Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przymiar do przewodów i kabli

nelik1987 30 Wrz 2018 20:27 1515 26
  • #1 30 Wrz 2018 20:27
    nelik1987

Poziom 31  

Dawno temu widziałem gdzieś w internecie coś w rodzaju linijki (przymiaru) do przewodów i kabli. Wyglądało to tak, że w plastykowej płytce były nacięcia odpowiadające średnicy żył przewodów np 1,5 mm2, 2,5 mm2, 4mm2 itd. Bardzo pomocne przy sprawdzaniu jaki przekrój przewodu zastosowano np. w rozdzielnicy bo nie zawsze ma się suwmiarkę przy sobie. Czy wiecie gdzie coś takiego znajdę?

• Sklep HeluKabel
  • #3 30 Wrz 2018 20:36
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Dawno temu, bo w latach 70 tych widziałem taki "grzebień" i stwierdzam, że był bardzo pomocny, zwłaszcza w tzw. magazynku elektrycznym. Niestety nie spotkałem tego w handlu.

Zbędne usunąłem[T.M.]

• #4 30 Wrz 2018 20:40
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

O coś takiego chodzi -

• #5 30 Wrz 2018 20:41
    sosarek

Poziom 43  

Nie prościej wykonać samemu? Wiertła odpowiedniej średnicy, kawałek linijki...

• #6 30 Wrz 2018 21:32
    nelik1987

Poziom 31  

Dodano po 2 [minuty]:

elpapiotr napisał:
    O coś takiego chodzi -

Ten przymiar który widziałem wyglądał inaczej, ale o coś takiego właśnie chodzi. Było tam więcej szczelin dla różnych przekrojów i o ile dobrze pamiętam dla różnych typów izolacji bo różnią się one grubością. Gdzie mogę znaleźć taki przymiar?
    Zbędne usunąłem[T.M.]

• #7 30 Wrz 2018 21:37
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Proszę bardzo :
    - Link
    - Link
    To są przykłady.
    Reszta w necie.

• Sklep HeluKabel
  • #8 01 Paź 2018 06:57
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Autor prosi o konkretną pomoc i proszę o takie odpowiedzi.
    Posty nie pomagające autorowi a krytykujące zostały usunięte.
    Regulamin 3.1.6 i 3.1.7.

• #9 03 Paź 2018 15:28
    kkas12
    Poziom 41  

Mirku, nie przesadzaj.
    To jednak mimo wszystko nie jest dział dla początkujących czy dla laików.
    Gdzie pomoc jest obowiązkowa ;) by autora wątku zadowolić.
    (Ciekawe kiedy pierwsze pasowanie na pełnoprawnych elektryków?)

Po godzinach, przy piwku i w miłym towarzystwie można swój punkt widzenia przedstawić i adwersarza do swego punktu widzenia przekonać, bądź nie.
    Wszak myślący fachowcy rozmawiają i cenzor wymachujący regulaminem nie jest im potrzebny.

• #10 03 Paź 2018 21:35
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Nigdzie pomoc nie jest obowiązkowa a jest wynikiem chęci pomocy którą każdy zakładający konto na elektrodzie może nieść albo może jej oczekiwać. Jeśli ktoś nie ma chęci pomagać a jedynie kierować uszczypliwe uwagi to chyba pomylił fora.
    Regulamin jest dla każdego działu.
    Myślący fachowcy tak i tacy potrafią udzielić pomocy bez uszczypliwości, nawet w tym temacie.

• #11 03 Paź 2018 21:53
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

kkas12 napisał:

To jednak mimo wszystko nie jest dział dla początkujących czy dla laików.

To jest dział "Elektryka dla każdego" i subforum "Elektryka po godzinach" - miejsce jak najbardziej poprawne do zadawania takich pytań.

• #12 03 Paź 2018 22:38
    nelik1987

Poziom 31  

Nie bez powodu wybrałem taki dział tego forum

• #13 04 Paź 2018 06:38
    kkas12
    Poziom 41  

Nie chodzi o pytanie, bo zawsze można je zadać. Chodzi tylko o wskazanie jakim bezsensem jest wiara w gadżety co moderatorowi bardzo się nie spodobało.
    Nie wiem, może sam nie potrafi bez tego przymiaru funkcjonować?

Załóżmy, że jest tablica do połączenia z mnóstwem przewodów o przekrojach od 1mm2 do np: 25mm2.
    Więc zarabianie końcówkek żył ściągaczką do izolacji nie wchodzi w grę, bo przecież nie wiadomo w które szczęki żyłę wsadzić. Trzeba najpierw użyć noża, później sprawdzianu i dopiero ściągaczek.
    Przecież to kompletny bezsens.

