Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt, a prędkościomierz - Prędkościomierz

Amatorelektroniczny 01 Paź 2018 11:42 267 14
  • #1 01 Paź 2018 11:42
    Amatorelektroniczny
    Poziom 3  

Witam zelektryzowanych!
    Chciałbym się dopytać fachowców, czy się da i jak się da zrobić prędkościomierz z tabletu, bądź netbooka.
    Mianowicie... Chciałbym w następnym samochodzie wykorzystać swój tablet 7', bądź 10,1' albo i nawet netbook, do wykonania zegarów, chciałbym zastąpić mechaniczny prędkościomierz właśnie takim ekranem. Czy da się to zrobić? Należy "pogrzebać" w kablach, czy podłączyć się pod odb? Chciałbym również odczytywać różne dane na nim, ilość paliwa w baku, ciśnienie i temp. oleju, itd. Chodzi mi konkretnie o samochód z lat 90, Toyota MR2 SW20, rocznik zaczynający się od 1990. Zapewnie da się to zrobić, gdyż widziałem już takowe na zagranicznym YouTube, lecz nie ma żadnych objaśnień. Zna ktoś z Was może jakieś schematy, wie jak się zabrać za to, może ktoś mógłby pomóc w tego typu małym projekcie, chciałbym dodać że mój niedoszły teściu jest elektrykiem i jak każdy z Was, jest bardzo dokładny i mógłby mi pomóc. Proszę o wyrozumiałość w temacie i tylko poważne odpowiedzi, myślę że ten temat może zaciekawić niejednego motofana. Pozdrawiam.

0 14
  • #2 01 Paź 2018 11:57
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

To jest banalnie proste. Kupujesz OBDLink SX podpinasz do OBD i przez USBOTG do tabletu. Odpalasz aplikację i gotowe. Albo firmową OBDLink, albo jakąkolwiek inną jak Torque. No i gotwe.

0
  • #3 01 Paź 2018 12:02
    Amatorelektroniczny
    Poziom 3  

A przez gniazdo ODB będą to dokładne dane, nie będzie żadnych opóźnień w podawaniu liczb? Czy taki samochód przejdzie przegląd? Przyznam że wolałbym ekran laptopa w tym miejscu, czy w takim przypadku musiałbym cały czas mieć ustawiony sprzęt w tryb czuwania i podpiąć ładowarkę pod stacyjkę żeby sprzęt "budził się" z trybu czuwania/hibernacji? Bo wiem że tablet da się tak zrobić.

Jeszce ważna kwestia, dostałem informację że jest to gniazdo starego typu, niszczy to moje plany?

0
  • #4 01 Paź 2018 13:11
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Gniazdo starego typu?! Co to znaczy? Ja mam tablet wmontowany na stałe. Pisałem już o tym kiedyś. Nie wiem jak to prawnie wygląda, bo ja wstawiłem swój w miejsce radia a nie zegarów. Celowo poleciłem nieco droższy interfejs, bo jest szybszy i płynnie odczytuje PIDy. Te na bluetooth to różnie, ale czasem jest bardzo wolno.

0
  • #5 01 Paź 2018 21:43
    Amatorelektroniczny
    Poziom 3  

A Raspberry PI, co o tym uważasz?

Link

0
  • #6 01 Paź 2018 22:17
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Bez sensu robota, wywarzanie otwartych drzwi. Android już to robi i robi to na kilka różnych sposobów, wystarczy klocki do kupy poskładać. A nawet możesz sobie kupić radio 2DIN z androidem 8 i wszystkimi tymi funkcjami już przygotowanymi.

0
  • #7 01 Paź 2018 23:57
    Amatorelektroniczny
    Poziom 3  

Po przeanalizowaniu doszedłem do wniosku, że OBD podłączyć można pod malutki laptop, bądź mini komputer albo i tablet. Myślę że kupię przed wszystkim OBD i spróbuję kolejno na wszystkim, który sprzęt najlepiej działa. Dzięki wielkie za pomoc, jeśli coś wyjdzie z tego, pochwalę się. Trzymaj się i powodzenia!

0
  • #8 02 Paź 2018 00:50
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Myślę, że ja teraz też bym coś na windowsie kombinował. łatwiej jest USB DACka wstawić i wzmacniacz podpinać światłowodem SPIDF a nie analogowo - wtedy zawsze jest jazda z buczeniami i nie wiadomo czym. Filtry nie filtry, kombinacje. A tak masz cyfrową komunikację i nie ma problemu :)

0
  • #9 02 Paź 2018 06:37
    pepe150
    Poziom 33  

Się zastanawiam czy w tym aucie będzie sygnał prędkości z OBD. Jednak starsze auto.

0
  • #10 03 Paź 2018 00:15
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Będzie, ale trzeba poszukać kompatybilnego interfejsu.

0
  • #11 03 Paź 2018 20:37
    NaczelnyFilozof
    Poziom 8  

pepe150 napisał:
    Się zastanawiam czy w tym aucie będzie sygnał prędkości z OBD. Jednak starsze auto.

Z aliexspress z chin lub z allegro można kupić wyświetlacz prędkości HUD co bierze z sygnał na podstawie satelit z gps. Mam takie coś w starym Renault Espace 1989r

0
  • #12 04 Paź 2018 01:54
    Amatorelektroniczny
    Poziom 3  

https://youtu.be/j0sbSMEBdtM
    SW20, posiada takie OBD

@NaczelnyFilozof
    Tylko sygnał GPS bywa... Ulotny i niepewny żeby zastąpić zegary mechaniczne...

Obawiam się że jeśli nie da się "wejść" przez okablowanie lub podpiąć pod to stare OBD, to nici z mojego pomysłu.

0
  • #14 04 Paź 2018 06:41
    pepe150
    Poziom 33  

Licznik na linkę czy jest już elektroniczny?
    Toyota ma to do siebie, że ma sygnał prędkości analogowy nawet w tych najnowszych modelach.

0
  • #15 04 Paź 2018 20:03
    NaczelnyFilozof
    Poziom 8  

Amatorelektroniczny napisał:

@NaczelnyFilozof
    Tylko sygnał GPS bywa... Ulotny i niepewny żeby zastąpić zegary mechaniczne...

Mam ten licznik gps od roku. Duże fajne cyfry :-) Sygnał łapie bardzo szybko i nie pamiętam aby kiedykolwiek nie działało. No nie działa tylko w tunelach ale ich w PL jak na lekarstwo :-)

0