Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Vaillant VUW PL 240 2-3 - nie grzeje grzejników

30 Sep 2018 23:57 1125 14
  • Level 7  
    Witam.
    Instalacja kilka lat działała bez zarzutu.
    Przyszły chłodne dni i chcąc włączyć ogrzewanie grzejników one się nie nagrzewają.
    Chciałem odpowietrzyć grzejniki, ale nie cieknie z nich woda ani nie słychać wychodzącego powietrza.
    Przekręcając zawór do napełnienia układu, niby pełny tylko ciśnienie BAR rośnie, więc upuszczam. Na grzejnikach dalej jakby zero ciśnienia.
    Jestem laikiem i nie mam pojęcia o co chodzi.
    Na zdrowy rozsądek nie pracuje pompa, ale nie wiem jak to sprawdzić.
    Piec niby grzeje wodę na CO, ale rurka jest ciepła tylko trochę poza pompą a dalej całe ogrzewanie zimne.
  • Level 7  
    Masakra zawsze grzało a teraz nie grzeją grzejniki.
    Rurka przy piecu ciepła tylko trochę poza pompa.a potem error cala instalacja zimna.
    Grzejników nie da się odpowietrzyć bo ani powietrze ani woda nie leci.
    vaillant vuw pl 240 2-3 to ten piecyk.
    Nie mam pojęcia co jest

Scalono
    3.1.12. Nie wysyłaj wielu jednakowych tematów na forum, użytkownicy nie będą wiedzieć, gdzie mają odpowiadać.
    MOD - piracik
  • Helpful post
    Moderator of Heating systems
    Sprawdź pod kotłem są zawory. Bez rączek tylko z miejscem na śrubokręt. Sprawdź czy to nacięcie jest wzdłuż rury.
    Chodzi o dwie skrajne rury.
  • Level 7  
    No oki po pracy sprawdzę hihi... Tylko ze niby same by się przestawily (zakręciły) dam znać później. Miłego dnia.
  • Helpful post
    Level 38  
    To sprawdź wszystkie zawory i miejsca, gdzie przepływ wody może być blokowany.
    Na kotle jak było masz zawory odcinające oraz ewentualnie zawór trójdrogowy może nie przełączać się z c.w.u. na c.o.
    Możesz zobaczyć czy c.w.u. Ci działa i wodę grzeje normalnie.
    Na powrocie c.o. powinieneś mieć filtr siatkowy, może on jest zapaskudzony i blokuje przepływ.
    Czy na lato zamykasz zawory na głowicach termostatycznych.
    Może zawory zapiekły się i pomimo odkręcenia głowic są zamknięte.
    Musisz po kolei sprawdzić wszystkie elementy, które mogą blokować swobodny przepływ wody, bo bez przepływu kocioł nie grzeje.
    Tzn. palnik załączy się ale zaraz wyłączy się z powodu przekroczenia dozwolonych temperatur.

Swoją drogą woda w grzejnikach musi być cały czas, także nie ma opcji, że woda sama znika.
    U siebie nie spotkałem jeszcze zapchanego odpowietrznika manualnego, a tym bardziej we wszystkich grzejnikach, więc może masz jakiś niewidoczny gołym okiem problem z instalacją.
  • Level 7  
    Qrde dzięki za info tylko ze dopiero w sobotę będę mógł sprawdzić ten zawór.
    To mieszkanie od teściowej i nie wiem czy zakręca na lato grzejniki. Ja osobiście u siebie zawsze mam grzejnik na 1 żeby nie było niespodzianek hihi.
    A jak mam sprawdzić czy ten zawór przełącza z c.w.u na co?

Dodano po 1 [minuty]:

No i wodę grzeje jej normalnie
  • Level 38  
    Zawór trójdrogowy jest widoczny gdy widzisz pompę obiegową tzn. po otwarciu klapy z pokrętłami i manometrem.
    W nowszej wersji zaworu 3D masz otwór o średnicy ok. 7mm i widać przez niego trzpień, który porusza się lewo prawo.
    Pozycja skrajna lewa to tryb c.w.u., pozycja skrajna prawa to c.o.. Wystarczy sprawdzić, czy trzpień porusza się wraz ze zmianą trybu c.o.-c.w.u. i odwrotnie c.w.u.-c.o.
    W starej wersji otworek rewizyjny był mniejszy i nie wiem czy cokolwiek przez niego można dojrzeć.
    W ten sposób możesz sprawdzić, czy silniczek krokowy ma siłę, aby przełączać zawór trójdrogowy.
    W sumie te kotły mają prostą budowę i z racji swoje prostoty uważam je za trwałe, przynajmniej mój taki jest póki co :)
    Tylko, że ja dbam o swój kocioł i robię mu coroczny przegląd i czyszczenie, aby śmigał.

Skoro c.w.u. działa bez zastrzeżeń to kocioł chodzi, a coś w obiegu c.o. blokuje przepływ wody i teraz musisz ustalić co to jest.
    Jeśli z samego odpowietrznika przy użyciu śrubokręta lub specjalnego kluczyka nie leci woda to spróbuj poluzować nakrętkę mocującą cały odpowietrznik za pomocą klucza 22. Wtedy nie ma bata musi zacząć lecieć woda. Tylko uważaj, jeśli ci nakrętka wyskoczy to będziesz miał małą powódź, więc odkręcaj powoli z wyczuciem.
    Chyba, że faktycznie instalacja jest pusta ale woda sama nie znika musiałaby się gdzieś wylać, a to już widać gołym okiem.
    Jeśli pamiętasz ciśnienie na kotle przy wcześniejszym uzupełnianiu to możesz sprawdzić, czy teraz będzie dokładnie takie samo ciśnienie, czy nie ma jakiś ubytków.
    Powodzenia u teściowej ;-)
  • Level 7  
    Hihi dzięki.
    Co do ciśnienia to jak przyszedłem było 3,5 bara, opuściłem przez pompę do 1,5 bara wiec woda na 99% powinna być.
    Zobaczę ten zawór ale chyba raczej będzie coś dalej bo za zaworem rurka była ciepła. Może te sitko hmm no zobaczymy.
    Rozumiem ze jak będę chciał wykręcić wszystko to muszę spuścić wodę z c.o. ?
  • Level 38  
    Ciśnienie 3,5 bar oznacza problem.
    Jak ustawisz 1,5 bar to tak ma trzymać przez cały sezon grzewczy.
    Chyba, że nie ma powietrza w naczyniu przeponowym to wtedy ciśnienie rośnie, jeśli przekroczy 3 bar to powinien zadziałać zawór bezpieczeństwa i wtedy jeśli zawór bezpieczeństwa ma wąż podłączony do kanalizy to woda z c.o. zlatuje do kanalizy i wtedy faktycznie może nie być wody.
    Ale skoro u Ciebie trzymało 3,5 bar to coś nie gra. U mnie nigdy nie było takiego ciśnienia. W teorii zawór bezpieczeństwa jest na 3 bar i może wystrzelić już przy 2,5 bar ale u Ciebie jak widać trzyma do 3,5 bar.
    Naczynie przeponowe może nie mieć powietrza albo jest uszkodzone i w naczyniu zamiast powietrza będzie woda. W przypadku braku powietrza wystarczy napompować, a w przypadku tryskającej wody to trzeba wymienić na nowe.
    Wnioskuję, że kocioł nie był serwisowany i pewnie teraz ma kumulację jakiś usterek.
  • Level 7  
    No własnie w lato był serwisant i coś robił tylko na ta chwile nie wiem co ale prawdopodobnie tylko czyścił.
    A jak przyszedłem to zawór bezpieczeństwa działał bo kapała z niego woda.
    Teściowa widziała ze nie grzeją grzejniki wiec dolała mu wodę :-) jak upuściłem wodę do 1,5 to przestało kapać.
    Hihi no to ma szczęście ze jej ten zawór nie wystrzelił bo przy grzaniu ciśnienie pewnie wzrastało.
  • Level 38  
    Teściowa niech nie grzebie przy kotle, bo z tego co piszesz to ona jest tam największym szkodnikiem.
    Jeśli kocioł nie grzeje to ustala się przyczynę. Jeśli nie ma wody w układzie to trzeba ustalić dlaczego jej nie ma,bo to układ zamknięty, więc woda w cudowny sposób nie znika.
    Naczynie przeponowe wymaga cyklicznego uzupełniania ciśnienia powietrza. To nie cudowne urządzenie, które trzyma powietrze przez wiele lat, nawet dobre kotła samochodowe wymagają kontroli i uzupełnienia ciśnienia powietrza.
  • Level 7  
    E no starsza kobieta już.
    Żadna kobieta nie powinna majstrować przy technicznych sprawach hihi.
  • Level 7  
    Dzieki za pomoc.
    Ogrzewanie dziala.
    Piracik mial racje, byly zakrecone te srubki.
    Pewnie gazownik jak przyszedl czyscic piec zobaczyl starsza kobiete i je zakrecil bo myslal ze wezwie go do naprawy.
  • Level 38  
    a sprawdzałeś naczynie przeponowe, bo te 3,5 bar to też może zwiastować kolejny problem, gdy np. pojawią się mrozy i kocioł będzie musiał często grzać wodę do wyższych temperatur.
  • Level 7  
    Nie sprawdzalem. Te cisnienie bylo spowodowane dopelnieniem wody do instalacji.
    Jak spuscilem do 1,5 bar tak trzyma juz tydzien wiec nie kombinuje. Narazie wszystko juz gra

Dodano po 6 [minuty]:

Wgl narazie noe zaglebialem sie w spraefzanie naczynia przeponowego bo nawet nie wiem jak sie za to wziasc.
    W przyazlym sezonie jak bede czyscil piec to pokombinuje w nim.
    Ogolnie dziekuje za pomoc