometrami/roboczogodzinami personelu, niż rzekoma "ochrona"... ;)
  • Poziom 14  
    zbich70 napisał:
    No tak - to pewnie te nieszczęsne WBGN-y. Inni operatorzy (oprócz PGE) już dawno doszli do wniosku, że powodują one wieksze koszty związane z przerwami w dostawie i kilometrami/roboczogodzinami personelu, niż rzekoma "ochrona"... ;)

To zależy od oddziału PGE. W o Zamość WBGN-ny wyszły z użytku jakieś 15 lat temu.
  • Poziom 28  
    Będzie modernizacja u nas całej sieci zasilającej. Do końca 2019 ma być wszystko wykonane, taki deadline wykonawca dostał. Nowa stacja trafo jednosłupowa będzie wybudowana w tym samym miejscu, tylko po drugiej stronie drogi - już dogadane z właścicielem działki. Bo tam będzie poprowadzona nowa linia kablowa 15 kV. Stary transformator będzie zdemontowany razem z SN napowietrznym. Nowy transformator będzie tymczasowo przyłączony do starej linii napowietrznej zasilającej 0,4 kV. Z czasem będą modernizować całą resztę.
    BTW, z czego mogą wynikać takie decyzje? Jakieś wymuszenie rządu, unii europejskiej, że bardzo stare sieci zasilające należy zmodernizować? PGE na pewno własnych pieniędzy na to nie wyłoży. Raczej to koszta liczone w milionach złotych.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    emigrant napisał:
    BTW, z czego mogą wynikać takie decyzje?

Z planu inwestycyjnego ;) który uwzględnia stan techniczny, wiek istn. sieci.
    Co do kosztów, modernizacja stacji, stanowiska słupowego SN z rozłącznikiem i pierwszych przęseł sieci nN to kwota około 85 tys.
    Modernizacja sieci nN - z mojego doświadczenia to kwota około 450 tys. - 3.3km, 70 stanowisk słupowych.
    Dla innego projektu to kwota około 410 tys. - 2.4km, 47 stanowisk słupowych nN, stacja słupowa, słup rozłącznikowy.
    Nie wiem jak PGE ale Tauron na wiele inwestycji występuje o środki unijne. Projektanci mają przerąbane.
    zbich70 napisał:
    Inni operatorzy (oprócz PGE) już dawno doszli do wniosku, że powodują one wieksze koszty związane z przerwami w dostawie i kilometrami/roboczogodzinami personelu, niż rzekoma "ochrona"...

Tauron w obecnych standardach wprowadził je i są obowiązkowe.
  • Poziom 28  
    Wcale tak drogo nie jest. Myślałem, że to trochę więcej kosztuje.