Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Poprawność rozdzielnicy w mieszkaniu

01 Paź 2018 10:30 1662 40
  • Poziom 13  
    Witam.
    Jestem w trakcie remontu i elektryk przedstawił mi koncepcję nowej rozdzielnicy. Chciałem się zapytać czy zastosowana przez elektryka koncepcja jest prawidłowa.

Pokój 1 + Korytarz - obwód 1
    RDC + zabezpieczenie oświetlenia (B10) + zabezpieczenie gniazd (B10)

Pokój 2 - obwód 2

Pokój 3 - obwód 3

Kuchnia - obwód 4
    RDC + zabezpieczenie oświetlenia (B10) + zabezpieczenie gniazd (B16) + zabezpieczenie zmywarki (b16) + lodówka (b16) + okap (b16)
    Dla płyty indukcyjnej:
    RDC3 fazowe + zabezpieczenie 3 fazowe

łazienka - obwód 5
    RDC + zabezpieczenie oświetlenia (B10) + zabezpieczenie gniazd (B16) + zabezpieczenie pralki (b16)

(plus zabezpieczenie, które znajdują się przez RDC)

Postanowiłem napisać ten temat ponieważ zastanawiam się nad zastosowaniem aż tylu modułów. Nie jest problemem kupno tych wszystkich modułów, problemem jest wykucie miejsca dla takiej rozdzielni.
    Czy również prawidłowym rozwiązaniem było by zastosowaniem jednego RDC na Pokój 1, Pokój 2, Pokój 3, Korytarz ?

Przy ewentualnym zadziałaniu włącznika różnicowoprądowego mamy możliwość odłączenia poszczególnych obwodów w pokojach. W tym momencie również jesteśmy w stanie znaleźć obwód, który powoduje wyzwolenie RDC.

Czy oba rozwiązania są prawidłowe? i To tylko ode mnie zależy, które rozwiązanie zastosuje?
  • IGE-XAO
  • Poziom 21  
    Dlaczego na obwody gniazdowe zastosowano wyłącznik nadmiarowo-prądowy B10?
    Czyżby przekrój tych przewodów wynosił 1,5mm².

Czy remont polega na wymianie instalacji, czy tylko na wymianie rozdzielnicy?

Gdzie rozłącznik FR oraz wzkaźnik obecności faz w tym zestawieniu?

Obwody oświetleniowe (oprócz łazienkowego) nie muszą być objęte ochroną przez RCD.
  • Poziom 13  
    Mój błąd ponieważ źle przepisałem. Zabezpieczenia na gniazda są B16. Przewody na gniazda są 2,5mm2

Nie przepisywałem wszystkiego. Rozłącznik FR jest oraz zabezpieczenie B25 też jest. Obecności faz nie ma. I od tych zabezpieczęń rónolegle są połączone zabezpieczenia RDC, po RDC są zabezpieczenia oświetlania oraz gniazd.

Co do pytania o sieć. Właśnie tego dokładnie nie wiem. Do licznika, który znajduje się w mieszkaniu dochodzą dwa przewody L oraz N (PEN? - tego dokładnie nie wiem. W spółdzielni też nie byli mi w stanie powiedzieć jaki jest układ. Utrzymują, że jest L,N, PE. Tylko do mojego mieszkania sa dwa przewody. Podczas modernizacji instalacji elektrycznej poprzednia właścicielka nie zadbała o to aby doprowadzili jej 3 przewody? Ja jestem właścicielem mieszkania od dwóch lat).
    Elektryk powiedział, że "N" można rozdzielić w rozdzielni.

Może źle napisałem "obwód" ale chodziło mi o to, że są to wszystkie elementy podpięte pod jedno zabezpieczenie różnicowoprądowe.

