Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Unitra Diora Junior DMP-202 - Rozciągnięcie pasma do 108MHz

____Podkreślnik____ 30 Sep 2018 18:20 1029 10
    ____Podkreślnik____
    Level 5  
    Witam! Wczoraj trafiło do mnie radyjko Unitra Diora Junior. Wyczyściłem je, wymieniłem kabel zasilający i uruchomiłem. Po uruchomieniu okazało się, że jest przestrojone lecz tylko na pasmo od około 87 MHz do około 96 MHz. Czy dałoby się rozciągnąć te pasmo do 108 MHz? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
    ____Podkreślnik____
    Level 5  
    Czyli mam spróbować pokręcić L4 i zobaczyć co z tego wyjdzie?
  • Helpful post
    Koderr
    Level 37  
    Też. Ale najpierw może sprawdź, czy wskazane w opisach kondensatory zostały wymienione na zalecane (ew. usunięte).
    Bez tego kręcenie rdzeniem cewki niewiele da (albo nic).
    yanes
    Level 28  
    No, normalnie nie mogłem się powstrzymać, wszedłem w ten link i w pierwszym poście wytłumaczone jest jak krowie na rowie a ten tu dalej udaje greka.
    ____Podkreślnik____
    Level 5  
    Sprawdziłem te kondensatory.
    C1- 24
    C13-43
    C5-30
    C85-43
    C7 nie udało się mi zlokalizować.
    A jak już będę szukać tych kondensatorów ta na jakie napięcie?
  • Helpful post
    ml
    Level 29  
    ____Podkreślnik____ wrote:
    Sprawdziłem te kondensatory.
    C1- 24
    C13-43
    C5-30
    C85-43
    C7 nie udało się mi zlokalizować.
    A jak już będę szukać tych kondensatorów ta na jakie napięcie?

Na jakiekolwiek które sie zmieszczą. A zupełnie poważnie na 50V wystarczy, W głowicy max napięcia to kilkanaście V
  • Helpful post
    Tomek Janiszewski
    Level 32  
    Radio nie jest przestrojone! Odbierasz UKF CCIR w trybie lustrzanym tj z heterodyną pracującą poniżej zakresu częstotliwości odbieranych o wartość p.cz. FM (10,7MHz) zamiast powyżej o taką samą wartość. Nietrudno zauważyć że heterodyna pracująca w zakresie wymaganym dla odbioru OIRT (66-75MHz, tyle miały niejednokrotnie ówczesne odbiorniki na skali) pozwoli odebrać w trybie lustrzanym zakres 87,4MHz do 96,4MHz co zgadzałoby się z obserwacjami.
    Trzeba zatem wymienić kondensatory wskazane w innych tematach (także w aktualnym https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3484149.html bowiem zarówno Junior jak i Tamburyn zaliczają się do odbiorników jubilatopochodnych a różnią się jedynie wzmacniaczem małej częstotliwości). Zmniejszenie pojemności C1 i C85 przestroi antenowy filtr szerokopasmowy. Usunięcie lub zmniejszenie C5 przesunie zakres przestrajania międzystopniowego obwodu sygnałowego z zakresu OIRT w zakres CCIR. Najlepiej wstawić tutaj obrotowy trymer ceramiczny 3÷10pF (jest miejsce na płytce) który wraz z cewką L2 pozwoli na precyzyjne zestrojenie odbiornika na maksymalną czułość w dwóch punktach skali (cewka na dole, kondensator na górze). Podobnie kondensator C13 ustala górny zakres pasma odbieranego, więc i tu warto zastosować taki sam trymer. Dorzucę jeszcze że konieczna może okazać się wymiana C7 na mniejszy, w razie gdyby heterodyna nie chciała pracować przy zwiększonej częstotliwości. Z powodzeniem można tu wykorzystać wymontowany C5.
    W żadnym wypadku nie waż się odwijać cewek, jak niejednokrotnie radzą nie znające się na rzeczy chłopki-roztropki. Tak robiło się w zamierzchłych czasach, gdy zakres CCIR obejmował pasmo 87,5-100MHz. Dla odbioru obecnego pasma konieczne może okazać się wręcz niewielkie zwiększenie indukcyjności cewek a nie ich zmniejszenie, zwykle wystarczy posłużyć się rdzeniem.
    Proponuję zacząć od przestrojenia samej tylko heterodyny, tj zastąpienia C13 trymerem i ewentualnie równolegle dołączonym do niego kondensatorem stałym o pojemności kilkunastu pF, tak aby uzyskać prawidłowe pokrycie zakresu. Dopiero wówczas przyjdzie czas na zestrojenie obwodu międzystopniowego w.cz. na maksymalną czułość, tj zmniejszenie pojemności C5. Inaczej łatwo o nadmierne przestrojenie tego obwodu, tak że jego częstotliwość zbliży się do częstotliwości obwodu heterodyny, powodując jego rozstrojenie a nawet zerwanie drgań. Można natomiast bez obaw przestroić od razu filtr wejściowy. Jeżeli obecnie są tam kondensatory 43pF oraz 24pF, to należy zamienić je na dwukrotnie mniejsze, tj. 22pF oraz 12pF. Są one zresztą mało krytyczne z uwagi na silne tłumienie filtru antenowego małą impedancją anteny oraz wejściowego stopnia tranzystorowego w układzie WB.
    kris8888
    Level 35  
    ____Podkreślnik____ wrote:
    Witam! Wczoraj trafiło do mnie radyjko Unitra Diora Junior. Wyczyściłem je, wymieniłem kabel zasilający i uruchomiłem. Po uruchomieniu okazało się, że jest przestrojone lecz tylko na pasmo od około 87 MHz do około 96 MHz.

Może głupie pytanie, ale czy przypadkiem nie jest tam po prostu teraz wstawiony konwerter UKF? To by tłumaczyło szerokość pasma i oryginalne wartości kondensatorów. Jak dobry jest obecnie odbiór w tym paśmie, czy wszystkie najsłabsze stacje są odbierane bez szumów?
  • Helpful post
    Tomek Janiszewski
    Level 32  
    Raczej trudno zewidencjonować kondensatory w układzie przemiany UKF i nie dostrzec dołożonego konwertera. Odbiór lustrzany wystarczająco dobrze tłumaczy obecny zakres odbierany (z zachowaną szerokością) a gdy się ma za tuż oknem lokalny nadajnik, to można odebrać go z dobrym odstępem od szumów i bez przestrojenia. Inne miejscowe stacje odbierane z szumami trudno przy pierwszym podejściu odróżnić od odległych stacji odbieranych na poprawnie przestrojonym odbiorniku.
    ____Podkreślnik____
    Level 5  
    W odbiorniku nie ma konwentera. Najsłabsze stacje łapie z lekkimi szumami na kawałku kabla. Zaraz będę brał się za wymianę tych kondensatorów, bo dziś do mnie dotarły.

Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

Wymieniłem kondensatory i występuje taki problem, że Radio Eska (94.1 MHz) i RMF FM (92.6 MHz) nakładają się na siebie. Ktoś wie co na to poradzić?

Dodano po 21 [minuty]:

Problem sam się rozwiązał po przesunięciu skali. Radio przestroiłem według instrukcji z: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2928430.html .
    Wszystkim dziękuję za pomoc i pozdrawiam![/quote]