Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Częstotliwość odchylania poziomego i częstotliwość heterodyny kontra titawa :)

szy_mat 01 Oct 2018 00:08 1020 2
e-mierniki
    szy_mat
    Level 15  
    Cześć wszystkim!

Mam taką sprawę, trochę na pograniczu HydeParku, ale jednak myślę, że tutaj będzie bardziej odpowiednie miejsce. Otóż jakiś czas temu założyłem się z kolegą o przysłowiową flaszkę, że będę w stanie odczytać z pokoju obok nadawaną powoli "titawę" (telegrafię :)) z użyciem... przycisku włącznika starego (niezmodyfikowanego, oczywiście) telewizora CRT. Uprzedzę tutaj pytania, ściana była na tyle gruba, że w drugim pokoju nie było słychać "pisku" kineskopu ani dźwięku włącznika. Oczywiście nie było to trudne zadanie, niezbyt kierunkowa antena typu KD (kawał drutu) przylutowana do pinu direct samplingu w RTL-SDR bez problemu wyłapała częstotliwość odchylania poziomego 15625 Hz. Jak na Polaka przystało, kolega wysłał w eter z użyciem kodu Morse'a oczywiste siarczyste staropolskie słowo, a ja wygrałem zakład :)

Po nieco humorystycznym, lecz prawdziwym naznaczenia tła sprawy przyszła kolej na coś bardziej poważnego, a mianowicie po wszystkim zacząłem się zastanawiać, czy jest możliwe coś więcej, konkretnie złapanie częstotliwości generatora heterodyny aby konkretnie określić kanał pasma, na który nastrojona jest w danej chwili głowica. Niestety, próba przeszukania internetu w dwóch językach spełzła na niczym (nie znalazłem nic poza spekulacjami, że służby ściągające abonament TV robią coś podobnego). Ktoś coś wie, w jakim zakresie częstotliwości mogę się spodziewać, na ile dokładnie mogę być w stanie określić kanał nastrojenia głowicy oraz na ile te częstotliwości mogą się różnić pomiędzy różnymi modelami starych odbiorników TV? Czy mogę się spodziewać sygnału silnego na tyle, aby złapać go z pokoju obok kilku-/kilkunastoelementową anteną typu Yagi-Uda?
  • e-mierniki
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Cześć. Informacyjnie powiem tak, że nie tylko Ciebie te tematy interesują, gdyż sam sporo rzeczy "wydziwiam" ze swoim sprzętem. I na pewno znajdzie się na tym naszym forum niejeden taki, co w pewnym sensie zmuszony jest testować swoje zabawki w warunkach ekstremalnych, ponieważ w pewnych (ważnych) pomiarach radiowych wszystko jest ekstremalne i cholernie wymagające: wiedzy, umiejętności, osprzętu, nakładu kosztów itd. I wcale nie jest to śmieszne, a wręcz przeciwnie. Widać, że nigdy nie byłeś w jakimś zakładzie radiokomunikacyjnym, to nie masz pojęcia, co mówię.

Wracając do odpowiedzi - niech będą nią takie łatwe testy.

Nr. 1.

Yaesu VR-500 odbiera na 214 MHz heterodynę Icoma IC-706 (którego pierwsza p.cz. wynosi 69 MHz) nastrojonego na 145 MHz z odległości 100 m bezproblemowo ze (zwykłej) antenki teleskopowej. Dalej już mi się nie chciało iść. Czułość Yaesu emisją CW wynosi tu 0,08 ?V SINAD 22 dB. Co ciekawe, to na tym kończy się fabryczny zakres najlepszego przyrządu do pomiaru czułości, jakim ja dysponuję. Icoma wziąłem, gdyż IC-706 jest to dosłownie pancerne radio, wspaniale dopracowane i zwarte mechanicznie. Następnie odpiąłem od TRX-a wszystkie przewody (poza zasilającym) i nie ma żadnej zmiany w odbiorze.

Nr.2.

Ręczniak Yaesu odbiera emisją CW (jak wyżej) sygnał 2 Vpp nadawany przez gniazdo BNC radiotestera Marconi 2965 z odległości ok. 10 m. Natomiast kiedy przyłożę monetę 10 gr. do gniazda radiotestera, to odbiór możliwy jest już wyłącznie na stole. Widać oto, jak mogłem pozwolić sobie na stwierdzenie, że gdy nie jest nic podłączone do tego przyrządu, to jedyna aktywna część, jaką może on wokół siebie wytworzyć pole w.cz., jest ok. 5 mm gold pinu BNC, gdyż jest on ekranowany ekstremalnie.

Nr. 3.

Ten sam skaner odbiera z generatora G4-151, do którego również nie jest nic podłączone, sygnał z odległości co najmniej 10 m, lecz gdy zasłaniam w nim gniazdo ????? (tj. monetą jak w radiotesterze), to nie ma żadnej zmiany w odbiorze. Pomimo że ten wspaniały rosyjski generator jest wykonany z niespotykaną dbałością, to wnioski pozostawiam do analizy osobistej.

Jak więc widzisz, warunki pomiarów są ekstremalne, choć radiotelefony są całkiem przeciętne.

Dodano po 17 [minuty]:

Co do teorii, to radzę zajrzeć do książek, ponieważ:
    szy_mat wrote:
    Niestety, próba przeszukania internetu w dwóch językach spełzła na niczym
    Podpowiem tu o zdolności detekcji niemodulowanej tzw. "nośnej" (a więc np. f heterodyny) technicznie pozbawionej informacji zawartej w sobie. Jest to również ekstremalnie rzadko spotykane (o ile dobrze pamiętam) MDS - Minimum Detectable Signal, który mówi o detekcji sygnału 3 dB powyżej szumów własnych. Co niedopuszczalne, to parametr ten jest często niestety nieświadomie =błędnie utożsamiany na tym forum z prawdziwą czułością odbiornika!!! Ponieważ odbiornik odbiera informację (czyt. demoduluje), natomiast detektor nie odbiera żadnej informacji (czyt. NIE demoduluje), to zdecydowanie korzystniej, a raczej zasadnie, jest w radiolokacji posługiwać się właśnie tym "śmiesznym" MDS odbiornika.
    szy_mat wrote:
    Czy mogę się spodziewać sygnału silnego na tyle, aby złapać go z pokoju obok kilku-/kilkunastoelementową anteną typu Yagi-Uda?
    Tak też wzmocnisz śmieci generowane przez ten TV i również przez całe mieszkanie, więc sensu to nie ma żadnego.
    (zobacz, że coraz więcej TV nie spełnia norm kompatybilności EMC = nonsens)
    szy_mat wrote:
    nie znalazłem nic poza spekulacjami, że służby ściągające abonament TV robią coś podobnego
    Służby nie bawią się jak radioamatorzy, tylko robią coś wyjątkowo skutecznego - tj. kontrolowane wyłączenia.

P.S. Koniecznie zadbaj o interpunkcję!