Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MAGNUM MIG 220 MMA nie wyłącz prądu spawania w trybie MIG

elektUR 02 Oct 2018 11:41 2274 17
    elektUR
    Level 7  
    Witam, mam problem ze spawarką Magnum MIG 220 MMA. Spawarka w trybie spawania MIG nie wyłącz prądu spawania. Zespół podający jak i elektrozawór prawidłowo reagują na wysterowanie z uchwytu spawalniczego, natomiast napięcie jak i prąd nie znika. ( po przyłożeniu do masy, upala drut spawalniczy, zapala łuk elektryczny). Gdzie mogę zacząć szukać przyczyny? Byłbym bardzo wdzięczny za dokumentacje serwisową.

Pozdrawiam i dziękuje za wszystkie rady/wskazówki.
    feniks_
    Level 11  
    Wyślij foto środka urządzenia, tych dwóch pierwszych górnych płyt to może coś uda mi się pomóc
    beniek_007
    Level 9  
    Koledzy, problem taki jak w temacie. Wiem że temat stary ale problem aktualny.
    Może ktoś ma już gotowe rozwiązanie, coś podpowie...
    pzdr.
    SQ5AZP
    Level 29  
    Zależy co tam siedzi. Na początek pierwszy scalak do którego dociera sygnał z uchwytu wymień. 74106 najczęściej. W nowych poczwórny operacyjny 324.
    beniek_007
    Level 9  
    Witam,
    Początek drogi to Q2 dalej LM358 a później złączem P6 pierwszej płyty na złącze P8 drugiej (na transoptory).
    Nie sprawdzałem jeszcze tych dwóch płytek wlutowanych pionowo (nie wiem co tam siedzi) - trudny dostęp.
    Miałeś może Kolego taką samą na "warsztacie" , nie chciał bym niepotrzebnie wylutowywać tych płytek bo masakra - wszystko grubo polakierowane.
    SQ5AZP
    Level 29  
    Po pierwsze to wyłuskaj przewody sterujące. Sprawdź gdzie i przez jakie elementy przechodzą na jakiś scalak (możne być i podwójny operacyjny). Potem sprawdź w stosunku do masy jak zmienia się na wejściu scalaka potencjał po naciśnięciu klawisza w uchwycie. Jeżeli się nie zmienia - walnięty uchwyt.Jeżeli zmienia a na wyjściu ledwo co - scalak trup.
    beniek_007
    Level 9  
    Nie kolego, nie dogadaliśmy się.
    Obwody wejściowe spustu Q2, U1 LM358, jak i sam spust są OK.
    Z w/w elementów sterowany jest też zawór gazu jak i posuw które włączają się i wyłączają normalnie.
    Problem jest w tym że po wciśnięciu spustu włącza się gaz posuw i prąd a po puszczeniu gaz i posuw wyłącza a prąd pozostaje na rączce.
    Układ sterowania włączeniem prądy jakby "zatrzaskuje się - mam wrażenie że to się dzieje na płycie nr 2 i tu utknąłem.
    SQ5AZP
    Level 29  
    Skoro przechodzi na drugą płytkę to przewodem. Sprawdź jaki potencjał jest na nim po załączeniu kiedy układ grzecznie czeka na start i po zawieszeniu się. Bywa tak, że obwód analogowy (op-amp) nie wraca do potencjału wyjściowego, a to wystarcza do rozpoczecia pracy przez generator falownika. Trzeba szukać po stopniach pośrednich do modułu generatora PWM.
    feniks_
    Level 11  
    Na migu nie ma prądu a na elektrodzie spawa ?
    feniks_
    Level 11  
    To któryś scalak do wymiany w części logicznej zapewne ale w takiej sytuacji nikt Ci w ciemno nie powie który. Walcz na czuja, najlepiej scalaki wymien w ciemno bo to grosze a półprzewodniki do zmierzenia.
    jaskol24
    Level 11  
    Witam. Dziękuję za odzew po pewnym czasie usterka została znaleziona i usunięta. Usterka nie była elektroniczna jak sugerował feniks. Bliżej prawdy był beniek_007 że problem leżał w płytce sterownika invertera. Ponieważ jak wcześniej była mowa posuw drutu i podawanie gazu działała poprawnie. Usterka była typowo mechaniczna nie każdy by na to wpadł, zwykły brak przejścia w układzie sterowania 😁 Dzięki schematom w temacie oraz innym wszystko ułożyło się w całość. Odpowiednia dokumentacja stworzona a materiał udostępniony na kanale yt 😊 Pozdrawiam
    piotrekm54b22
    Level 2  
    Witam Panowie podobny problem magnum 330 na wyswietlaczu u dolu ciagle 58v spawa bez wcisniecia pistoletu co to moze byc?
    jaskol24
    Level 11  
    W jakich warunkach używany jest sprzęt? Ile lat ma ten sprzęt? Na początku miernik i sprawdź działanie przełącznika MMA/MIG! Czy ma przejścia w każdej pozycji? Rozumiem że posuw działa prawidłowo? Tylko masz stałe napięcie na wyjściu w trybie MIG?
    piotrekm54b22
    Level 2  
    Warunki typowo amatorskie w blaszaku. Migomat ma 3 lata drut i gaz dzialaja normalnie po wcisnieciu guzika. Kiedys wczesniej robilo sie tak samo lecz po kilku upaleniach drutu problem znikal. Tak stale napiecie no i niema mowy o normalnym spawaniu
    jaskol24
    Level 11  
    Przełączniki są z guwnolitu. W dużej części ze stali są pokryte innym metalem na zewnątrz. W nie odpowiednich warunkach zmian temperatury i skraplaniu się pary wodnej oraz przepływu napięć sterujących potrafią korodować. Skutkiem tego mogą być problemy z napięciem stałym na wyjściu. Np. taki przypadek https://youtu.be/3Vvi8illLJg . Ewentualnie uszkodzona elektronika. Pozdrawiam
    feniks_
    Level 11  
    Zrob foto w środku powiem co sprawdzic