Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Letnie lub zimne grzejniki w mieszkaniu

efu 30 Sep 2018 16:03 507 5
    efu
    Level 2  
    Witam serdecznie.
    Kupiłem mieszkanie na poddaszu i mam problem z ogrzewaniem. Ogrzewanie miejskie, uruchomione przez ciepłownię od piątku.

Do mieszkania doprowadzone jest ogrzewanie jedną "rurką" która dzieli się na:

1. prawo - jeden pokój/grzejnik, który w sumie robi się ciepły, ale i tak nie cały, dziennie kilka razy podchodzę i za każdym razem jak odkręcam odpowietrznik to przez chwilę leci powietrze.

2. lewo - i tu jest większy problem, bo instalacja biegnie następująco:
    kuchnia (grzejnik) - łazienka (dwa grzejniki, w tym jeden drabinkowy) - pokój - grzejnik.

Grzejnik w kuchni zimny. Grzejniki w łazience teoretycznie ciepłe, ale nie do końca jak powinny, ponieważ rura idąca do nich jest w znacznie wyższej temperaturze. Grzejnik w pokoju - ledwo letni...

Odpowietrzałem ale to nic nie daje. Poradzono mi, bym spuścił z grzejników w pokoju i kuchni wodę, ale niestety nie mam kluczy odpowiednich, czyli imbusa i francuskiego, pożyczyć także nie mam od kogo. Kolejna rada - spuścić wodę przez odpowietrznik: i tak zarówno w kuchni i pokoju spuszczam wodę od 5 godzin, wylałem już chyba z 4 wiadra z obu pomieszczeń i dalej leci... Co robić, czy to dobry pomysł?

Przepraszam za niefachowe słownictwo, szukałem podobnego tematu i na forum, i ogólnie przez google ale nie zauważyłem by ktoś spuszczał wodę przez odpowietrznik, dlatego szukam pomocy.

edit: dopytam jeszcze, czy automatyczne odpowietrzniki mają na stałe być zakręcone czy odkręcone - pytam o tę plastikową końcówkę
  • Helpful post
    burur
    Level 21  
    Witam
    Jeżeli instalacja jest odpowietrzona to spuszczanie wody z grzejników nic nie zmieni.
    Powinieneś zgłosić problem u swojego zarządcy budynku niech oni ocenią sytuację.
    Pozdrawiam
    efu
    Level 2  
    To dopytam jeszcze o ten automatyczny odpowietrznik - czy ma być odkręcony, czy nie (ostatnie zdanie w poście wyżej, dopisane później)
    gimak
    Level 39  
    efu wrote:
    1. prawo - jeden pokój/grzejnik, który w sumie robi się ciepły, ale i tak nie cały, dziennie kilka razy podchodzę i za każdym razem jak odkręcam odpowietrznik to przez chwilę leci powietrze.

Żeby coś więcej powiedzieć, przydałby się schemat, na jakiej wysokości od podłogi, rozmieszczone grzejniki oraz jak biegną rurki zasilające te grzejniki.
    Na chwilę obecną, radziłbym trochę poczekać, bo może po uruchomieniu jeszcze instalacja nie jest do końca odpowietrzona i się jeszcze odpowietrza, a to wygląda że jest najwyższy punkt i tam gromadzi się to powietrze.
    Być może, że jest za małe ciśnienie w instalacji, takie na pograniczu i na to odpowiedź dałby obserwacja manometru zabudowanego przed odpowietrznikiem.
    Co do odpowietrznika - nie miałem do czynienia z takim automatycznym, ale wydaje mi się, że pokrętło powinno być tak ustawione, aby mogło automatycznie dochodzić do odpowietrzania, jeżeli tylko pod odpowietrznikiem braknie wody.
    Był tu rok lub dwa lata temu podobny temat, ale nie wiem jaki był finał.
    wnojtek
    Level 15  
    Kapturek odpowietrznika zostaw odkręcony dopóki instalacja się całkowicie nie odpowietrzy. Potrwa to pewnie jeszcze przynajmniej kilka dni
    Zbigniew Rusek
    Level 36  
    Przypuszczam, że w tych grzejnikach, które są tylko letnie (lub nawet zimne) jest niedostateczny przepływ, czyli albo złe kryzowanie, albo zamulone kryzy, albo zapchane kamieniem gałązki. Jeśli grzejnik w kuchni jest cały zimny, to znaczy, że niema przezeń przepływu (lub jest tak mały, że woda natychmiast stygnie). Może zawór jest zakręcony (sprawdzić na zasilaniu oraz na powrocie)?