Więc nie doszukuj sie moderatorze uszczypliwości, spisków i niecnych zamiarów bo to powoli staje się twą obsesją.
    P.S.
    W innym wątku autor (student) prosi o pomoc w wykonaniu projektu na zaliczenie.
    Więc pomagajcie.

Moderowany przez Topolski Mirosław:

3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.
    Kol. nie jest autorem tematu by swoje wątki w nim realizować.
    Ostrzeżenie #2

• #14 04 Paź 2018 08:20
    77PAGO77
    Poziom 12  

W olx wpisać druk 3d sortowanie (swoje miasto) napisać wiadomość do ogłaszających się o co chodzi, jak ma wyglądać itp , projektowanie z 10 minut druk 30 minut cena 10-30 zł

• #15 04 Paź 2018 13:44
    zbich70
    Specjalista elektryk

Witam.
    Na początku pracy w zawodzie też miałem problem z rozróżnianiem przekrojów.
    Zmontowałem sobie przymiar, ale nie w formie grzebienia tylko coś na wzór szczelinomierza - paski cienkiego, elastycznego plastiku skręcone śrubką na jednym końcu, a na przeciwnych końcach od czoła nacięcia wypalone drutem danego przekroju rozgrzanym zapalniczką, nadtopienia wygładzone papierem ściernym.
    Przewaga nad grzebieniem - łatwiejsze operowanie w ciasnych miejscach i możliwość rozbudowy o kolejne przekroje.

Jednak z czasem był używany coraz mniej aż końcu się zagubił, bo przestał być potrzebny - mózg dość szybko nauczył się rozpoznawania wzrokowego.
    I nawet po długiej przerwie w obcowaniu z przekrojami z zakresu "instalacyjnego" (pracy na sieci energetycznej na zupełnie innych przekrojach) nadal nie mam problemu z odróżnieniem np. 1,5 od 2,5 albo 6 od 10.

Chyba, że Kolegi Autora potrzeba sprawdzania przekrojów jest sporadyczna, zatem taki przymiar jest zasadny.
    Sugeruję jednak aby nie szukać gotowca, tylko wykonać własny, skrojony pod własne potrzeby, choćby taki jak opisałem wyżej.
    Niekoniecznie w tej formie, może wystarczy grzebień - potrzebna jest szkolna linijka, ścinki przewodów o różnych przekrojach, zapalniczka i kawałek papieru ściernego o średniej gradacji, cienkopis permanentny lub cokolwiek do trwałego naniesienia oznaczeń.
    Koszt 0zł bo potrzebne rzeczy raczej znajdziesz w domu/warsztacie lub dokupisz za grosze. Czas wykonania kilkanaście, kilkadziesiąt minut zależnie od zdolności manualnych i jakości wykonania (dopieszczenia).
    Pozdrawiam.

• #16 04 Paź 2018 20:04
    nelik1987

Poziom 31  

Jestem projektantem i sporadycznie sprawdzam przekroje (nie montuję rozdzielnic dla jasności). Najczęściej wygląda to tak, że zaglądam do jakiejś rozdzielnicy (np. w przypadku jej rozbudowy) i widzę żyłę przewodu w izolacji, często trudno rozróżnić czy to 6 czy 10 albo czy to 4 czy 6, stąd pomysł na przymiar. W ciemnej małej rozdzielnicy nie bardzo nawet można rękę wsadzić by ocenić co to za przekrój. Interesuje mnie bardziej średnica żyły w izolacji niż bez izolacji.
    Dziękuję moderatorowi za trzymanie porządku.

• #17 05 Paź 2018 14:55
    zbich70
    Specjalista elektryk

nelik1987 napisał:
    Interesuje mnie bardziej średnica żyły w izolacji niż bez izolacji.

Niestety zmartwię Cię Kolego - przymiar do określania przekroju żyły przewodu razem z izolacją nie istnieje, nigdzie go nie kupisz.
    Średnica przewodu izolowanego zależy od grubości izolacji, a ta z kolei zależy od wielu zmiennych - producenta, typu przewodu/kabla, materiału izolacji, rocznika produkcji...etc.
    Bez odsłonięcia gołej żyły nie da się precyzyjnie określić jej przekroju, co najwyżej w przybliżeniu, zwłaszcza gdy chodzi o przekroje sąsiadujące w typoszeregu blisko siebie... np. 1,5 i 2,5 albo 4 i 6, albo 25 i 35.

• #18 06 Paź 2018 15:11
    Akrzy74
    Poziom 39  

zbich70 napisał:
    Średnica przewodu izolowanego zależy od grubości izolacji, a ta z kolei zależy od wielu zmiennych - producenta, typu przewodu/kabla, materiału izolacji, rocznika produkcji...etc.
    Bez odsłonięcia gołej żyły nie da się precyzyjnie określić jej przekroju, co najwyżej w przybliżeniu, zwłaszcza gdy chodzi o przekroje sąsiadujące w typoszeregu blisko siebie... np. 1,5 i 2,5 albo 4 i 6, albo 25 i 35.

Dokładnie tak. Wystarczy odizolować przewód i zmierzyć suwmiarką- żadne przymiary nie sa potrzebne, bo przecież każdy po zawodówce czy gimnazjum potrafi obsługiwać suwmiarkę.
    Fachowcy w dłoni- po spojrzeniu na żyłę, potrafią określić przekrój. :)
    Izolacja żyły zależy od wielu czynników, najważniejszy z nich to napięcie znamionowe.

• #19 06 Paź 2018 20:07
    elektryku5
    Poziom 37  

Jakimś sposobem jest przykładanie tulejek kablowych, czasem da się np wcisnąć tulejkę 1mm2 na 1.5mm2, ale opór (mechaniczny oczywiście) już jest wyczuwalny i mniej więcej wiadomo z czym mamy do czynienia, sposób sprawdza się nawet na lince.

PS Zmierzenie średnicy linki suwmiarką raczej byłoby mało miarodajne.

• #20 08 Paź 2018 11:43
    zbich70
    Specjalista elektryk

elektryku5 napisał:
    Jakimś sposobem jest przykładanie tulejek kablowych...

Raczej nie doczytałeś, że autorowi chodzi o istniejące i czynne instalacje oraz sposób określenia przekroju żyły poprzez pomiar średnicy razem z izolacją, bez pozbawiania napięcia i bez wypinania z zacisku.

• #21 08 Paź 2018 12:39
    neo_dc
    Poziom 32  

Liniał zrobiłbym sam, a jeśli ma być narzędziem pracy dałbym wyciąć poszczególne lamelki na CNC (cena wcale nie musi być straszna).

Co do średnic - może warto napisać do kilku czołowych producentów i poprosić o zestawienie wraz z tolerancjami najpopularniejszych przekrojów bez oraz z izolacją ? Pewniejszego źródła chyba już nie da się znaleźć...

Ciekawe tylko, czy np. przewody wyprodukowane w latach PRL będą "pasować" do przymiaru ?

• #22 08 Paź 2018 12:53
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

neo_dc napisał:

Ciekawe tylko, czy np. przewody wyprodukowane w latach PRL będą "pasować" do przymiaru ?

Nie, nie będą. Nawet te wyprodukowane wczoraj będą mieć różne wymiary.
    Wszystko zleży od materiału izolacyjnego oraz napięcia znamionowego na jakie przewód został wyprodukowany.

• #23 08 Paź 2018 13:54
    nelik1987

Poziom 31  

OK ale można przygotować przymiar dla przewodów 450/750V i kabli 600/1000V

• #24 08 Paź 2018 14:53
    E8600
    Poziom 35  
  • #25 08 Paź 2018 16:23
    nelik1987

Poziom 31  

Właśnie o coś takie mi chodziło, szukałem w internecie ale nie mogę znaleźć sklepu gdzie to kupić.

• #26 09 Paź 2018 10:18
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

nelik1987 napisał:
    Właśnie o coś takie mi chodziło, szukałem w internecie ale nie mogę znaleźć sklepu gdzie to kupić.

Napisz do firmy BALS z adnotacją, że reklamujesz ją np. na Elektrodzie (z podaniem linku do tego tematu), być może przyślą Ci taki przymiar.

• #27 10 Paź 2018 08:21
    Homo_toxicus
    Poziom 17  

Doświadczone oko rozróżni przekroje bez użycia przyrządu. Proponowałbym wykonanie małego biurkowego wzornika z opisanymi, kilkucentymetrowymi odcinkami przewodów z odizolowaną końcówką, z typoszeregu 1,5 - 16 (raptem 6 szt - będzie to nie większe niż pudełko zapałek) i postawienie tego na biurku. Daję głowę, że w bardzo krótkim czasie, "oko" nauczy się rozróżniać przekroje z 99% skutecznością. :-) Końcówki muszą być odizolowane bo oceniając bez zdjętej izolacji można się czasem zdziwić :-).