Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieizolowane konwertery DC-DC Mornsun R3 - zamienniki dla tradycyjnych rozwiązań

magic9 01 Paź 2018 12:46 1578 7
 • #1 01 Paź 2018 12:46
  magic9
  Redaktor

  Nieizolowane stabilizatory impulsowe z rodziny K78xx-500R3 oraz K78Lxx-500R3 zapewniają stabilizowane napięcie wyjściowe, mają niewielkie wymiary i pobierają mało mocy ze źródła. Są tanie i przeznaczone do tego, aby pełnić funkcję zamienników funkcjonalnych dla tradycyjnych rozwiązań stabilizatorów w urządzeniach elektronicznych, wykonywanych za pomocą typowych układów scalonych, jak np. liniowe stabilizatory 78xx. Ich wymiary i rozstaw końcówek zostały dopasowane tak, aby nie trzeba było dokonywać zmian w mozaice połączeń na płytce drukowanej.

  Nieizolowane konwertery DC-DC Mornsun R3 - zamienniki dla tradycyjnych rozwiązań


  Użycie impulsowych konwerterów DC-DC zamiast popularnych trójkońcówkowych stabilizatorów liniowych pozwala też ograniczyć wzrost temperatury wewnątrz obudowy urządzenia i pozbyć się radiatorów, co jest konsekwencją wysokiej sprawności tych rozwiązań. W efekcie można usprawnić działanie i możliwość pracy w szerszym zakresie temperatur. Brak konieczności instalacji dodatkowych elementów chłodzących jest sporą zaletą. W praktyce radiator zawsze jest problemem, bo trzeba jakoś go zamocować mechanicznie, połączyć cieplnie z obudową i co najważniejsze, sprawić, że to mocowanie i połączenie będzie skuteczne przez długi czas. Konwerter, którego rozwiązanie mechaniczne nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego systemu rozpraszania ciepła, jest też wygodniejszą opcją dla konstruktorów.

  Poza samymi niepotrzebnymi stratami energii, wzrost temperatury obudowy powoduje szereg dodatkowych problemów z bezpieczeństwem użytkowania, co jest ważne w zastosowaniach w górnictwie, instalacjach przetwórczych, w których występują palne gazy i podobnym przeznaczeniu. W tych obszarach duży wzrost temperatur obudowy jest zawsze niepożądany. Konwertery, o których mowa, pracują w szerokim zakresie dopuszczalnych napięć wejściowych od 4,75 do 36 VDC, co w praktyce pozwala na zasilanie układu z dowolnego źródła (zasilacza niestabilizowanego, akumulatora buforowego) i mają sprawność aż 95%, dzięki czemu nie wymagają żadnych radiatorów. Co więcej, moc pobierana przez konwerter bez obciążenia, tzw. moc standby, jest również bardzo niska – tylko 54 mW, co poprawia parametry zasilaczy buforowych.

  Zakres temperatur pracy jest bardzo szeroki i wynosi –40...+85°C. Warto dostrzec, że czas odpowiedzi na zmianę obciążenia wynosi tylko 0,2 ms, stabilizacja napięcia wyjściowego jest pewna nawet w trudnych warunkach, gdy prąd wyjściowy zmienia się w szerokich granicach. Jest to istotne w przypadku zasilania elektroniki cyfrowej, gdyż wolny zasilacz w takim przypadku, a więc o długim czasie odpowiedzi, wywołuje powstawanie zapadów i przerzutów, które mogą zakłócać działanie mikrokontrolerów (aktywacja układu brown out reset).

  Konwertery dostępne są w wielu wersjach dla wszystkich popularnych napięć wyjściowych, także ujemnych względem masy, co daje szansę na tworzenie zasilania symetrycznego. Obudowy typu DIP są zalewane, co zapewnia wysoką odporność środowiskową. Całkowicie zautomatyzowana produkcja zapewnia wysoką jakość i krótkie czasy dostaw.

  Nieizolowane konwertery DC-DC Mornsun R3 - zamienniki dla tradycyjnych rozwiązań


  Seria R3

  Opisywane konwertery zaliczają się do nowej grupy produktów z R3 w oznaczeniu. To znak nowej serii, która w stosunku do poprzedniej R2 charakteryzuje się lepszymi parametrami. Jednostki te wyróżniają się niskim poborem mocy w stanie bez obciążenia i jednocześnie dużą sprawnością przy niewielkim obciążeniu oraz w pełnym zakresie napięć wejściowych. Konwertery te pracują z napięciem wejściowym zmieniającym się w bardzo szerokim zakresie. Przetwornice pracują stabilnie z obciążeniem o charakterze pojemnościowym i mają w pełni zabezpieczone obwody gwarantujące bezawaryjne działanie. Spełniają specyfikacje UL60950, EN60950. W tabeli 1. zamieszczono krótkie porównanie głównych parametrów dla rodzin z serii R3 i R2.

  Nieizolowane konwertery DC-DC Mornsun R3 - zamienniki dla tradycyjnych rozwiązań


  Rozwiązanie dyskretne czy zintegrowane?

  Stabilizator zasilający dla układu elektronicznego może być wykonany w postaci impulsowej przetwornicy scalonej, takiej jak na przykład LM2575. Oprócz sterownika wymagane w układzie są elementy dodatkowe, takie jak dioda usprawniająca, dławik i dwa kondensatory. Analiza kosztów pokazuje, że od strony materiałowej rozwiązanie to jest równoważne użyciu konwertera zintegrowanego K78Lxx-500R3. Niemniej realizacja z elementów dyskretnych zajmuje więcej miejsca na PCB i zapewnia wyższą jakość i niezawodność działania. Porównanie K78Lxx-500R3 z typowym trojkońcówkowym stabilizatorem liniowym LM78xx/79xx pokazuje, że stabilizator liniowy jest tańszy w realizacji, ale pobiera większą moc i ma niską sprawność. Wymaga też zwykle też dodania radiatora, co zwiększa zajmowane miejsce i podraża realizację. Stabilizator liniowy nie daje też takiej swobody konstrukcyjnej przy ustalaniu napięcia wejściowego, które musi być odrobinę większe od wyjściowego z uwagi na konieczność ograniczenia strat. W przypadku regulatora impulsowego z tym jest o wiele łatwiej.

  Nieizolowane konwertery DC-DC Mornsun R3 - zamienniki dla tradycyjnych rozwiązań


  Automatyczna produkcja

  Opisywane konwertery wytwarzane są na całkowicie zautomatyzowanej linii produkcyjnej, co zapewnia wysoką jakość, powtarzalność i niskie ceny. W porównaniu do innych, konwertery Mornsuna są dostępne też szybciej – analizy wskazują, że serie produkcyjne mają czas dostaw dwukrotnie krótszy niż dla konkurencyjnych wyrobów, właśnie dzięki pełnej automatyzacji. W porównaniu do producentów niszowych Mornsun zapewnia znacznie wyższą jakość, ponieważ nie ma tutaj możliwości pomyłki lub błędu na skutek nieuwagi/zmęczenia.

  Wzrost temperatury obudowy powoduje szereg problemów z bezpieczeństwem użytkowania, co jest ważne w zastosowaniach w górnictwie, instalacjach przetwórczych, w których występują palne gazy. W tych obszarach duży wzrost temperatur obudowy jest zawsze niepożądany.

  Podsumowanie

  Nowa seria R3 konwerterów DC-DC o dużej sprawności wyróżnia się niskim poborem mocy w stanie bez obciążenia i jednocześnie dużą sprawnością w pełnym zakresie napięć wejściowych. Zapewnia to minimalny wzrost temperatury wewnątrz obudowy systemu w takich warunkach i większą niezawodność całości urządzenia. Jednostki te zostały opracowane jako zamienniki tradycyjnych rozwiązań, zapewniając lepsze parametry przy tej samej cenie. Więcej informacji na temat zaprezentowanych konwerterów, szczegółowe karty katalogowe i noty aplikacyjne można uzyskać od autoryzowanego dystrybutora firmy Mornsun w Polsce – firmy Micros. Na stronie www.micros.com.pl znaleźć można katalogi i dane techniczne na temat konwerterów R3.

  Micros sp. j. W. Kędra i J. Lic
  ul. E. Godlewskiego 38, 30-198 Kraków
  tel. 12 636 95 66, faks 12 636 93 99
  biuro(malpa)micros.com.pl,
  www. micros.com.pl

  Źródło: "Elektronik" 2016 nr 8, s. 74-75.

  Nieizolowane konwertery DC-DC Mornsun R3 - zamienniki dla tradycyjnych rozwiązań

  Artykuł sponsorowany od Micros http://micros.com.pl/

  0 7
 • #3 01 Paź 2018 19:36
  And!
  Admin grupy Projektowanie

  Czy zgodnie z symbolem prąd wyjściowy to 500mA?

  54mW mocy "jałowej" to przy zasilaniu 12V prąd około 4.5mA,
  natomiast sprawność 95% dla Uin12V i Uout5V oraz prądzie wyjściowym 500mA to moce strat o ile się nie mylę na poziomie 130mW,
  czyli całkiem nieźle w porównaniu ze stabilizatorem liniowym...

  0
 • #5 01 Paź 2018 20:16
  bubu1769
  Warunkowo odblokowany

  Jak każda przetwornica nie do wszystkiego można ją zastosować. Ja na przykład w robocie mam niedużą szafę wypełnioną ponad 20 miernikami Szaniawskiego, część ma zasilanie na zwykłych 7812 a cześć właśnie na podobnych przetwornicach, te na liniowych grzeją się niemiłosiernie i praktycznie co roku trzeba im elektrolity wymieniać natomiast te na przetwornicach działają bez zastrzeżeń.

  0
 • #6 03 Paź 2018 12:33
  elektryku5
  Poziom 37  

  Justyniunia napisał:
  Ciekawe jak to "sieje", w końcu to impulsówka.


  Pierwszy z brzegu przykład - urządzenia sieciowe, na wejściu jest zasilacz wtyczkowy (z reguły przetwornica) i w samym urządzeniu jest kolejna przetwornica dająca powiedzmy te 3.3V dla układów, a takie switche czy routery już mają w sobie kawałek elektroniki.

  Czasem też można zauważyć kombinację przetwornic i stabilizatorów LDO.

  0