Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zawór 4D nie działa prawidłowo.

sq9etc 01 Oct 2018 07:57 699 5
    sq9etc
    Level 12  
    Zawór 4D w instalacji został założony po to aby podnieść temperaturę powrotu. Tarcza jest założona tak:
    0 - zamknięty odpływ na grzejniki, pracuje tylko mały obieg kotłowy,
    10 - cała woda z kotła idzie na grzejniki.
    Tak brzmi teoria, niestety mimo przymykania zaworu temperatura powrotu maleje zamiast rosnąć a powinno być na odwrót.
    W czym może być problem?
    gersik
    Level 32  
    Zdjęcia instalacji jak to jest podłączone dużo by pomogły. Może być nie prawidłowo podłączony zawór 4d.
    internick
    Level 35  
    Co to za zawór? Sterowany ręcznie czy przez siłownik? Jeśli przez siłownik to jaki? I z poziomu jakiego sterownika?
    sq9etc
    Level 12  
    Zawór jest podłączony prawidłowo. W poprzednim sezonie działał zgodnie z oczekiwaniami, ale wtedy miałem pompę ustawioną na 1-szy bieg. W tym sezonie pompa pracuje na 2-gim biegu i wystąpił ten problem. Zwiększyłem przepływ, ponieważ na 1-szym biegu dół grzejników był zimny.
    Zawór to Afriso 1". Pompa jest za zaworem, czyli po stronie instalacji, na zasilaniu. Zdjęcia wrzucę później. Zawór jest sterowany ręcznie.
    gersik
    Level 32  
    sq9etc wrote:
    Zawór to Afriso 1"
    Czyli nieprawidłowo. Brak pompy w krótkim obiegu. Po zwiększeniu mocy pompy CO grawitacja na krótkim obiegu nie działa. Zmień pompę na pierwszy bieg.
    sq9etc
    Level 12  
    Tak podejrzewałem, ale wolałem się upewnić. Trzeba będzie po sezonie przerobić to na 5/4" i wymienić zawór. Może wtedy da radę. Zresztą obieg kotłowy też do przeróbki, bo jest m.z. zbyt rozbudowany i za dużo zakrętów.

Dodano po 3 [godziny] 39 [minuty]:

Zdjęcie:
    Zawór 4D nie działa prawidłowo.

Z lewej zasilanie z kotła, od góry zasilanie na grzejniki, z prawej powrót z instalacji, od dołu powrót do kotła.