Elektryk wytłumaczył, że można rozdzielić wszystkie punkty świetlne osobno i gniazda osobno. Jednak ten sposób jest lepszy ponieważ w ten sposób mam zgrupowane pomieszczenia (światło + gniazda z jednego pomieszczenia).
  • Poziom 22  
    Informacja o układzie sieciowym jest w tym przypadku kluczowa, bo od tego zależy sposób ochrony przeciwporażeniowej i - co za tym idzie - wyposażenia rozdzielnicy.
    Informację taką można uzyskać w warunkach technicznych, które powinny być dołączone do umowy z Zakładem Energetycznym, w administracji (jeśli to mieszkanie w budynku wielorodzinnym) lub w samym ZE. Bez tej informacji jakiekolwiek porady mogą być szkodliwe.

elvis1987 napisał:
    Rozłącznik FR jest oraz zabezpieczenie B25 też jest.
    Gdzie ma być ten B25 i po co?
    elvis1987 napisał:
    Obecności faz nie ma.
    A dlaczego nie ma?
    elvis1987 napisał:
    Tylko do mojego mieszkania sa dwa przewody. Podczas modernizacji instalacji elektrycznej poprzednia właścicielka nie zadbała o to aby doprowadzili jej 3 przewody?
    Jakiej grubości są te przewody i z jakiego materiału (miedź czy aluminium)? Skoro planowany jest remont, to dlaczego nie doprowadzić tego do porządku?
    elvis1987 napisał:
    Elektryk wytłumaczył, że można rozdzielić wszystkie punkty świetlne osobno i gniazda osobno. Jednak ten sposób jest lepszy ponieważ w ten sposób mam zgrupowane pomieszczenia (światło + gniazda z jednego pomieszczenia).
    Akurat jeśli chodzi o wygodę, to najlepiej w danym pomieszczeniu montować je na różnych fazach, aby wyłączenie zabezpieczenia gniazd nie powodowało zgaśnięcia oświetlenia (na przykład w skutek zwarcia i braku selektywności).

Może jakiś schemat ten elektryk narysuje. Dobry rysunek znaczy w technice więcej niż tysiąc słów.
  • IGE-XAO
  • Poziom 13  
    Dziękuje za odpowiedzi.

Przed przyjściem elektryka i napisaniem na forum przeczytałem kilka tematów i stron.
    Między innymi czerpałem informację z tej strony: Link tak więc temat rozdziału przewodu N na N i PE nie wydawał mi się podejrzany.

A więc z tego co się dowiedziałem to:
    - administracja mówi, że mamy w bloku instalację nowoczesną. Nie był mi w stanie powiedzieć jaka dokładnie sieć. Przeglądnąłem wszystkie umowy z dostawcą energii i mam napisane tylko jakie mam zabezpieczenie przedlicznikowe i jaki przydział mocy.

- licznik mam nowy. Cała instalacja na jednym wyłączniku nadmiarowo-prądowym. Nie jestem w stanie dokładnie sprawdzić jakie przewody (grubości są) są. Przewody wychodzą jakoś spod licznika. Ale na pewno są miedziane.

- napisałem czy można zastosować mniejszą liczbę RCD ze względu na fakt problemów z zamontowaniem tak dużej rozdzielni w miejscu starej rozdzielni. Jest to mieszkanie.

- okazało się, że mam na pewno jeden przewód fazowy. Na klatce są 3 fazy. Każde mieszkanie ma swoją fazę. Jeśli bym chciał mieć płytę indukcyjną (teraz mam instalację gazową) muszę pruć cały korytarz. Ten fakt pewnie muszę przedyskutować z administracją.

Z tego co wywnioskowałem z odpowiedzi:
    - można zastosować jedno RCD na całe mieszkanie jednak takie rozwiązanie nie jest praktyczne
    - w moim przypadku można połączyć wszystkie pokoje jednym RCD, osobne RCD na kuchnie i osobne RCD na łazienkę (ewentualnie jeśli była by płyta indukcyjna osobne RCD na płytę) nie będzie to błędne rozwiązanie.

Czy dobrze zrozumiałem Panów wypowiedzi?

p.s. Proszę o wyrozumiałość bo mam jeszcze takie pytanie: Czy do 1 fazy lampka jest aż tak niezbędna? Czyli jak będzie lamka to będzie OK (łatwiej zdiagnozować brak fazy) ale jak jej nie będzie to nie będzie końca świata?

Dodano po 23 [minuty]:

Shadowix napisał:
    elvis1987 napisał:
    RDC3 fazowe + zabezpieczenie 3 fazowe

elvis1987 napisał:
    Do licznika, który znajduje się w mieszkaniu dochodzą dwa przewody L oraz N

Ktoś tutaj coś miesza...

Daj fotki tej rozdzielnicy.

Ten obwód jest przygotowane na "zapas". Bo jeszcze nie wiem czy się teraz zdecydujena przejście z kuchenki gazowej na elektryczną. No i możliwy problem, że trzeba kuć cały korytarz w bloku.
  • Poziom 22  
    elvis1987 napisał:
    Przed przyjściem elektryka i napisaniem na forum przeczytałem kilka tematów i stron.
    Między innymi czerpałem informację z tej strony: Link tak więc temat rozdziału przewodu N na N i PE nie wydawał mi się podejrzany.
    Niestety na podanej stronie są błędy merytoryczne. Błędne oznaczenie przewodów, to tylko jeden z nich. :(
    elvis1987 napisał:
    A więc z tego co się dowiedziałem to:
    - administracja mówi, że mamy w bloku instalację nowoczesną. Nie był mi w stanie powiedzieć jaka dokładnie sieć.
    To nie jest żadna informacja, no ale tego można było się spodziewać po pracownikach nie mających pojęcia czym administrują. Zwykle inaczej reagują, jak skieruje się do nich oficjalne pismo.
    elvis1987 napisał:
    Przeglądnąłem wszystkie umowy z dostawcą energii i mam napisane tylko jakie mam zabezpieczenie przedlicznikowe i jaki przydział mocy.
    Do umowy powinno być dołączone coś o tytule "Warunki przyłączenia" (lub podobnie - w zależności od operatora). Tam jest informacja, której brakuje. Może się skrywać w punkcie o systemie dodatkowej ochrony przeciwporażeniowej.
    elvis1987 napisał:
    - licznik mam nowy. Cała instalacja na jednym wyłączniku nadmiarowo-prądowym. Nie jestem w stanie dokładnie sprawdzić jakie przewody (grubości są) są. Przewody wychodzą jakoś spod licznika. Ale na pewno są miedziane.
    Tą informację powinien dostarczyć elektryk. Jeśli zapadnie decyzja o płycie indukcyjnej 3-fazowej, to ten odcinek będzie musiał być wymieniony. Jeśli nie - warto przynajmniej się dowiedzieć z czym mamy do czynienia - możliwe, że dla bezpieczeństwa i tak konieczna będzie wymiana.
    elvis1987 napisał:
    - napisałem czy można zastosować mniejszą liczbę RCD ze względu na fakt problemów z zamontowaniem tak dużej rozdzielni w miejscu starej rozdzielni. Jest to mieszkanie.
    Można. Trzeba tylko pamiętać, że każda taka zmiana oznacza pogorszenie funkcjonalności instalacji (choć w przypadku mieszkania w bloku niekoniecznie będzie to zauważalne - trzeba tylko zachować odpowiednie proporcje). A po dostarczeniu informacji o układzie sieci zasilającej może będzie można wręcz zastanowić się nad rezygnacją z zabezpieczania niektórych obwodów tym aparatem.
    elvis1987 napisał:
    - okazało się, że mam na pewno jeden przewód fazowy. Na klatce są 3 fazy. Każde mieszkanie ma swoją fazę. Jeśli bym chciał mieć płytę indukcyjną (teraz mam instalację gazową) muszę pruć cały korytarz. Ten fakt pewnie muszę przedyskutować z administracją.
    Na początek na pewno trzeba udać się do administracji. Konieczna będzie też zmiana umowy z dostawcą energii.
    elvis1987 napisał:
    - w moim przypadku można połączyć wszystkie pokoje jednym RCD, osobne RCD na kuchnie i osobne RCD na łazienkę (ewentualnie jeśli była by płyta indukcyjna osobne RCD na płytę) nie będzie to błędne rozwiązanie.
    Nie jest to rozwiązanie niedopuszczalne, ale warto zacząć od początku.
    elvis1987 napisał:
    p.s. Proszę o wyrozumiałość bo mam jeszcze takie pytanie: Czy do 1 fazy lampka jest aż tak niezbędna? Czyli jak będzie lamka to będzie OK (łatwiej zdiagnozować brak fazy) ale jak jej nie będzie to nie będzie końca świata?
    Lampka to tylko jeden moduł w rozdzielnicy. Nie warto z niej rezygnować.

