Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Intel HD 630 - Crash po zainstalowaniu sterowników

01 Oct 2018 22:30 972 22
  • Level 4  
    Witam serdecznie mądrzejszych Państwa,

Kupiłem nowego laptopa ASUS N580VD, i5-7300HQ 2,5-3,5GHz, 8 GB RAM, 1GB HDD + 256 SSD, grafika GTX 1050 + zintegrowany Intel HD 630 (którego dotyczy problem). System Windows 10, najnowsza kompilacja 1803 (problem występował jeszcze przed zaktualizowaniem).

Od ogółu do szczegółu:
    Po zainstalowaniu sterowników (czy to ze strony Intela, czy Asusa) po chwili ekran gaśnie, wentylatory działają, podświetlenie klawiatury również, mam wrażenie, że ekran całkowicie się nie wyłącza tylko gaśnie całkowicie podświetlenie ale na nic nie reaguje. Pomaga reset, ale znowu ok 5s po pojawieniu się pulpitu crash (czasami na oknie logowania ekran już skacze). W trybie awaryjnym wszystko działa bezproblemowo.
    Próbowałem dużo sposobów na pozbycie się tego problemu. Jedyny skuteczny (ale nie do końca) to odinstalowanie w menedżerze urządzeń (karta znika), wyszukanie zmian w sprzęcie - pojawia się spowrotem jako "Podstawowa karta graficzna Microsoft". Tyle, że w tym momencie nie mogę ani zmienić rozdzielczości ani podświetlenia matrycy, generalnie nie mam panowania nad grafiką.
    Próbowałem uruchomić gry z tą podstawową kartą graficzną Microsoft (Fortnite działało całkiem nieźle, kilkadziesiąt FPS, ale np. War Thunder 1 FPS, Dark Souls III również 1 FPS, (niezależnie od ustawień, okno, fullscreen, minimalne, maksymalne). Wygląda jakby karta się nie przełączała na dedykowaną - zmienianie opcji w panelu sterowania Nvidii nic nie daje, próbowałem. Nie jestem pewny tylko jednej rzeczy. W ustawieniach w Paneli Nvidii mam ustawione pamięć GPU, a obok jest obrazek, na którym Monitor podłączony jest przez tą kartę zintegrowaną (nie mogę tego zmienić, nie wiem czy tak ma być). W trybie awaryjnym w menedżerze urządzeń przy standardowym monitorze PnP jest wykrzyknik - pewnie ta sama przyczyna.
    Co więcej to w Wydajności (Menedżer zadań) zużycie GPU cał czas 0%. Myślę, że ta wydajność w grach jest spowodowana brakiem sterowników Intela, ale pewności nie mam.
    Jak już mówiłem instalowałem prawie wszystkie sterowniki ze strony Intela, i najnowsze i najstarsze i ze strony Asusa. Jak się aktualizuje przez WU to od razu ma czarny ekran (w WU poza tym brak dostępnych aktualizacji). Na czystym rozruchu bez zmian.
    Sterowniki instalowałem w kolejności: Chipset, bios, MEI, wifi, grafiki, reszta dodatkow
    Po tym wszystkim wnioskuję, że wina to software'u, karta raczej sprawna.
    Męczę się już 2 dni i nie mam pomysłu co dalej robić, może jest ktoś w stanie pomóc? Szukałem na internecie ale nie znalazłem podobnych problemów.
    Ratujcie bo go chyba zwrócę...

EDIT: Teraz jeszcze sprawdziłem, gra Fortnite wykorzystuje jednak procesor graficzny
  • Level 4  
    Laptop kupiłem bez Windowsa. System mam z uczelni, więc nie wiem w czym serwis mógłby pomóc, ich nie obchodzi oprogramowanie, którego nie sprzedali.
  • Level 43  
    To ze kupiłeś bez systemu nie oznacza ze jest sprawny laptop. Skoro sterowniki zainstalowałeś ze strony producenta to nie powinno być żadnych problemów. Te ASUSY sprzedawali też z systemem Win 10.
  • Level 4  
    To prawda. Ale sądząc po tym, że w trybie awaryjnym wszystko jest ok i bez intelowskich sterowników też jest wszystko ok. Osobiście wnioskuję, że to raczej nie sprzęt jest winny. Chyba, że się mylę? Nie jestem specjalistą, tylko z internetowymi poradnikami sobie całkiem radzę.
    Może jakiś specjalista mógłby przejrzeć jakieś logi, raporty z testów, nie wiem...
  • Level 4  
    Uruchomiłem w trybie awaryjnym, żeby było lepiej widać wszystko:
    Intel HD 630 - Crash po zainstalowaniu sterowników
    Dodam, że cały czas walczę i to jest aktualny stan steowników, dzisiaj zainstalowałem jakieś starsze, zarówno Intela jak i Nvidii. Wczoraj jeszcze zapomniałem dodać, że jeśli mam wyłączoną kartę Intela to nie mogę wejść w panel sterowania Nvidii, wyśietla się taki komunikat:

EDIT:
    Teraz karta jest wyłączona - tak mogę pracować normalnie na komputerze. Dzisiaj jeszcze po zainstalowaniu Intela ekran zgasł, na górze pojawił się pasek jasnoszary na wysokość 1/3 ekranu i migał z dużą częstotliwością.
    Apropo częstotliwości, chciałem ją zmienić, ale mam 64Hz i brak możliwości zmiany. Jak karta Nvidii byłą odinstalowana i działał tylko Intel na sterowniku Microsoftu to częstotliwość wynosiła 60Hz również bez możliwości zmiany.
    A i jeszcze jedno, sterowniki odinstalowuję za pomocą DDU

EDIT2:
    Może jeszcze taki dziennik coś pomoże, nie wiem za bardzo jak to czytać, może sterowniki nie do końca się instalują.
  • Level 4  
    Tak, pobierałem dokładnie z tej strony. Za te audio z wykrzyknikiem odpowiedzialny jest chyba właśnie sterownik Intel. Próbuje całkowitej reinstalacji windowsa z formatem.
    A co do monitora PnP to automatycznie nie wyszukuje nic nowszego, a ręcznie nie potrafię go znaleźć
  • Level 4  
    monitor pnp:
    Device DISPLAY\AUO61ED\1&8713bca&0&UID0 was configured.

Driver Name: monitor.inf
    Class Guid: {4D36E96E-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
    Driver Date: 06/21/2006
    Driver Version: 10.0.17134.1
    Driver Provider: Microsoft
    Driver Section: PnPMonitor.Install
    Driver Rank: 0xFF2000
    Matching Device Id: *PNP09FF
    Outranked Drivers:
    Device Updated: false
    Parent Device: ROOT\BasicDisplay\0000

Tak jak mówię, spróbuję od zera. Powinienem po zainstalowaniu W10 najpierw zainstalować wszystkie sterowniki, a dopiero później uruchomić WU, zgadza się?
  • Level 4  
    Tak, wiem, że chipset, intel, Nvidia i reszta.
    Na tym etapie mogę Ci tylko podziękować za chęci. Ale nie wiem czy to rozwiąże problem. Najwyżej będziemy walczyć dalej, a jak nie to w piątek będę miał możliwość jego zwrotu.

• Level 43  
    Jak napisał @PITERRR - korzystaj z gwarancji.
  • Level 4  
    Tak jak się obawiałem, dalej to samo. Zaraz po zainstalowaniu czarny ekran, wentylatory wyją, klawiatura się świeci i pomaga tylko restart.
    Mam 15 dni na zwrot więc z tego skorzystam. Myślicie, że powinienem im w sklepiemówić o tym? Czy oddać bez uzasadnienia? Nie chcę mieć później problemów ze zwrotem kasy, a z drugiej strony wcisną to komuś innemu
  • Level 4  
    Jeśli się nie mylę to mówili przy zakupie o 15 dniach na przetestowanie z możliwością zwrotu bez uzasadnienia. Laptop generalnie fajny, niezłe bebechy, ładny wygląd, ale ja zawsze mam takiego pecha. Dzięki za zainteresowanie
  • Level 4  
    Nie dowiadywałem się. Zawsze można zwrócić i kupić nowy.
    Ale dziwna sytuacja miała miejsce. Wczoraj po ponownym zainstalowaniu W10 i podstawowych sterowników problem nadal występował, wyłączyłem zintegrowaną kartę i oglądałem coś na YT. W tle działał Windows Update, coś sobie pobierał, olałem temat, już się nie denerwowałem skoro decyzja o zwrocie zapadła. Nagle komputer się zaciął, cały ekran w regularnych artefaktach, piszczący głośny dźwięk, pomyślałem - no ładnie, do końca karta padła, komputer wyłączyłem, poszedłem spać.
    Rano go uruchomiłem, coś poświrował z aktualizacjami przy uruchomieniu, włączył się i moje zdziwienie. Wszystkie sterowniki zaktualizowane, system stabilny, uruchomiłem Wiedźmina 2, śmiga jak marzenie.
    Jednym zdaniem problem sam się rozwiązał. WU zaktualizował zarówno kartę Intela jak i GF do najnowszych sterowników (na stronie Asusa są starsze). Dziwne, że ręcznie też instalowałem najnowsze i nic to nie dało. Jeszcze dzisiaj będę go testował, zobaczę czy nie będzie problemów.
    W takim wypadku chyba jednak zmienię decyzję i zostawię go.
    Ma ktoś jakieś wnioski?
  • Level 4  
    Minęło trochę czasu więc napiszę jak sytuacja wygląda.
    Dzień po napisaniu ostatniego posta oczywiście znowu zaczął sie wyłączać :p
    Spędziłem cały dzień kilkukrotnie reinstalując wszystko i akualizując (już któryś raz). W końcu się udało, półtora dnia działał, ale nie miałem odwagi go zostawić i oddałem.
    Pozdrawiam i dziękuję za chęć pomocy.
  • Level 4  
    Spędziłem cały dzień kilkukrotnie reinstalując wszystko i akualizując (już któryś raz). W końcu się udało, półtora dnia działał, ale nie miałem odwagi go zostawić i oddałem.

Dodano po 1 [minuty]: