Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elta 8886 ACLS - głośniki 5.1 nie działa lewy kanał

mastibdg 30 Wrz 2018 15:45 129 11
  • #1 30 Wrz 2018 15:45
    mastibdg
    Poziom 8  

Witam!

Mam problem z zestawem głośników 5.1 Elta - 8886 ACLS, nie działa w nich lewy frontowy głośnik, kable są dobre, satelita tez, inne kanały działają tylko nie ten lewy, czy mógłby ktoś mi powiedzieć jaka cześć jest odpowiedzialna za lewy kanał, co musiał bym wymienić? Na płytkach nie widać niczego nadpalonego, poza 1 miejscem od spodu lekko brązowym na dużej płytce, na zdjęciu trochę słabo widoczne. Załączam zdjęcia płytek.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Elta 8886 ACLS - głośniki 5.1 nie działa lewy kanał Elta 8886 ACLS - głośniki 5.1 nie działa lewy kanał Elta 8886 ACLS - głośniki 5.1 nie działa lewy kanał

0 11
  • #2 30 Wrz 2018 15:53
    sosarek

Poziom 43  

Przy złączach masz opisy - znajdź lewy front i podążaj dalej aż do końcówki mocy którą należy sprawdzić.

0
  • #4 30 Wrz 2018 16:16
    sosarek

Poziom 43  

Multimetrem, co za sens zamieniać z innym kanałem - wtedy inny nie będzie działał, podaj oznaczenie na tych końcówkach.

0
  • #5 30 Wrz 2018 16:19
    mastibdg
    Poziom 8  

Bo np nie uzywam glosnika centralnego i poki co moge z niego koncowke zamienic... Oznaczenia to D2030A DZ 4F.

0
  • Pomocny post
    #6 30 Wrz 2018 16:22
    sosarek

Poziom 43  

TDA2030A - zamiennik koszt ok.5zł.

0
  • #7 30 Wrz 2018 16:22
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

mastibdg napisał:
    a jak ja najlepiej sprawdzic? multimetrem?
    Końcowki scalone mają trzy ważne punkty - zasilanie +, zasilanie - i wyjście na głośnik. (sprawdź w DS tych układów).
    Możesz zmierzyć omomierzem czy jest przejście pomiędzy wyjściem na głośnik, a zasilaniami. Jeżeli jest przejście "na krótko" - zwarcie - końcówka na 100% do wymiany.
    Ja jednak najpierw bym sprawdził czy nie ma gdzieś przerwy w torze sygnału - doprowadzającym sygnał na felerny kanał. Można to też dość prosto sprawdzić - w DS układu musisz znaleźć wejście sygnału audio i dotknąć tej nóżki (UWAGA! Nie wolno zewrzeć jej z żadną inną!) cienkim śrubokrętem czy szpilką trzymaną w ręce. Jeżeli w głośniku usłyszysz trzaski, brum, buczenie - wzmacniacz jako taki jest sprawny, a problem jest w braku połączenia sygnału audio.
    Tyle możesz sprawdzić samodzielnie. Jeśli te próby nic nie dadzą - musisz szukać fachowca...

0
  • #8 30 Wrz 2018 17:12
    mastibdg
    Poziom 8  

Przerwy w sygnale niema, miedzy nóżkami też niema zwarcia. Dziś niedziela i nie kupie tego nigdzie, rozumiem ze na próbę mogę zamienić te końcówki, żeby być pewny ze chodzi o nią właśnie?

Dodano po 32 [minuty]:

No i wszystko jasne, gdy wylutowałem końcówkę od lewego głośnika była w 2 częściach, widać spaleniznę, osobno była blaszka którą przykręca się do radiatora a sama kostka pęknięta wzdłuż. Jutro kupie nową i napiszę jak poszła naprawa. Tylko jedna sprawa, czy bez końcówki mocy mogę normalnie głośniki używać? Nic się nie stanie? I czy dalsze oznaczenia mają duże znaczenie? Bo na wszystkich końcówkach jest oznaczenie D2030A DZ 6F a na dwuch tylko jest D2030A DZ 4F ( w tym na tej od lewego kanału ) czy te 6F i 4F nic nie zmienia?

0
  • Pomocny post
    #9 30 Wrz 2018 17:47
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

mastibdg napisał:
    Przerwy w sygnale niema,
    Próbowałeś testu z igłą? Brum był?
    Najwidoczniej nie, skoro piszesz:
    mastibdg napisał:
    gdy wylutowałem końcówkę od lewego głośnika była w 2 częściach, widać spaleniznę, osobno była blaszka którą przykręca się do radiatora a sama kostka pęknięta wzdłuż.
    w jaki sposób więc sprawdziłeś że nie ma przerwy? :)
    mastibdg napisał:
    Tylko jedna sprawa, czy bez końcówki mocy mogę normalnie głośniki używać? Nic się nie stanie?

Nic się nie stanie.Tylko ten głośnik bez końcówki grać nie będzie... :)
    mastibdg napisał:
    I czy dalsze oznaczenia mają duże znaczenie?
    Nie ma. Jest to zwykła końcówka scalonego wzmacniacza mocy TDA2030 pionowa (były też chyba do montażu plaskiego z inaczej wyprofilowanymi nóżkami - nie pamiętam, chcesz to sprawdź.
    mastibdg napisał:
    czy te 6F i 4F nic nie zmienia?
    Nic. To kod serii produkcyjnej najpewniej...
    http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/SGSThomsonMicroelectronics/mXurvyq.pdf

0
  • #10 30 Wrz 2018 18:28
    mastibdg
    Poziom 8  

398216 Usunięty napisał:
    w jaki sposób więc sprawdziłeś że nie ma przerwy? :)

W mierniku mam głośniczek który piszczy gdy jest zwarcie, nim sprawdziłem. A sygnał od nóżki do wyjścia głośnika był na całej długości, wiec postanowiłem ze wylutuje od razu końcówkę bo i tak mnie to nie minie i zobaczyłem to co na zdjęciu

Elta 8886 ACLS - głośniki 5.1 nie działa lewy kanał.

0
  • Pomocny post
    #11 30 Wrz 2018 18:33
    sosarek

Poziom 43  

Uszkodzona, więc źle coś mierzyłeś.

0
  • #12 30 Wrz 2018 18:58
    mastibdg
    Poziom 8  

No możliwe, w sumie to jestem amatorem w tych sprawach. Potrafię zlutować itd ale do dziś nie wiedziałem np jak wygląda końcówka mocy :-) Chciałem podziękować za pomoc, naprawę dzięki waszej pomocy uznaje za udana, ponieważ po podmianie końcówki mocy z głośnika centralnego lewy kanał ożył. Jutro kupie nowa końcówkę i sprzęt składam. Jeszcze raz dzięki!

0