Poza układem sieci zasilającej przydatne byłyby też informacje o przewidywanych odbiornikach dużej mocy. O płycie indukcyjnej, zmywarce i pralce już wiemy. Co jeszcze? Piekarnik? Bojler lub przepływowy ogrzewacz wody? Ogrzewanie? Klimatyzacja? A może jeszcze jakieś inne?

To, co od razu rzuca się w oczy, to dużo planowanych obwodów oświetlenia. W jednopoziomowym mieszkaniu zwykle wystarczają dwa - najlepiej pogrupowane w ten sposób, aby sąsiadujące ze sobą pomieszczenia znajdowały się na różnych.
  • Poziom 38  
    Spieracie się o pierdołe a układ zasilania sieci jest dalej nieznany.
    Ilość RCD nie ma znaczenia chodzi o funkcjonalność, nie ma sensu zamieszczać fotek rozdzielnic przemysłowych lub z budynków biurowych, mowa jest o rozdzielnicy mieszkaniowej.
    Jasne że można dać 20 RCBO ale jaka jest zasadność montażu i czy inwestor przełknie koszta takiej rozdzielnicy :?: Zamiast spierać się ile RCD to lepiej powiedzieć jakie. Jeśli układ zasilania jest TN-C to ja proponuje 3szt. RCD 2P typu A z prostego powodu więcej nie ma sensu. Do zasilania indukcji tylko przewidzieć 8 modułów z prostego powodu zawsze można odpowiednie zabezpieczenie dobudować kiedy zajdzie taka potrzeba a i tak obecnie zasilanie jest jedno fazowe.
  • Poziom 31  
    Moje uwagi osobiste i kontrowersyjne pewnie uwagi o instalacji w mieszkaniu:

1) Domowa kuchnia indukcyjna zazwyczaj jest urządzeniem jednofazowym dwusekcyjnym. Nie ma potrzeby zabudowy RCB 3 fazowego tylko należy przygotować dwa dedykowane obwody 16A przewodem 2,5mm2
    2) Do wszystkich urządzeń o stałej lokalizacji np. pralki, zmywarki, lodówki, klimatyzatora, piekarnika, suszarki w łazience, ekspresu, czajnika, kuchenki mikrofalowej należy przewidzieć dedykowane gniazda z indywidualnymi zabezpieczeniami nadprądowymi w rozdzielnicy odpowiednimi do obciążenia. Czyli 6 lub 10A. Przewody 2,5mm2.
    3) Pozostałe gniazda "ogólne" w kuchni podłączyć naprzemiennie do dwóch obwodów 10A. Największymi odbiornikami będą tu: frytkownica, elektryczny grill czy toster dla których 2x10A wystarczy w zupełności.
    4) Gniazda w pokojach podzielić na 2 obwody 10A. Największym obciążeniem jest odkurzacz.
    5) Oświetlenie na 2 obwody 6A
    6) Jedno gniazdo z zabezpieczaniem 16A w rozdzielnicy do podłączenia spawarki czy dużych ekeltronarzędzi.

Całość podzielić na 3 fazy 3 RCB jednofazowymi.

Nie stosować bezmyślnie schematu "16A na gniazda" tylko stosować najmierniejsze potrzebne zabezpieczenie.
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Temat wyczyściłem ze zbędnej dyskusji.
    Proszę się trzymać odpowiedzi autorowi. Jeżeli macie uwagi do postów lub wątpliwości techniczne do przedstawionych wpisów, to można zgłosić raport, albo dogadać się na PW. Kilka stron dyskusji o niczym można prowadzić w innej sekcji niż elektryka początkujący.
  • Poziom 42  
    Kolego, RCD obligatoryjnie wymagane są we wszystkich obwodach gniazdowych oraz we wszystkich obwodach "łazienkowych" czyli z oświetleniem włącznie, więc w "ubogiej" wersji dwa wyłączniki RCD w zupełności sprawę załatwią.
    Jeden obsłuży łazienkę zaś drugi obwody gniazdowe.
    W wersji "bogatszej" wydziel gniazda w kuchni i chroń je trzecim RCD.
    Natomiast w "wypasionej" wersji proponuję dodatkowo obwód lodówki wyposażyć w RCBO, czyli wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadmiarowym.

Między bajki włóż teorie o gniazdach dedykowanych, ponieważ coś takiego nie istnieje. W to samo gniazdo wetkniesz wtyczkę pięciowatowej lampki jak i odbiornika mającego pond 2kW mocy.

Więc sam widzisz, że zabezpieczenie obwodu gniazd wartością 10A jest ograniczeniem funkcjonalności instalacji.
  • Poziom 13  
    Przepraszam, za odkopanie tematu. Nie było mnie w Polsce bardzo długi czas.
    Uwzględniając chyba wszystkie Wasz wskazówki narysowałem takie rozłożenie aparatów.

I teraz się zastanawiam. Mieszkanie ma 3 pokoje, przedpokój, kuchnia i łazienka (razem z WC)

Skrzynka elektryczna wyszła jak na schemacie. Nie mam doświadczenia ale chyba duża.

I teraz jeszcze mam jedno pytanie. Cała skrzynka powinna być jeszcze zabezpieczona rozłącznikiem izolacyjnym oraz zabezpieczeniem głównym. Jeśli mam 3 fazy to w skrzynce powinny się znaleźć jeszcze 2 moduły o szerokości "4 S-ów"

Czy może "FR" to też zabezpieczenie główne?

UWAGA
    Specjalnie pominąłem w skrzynce takie elementy jak: przejściówka, sygnalizator napięcia, licznik energii, sygnalizator poprawności faz i inne tego typu rzeczy.

Poprawność rozdzielnicy w mieszkaniu
  • Poziom 21  
    elvis1987 napisał:
    Skrzynka elektryczna wyszła jak na schemacie. Nie mam doświadczenia ale chyba duża.

Za mała. Będzie dopchana do granic możliwości, a tak nie powinno być.

elvis1987 napisał:
    Czy może "FR" to też zabezpieczenie główne?

Wyłącznik FR to rozłącznik izolacyjny, mający za zadanie jednym ruchem pozbawić zasilania wszystkich obwodów podłączonych do tej rozdzielnicy. Nie jest to zabezpieczenie główne.

Zabezpieczenie główne znajduje się prawdopodobnie w okolicy licznika w formie zabezpieczenia przedlicznikowego (ogranicznik mocy).
  • Poziom 13  
    Czy w mieszkaniu (w skrzynce) "zabezpieczenie główne (zabezpieczenie przedliczniokowe)" trzeba/ należy zdublować ?
  • Poziom 42  
    I bajka o braku ochrony przed porażeniem bez RCD jak zdarta płyta kręci się bez końca.
    Po co chcesz dublować skoro nic to nie daje.

Obudowa tablicy powinna być tak dobrana, że powinno w niej zostać około 30% wolnego miejsca.
  • Poziom 13  
    Sam Pan napisał: "
    Cytat:
    Kolego, RCD obligatoryjnie wymagane są we wszystkich obwodach gniazdowych oraz we wszystkich obwodach "łazienkowych" czyli z oświetleniem włącznie, więc w "ubogiej" wersji dwa wyłączniki RCD w zupełności sprawę załatwią.

W mojej wersji są RCD. A teraz Pan piszę, że są nie potrzebne? A może źle zrozumiałem Pana wypowiedź.

W książkach jest napisane coś w stylu "Ochronę uzupełniająca możemy uzyskać za pomocą RCD ..."
    To z tego wnioskuję, że zastosowanie RCD nie jest konieczne ale również nie jest zabronione.
  • Poziom 13  
    Z mojego punktu widzenia nie ma obwodów bez RCD.
    RCD Pokój 1 - w skład wchodzą obwody i oświetlania ze wszystkich pokoi (zapomniałem dopisać, że pokój 3 + przedpokój i światło pokój 3 + światło przedpokój)

RCD łazienka (gniazda i światła)

RCD kuchnia (wszystkie gniazda i światło)

RCD na indukcję

Chyba, że błędem jest to, że RCD "zabezpiecza" kilka obwódów gniazd i kilka obwodów oświetlania?
  • Poziom 42  
    elvis1987 napisał:
    No właśnie, czyli twoim zdaniem nie ma ochrony przeciwporażeniowej bez tego aparatu.

Jakie korzyści niesie wyłącznik różnicowoprądowy w obwodach oświetleniowych (nie mam tu na myśli oświetlenia łazienki)?
    Jakie zagrożenia niesie korzystanie z płyty indukcyjnej której nie chroni wyłącznik róznicowoprądowy?
  • Poziom 31  
    Jeden raz z życiu spotkałem się z kuchenką "trójfazową" tzn. ze wspólnie połączonym przewodem neutralnym. Ale było to 20 lat temu. Współczesne sprzęty są urządzeniami jednofazowymi i nie powinny być przyłączane jako trójfazowe.
  • Poziom 42  
    Nie przesadzaj.
    Skoro producent wyposaża urządzenie w czterożyłowy przewód zawierający L1; L2; N i PE To nie ma mowy o żadnym podwójnym jednofazowym urządzeniu. Tabliczki zaciskowe tych współczesnych urządzeń tego dowodem.

Jeśli ktoś chce to może sobie doprowadzić zasilanie z dwiema fazami. Tylko co w przypadku wymiany sprzętu na "kombajn" w którym płyta (dwie fazy) i piekarnik (jedna faza) są ze sobą połączone.
  • Poziom 31  
    kkas12 napisał:
    Nie przesadzaj.
    Skoro producent wyposaża urządzenie w czterożyłowy przewód zawierający L1; L2; N i PE To nie ma mowy o żadnym podwójnym jednofazowym urządzeniu. Tabliczki zaciskowe tych współczesnych urządzeń tego dowodem.

Jeśli ktoś chce to może sobie doprowadzić zasilanie z dwiema fazami. Tylko co w przypadku wymiany sprzętu na "kombajn" w którym płyta (dwie fazy) i piekarnik (jedna faza) są ze sobą połączone.

Producent wyposaża kuchenkę w przewód pięciozyłowy. L1, N1, L2, N2 i PE. Ostatni raz widziałem kuchenkę ze wspólnym "N" 20 lat temu.
  • Moderator Elektrotechnika
    William Bonawentura napisał:
    Współczesne sprzęty są urządzeniami jednofazowymi i nie powinny być przyłączane jako trójfazowe.

Ciekawe jaki by musiał być przydział mocy i wyglądać instalacja dla zasilania kuchni wyposażonej w piekarnik i płytę ceramiczną jednofazową . Do tego pozostałe sprzęty w domu . Tu przykład sprzętu Amica, a jednak 400 V. Oczywiście są sprzęty jednofazowe tych samych marek ale czy to dla naszego budownictwa blokowego się nadaje. Tak więc nie generalizujmy pojęcia sprzętu jednofazowego.
    DANE TECHNICZNE
    Napięcie znamionowe: 400V 2N~50 Hz
    Moc znamionowa płyty: PB*4VQ247CF
    - pole grzejne: 2 x Ø 145 mm 1200 W
    - pole grzejne: 1 x Ø 180 mm 1800 W
    - pole grzejne: 1 x Ø 210 mm 2300 W
  • Poziom 13  
    kkas12 napisał:
    elvis1987 napisał:
    No właśnie, czyli twoim zdaniem nie ma ochrony przeciwporażeniowej bez tego aparatu.

Przepraszam ale chyba muszę sobie poukładać wiadomości bo temat zaczyna się rozmywać.

Prawda 1:
    - Ochrona uzupełniająca uzyskuje się za pomocą RCD
    Prawda 2:
    - RCD można stosować ale nie trzeba
    Prawda 3:
    - RCD stosujemy w łazience

Pierwsza Pana wypowiedź:
    Cytat:

Druga Pana wypowiedź:
    Cytat:

Podsumowując.
    Sam Pan zaproponował zastosowanie RCD, a kilka postów później piszę, że nie są potrzebne (przynajmniej ja tak zrozumiałem).
    Tak więc czemu w pierwszej Pan zalecał?
  • Poziom 42  
    elvis1987 napisał:
    ...RCD obligatoryjnie wymagane są we wszystkich obwodach gniazdowych oraz we wszystkich obwodach "łazienkowych" czyli z oświetleniem włącznie...
    Widzisz tu obwód kuchenki? Widzisz tu obwody oświetlenia (poza łazienką)?
    William Bonawentura napisał:
    Producent wyposaża kuchenkę w przewód pięciozyłowy. L1, N1, L2, N2 i PE.
    Tak też może być. Tylko te N1 i N2 są zaprasowane wspólną tulejką.
  • Poziom 13  
    To więc jeszcze inaczej zapytam.

Mój Przykład łazienki.
    Mam rozumieć, że gniazdko/ pralka to obwód 1, światło to obwód 2. Ale u mnie zabezpieczone to jest jednym RCD

Mam rozumieć, że prawidłowy rozkład RCD powinien być taki?

Każdy obwód zabezpieczam osobnym RCD.

Teraz dobrze rozumiem? Jednym RCD nie zabezpiecza się więcej niż jednego obwodu? Nie mogę zabezpieczyć jednocześnie gniazdek i światła jednym RCD?
  • Poziom 42  
    elvis1987 napisał:
    Jednym RCD nie zabezpiecza się więcej niż jednego obwodu? Nie mogę zabezpieczyć jednocześnie gniazdek i światła?
    Czy ktoś ci coś takiego napisał?
    Gdyby była to prawda to RCD nie byłyby produkowane. Musielibyśmy montować tylko RCBO.
    RCBO jest to wyłącznik różnicowoprądowy razem z zabezpieczeniem nadmiarowoprądowym.
    Zajmuje dwa pola.
  • Poziom 13  
    kkas12 napisał:
    Czy ktoś ci coś takiego napisał?

no właśnie nie wiem czy nie Pan.

Moim zdaniem tak już Pan namieszał, że nie wiem jak mam interpretować Pana odpowiedzi.
  • Poziom 42  
    Więc wskaż, gdzie coś takiego napisałem.

A poza tym ty nie masz nic interpretować. Masz czytać tak by zrozumieć co czytasz.
    Jeśli są niejasności to pytaj. Nic nie interpretuj bo sam widzisz co z tego wychodzi.
  • Poziom 13  
    Dobrze, to napiszę czego nie rozumiem:

Cytat:
    I bajka o braku ochrony przed porażeniem bez RCD jak zdarta płyta kręci się bez końca.
    Po co chcesz dublować skoro nic to nie daje.

Gdzie w moim rysunku jest zdublowane RCD?

Cytat:
    Wskaż obwody bez RCD.

Czy to pytanie dotyczy mojego rysunku skrzynki z zabezpieczeniami?