Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przedwzmacniacz tranzystorowy

02 Paź 2018 17:22 1086 36
 • Poziom 4  
  Dzień dobry poszukuję schematu przedwzmacniacza na tranzystorze lub tranzystorach .
  Za wszystkie odpowiedzi będę dziękować , za jakieś błędy przepraszam.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Jakimi poziomami chcesz operować?
  Do czego ma służyć ten przedwzmacniacz?
 • Poziom 4  
  Już mówie ma być wzmocnieniem do wzmacniacza audio w klasie d na 12 v lub 5 v , krótko mówiąc do audio :D

  Dodano po 2 [minuty]:

  Najlepiej przedwzmacniacz na 5 v
 • Poziom 43  
  Justyniunia napisał:
  Jakimi poziomami chcesz operować?
  A z czego bierzesz sygnał na ten przedwzmacniacz?
 • Sklep ElwronSklep Elwron

 • Poziom 36  
  Istotne jest napięcie wejściowe oraz charakterystyka wejścia. Inny przedwzmacniacz będzie dla gramofonu z wkładką magnetyczną inny dla magnetofonu. Istotne jest również jakie napięcie chcesz uzyskać na wyjściu (ile potrzeba do wysterowania kolejnego elementu toru audio).
 • Specjalista elektryk
  Wpisujesz w Google "przedwzmacniacz 5V" , wybierasz zakładkę "grafika". I możesz wybierać w schematach.
 • Poziom 43  
  Przy zasilaniu 5V może być nieco za mały odstęp od przesterowania - sygnał z telefonu i wyjście na wzmacniacz mocy. Jeśłi już, to co najmniej 12V a najlepiej 2x12-15V.
  A tak swoją drogą - o ile dobrze kombinuję to większość wzmacniaczy mocy ma czułość na poziomie 0,775V, i telefon powinien bez problemu takie napięcie osiągnąć na wyjściu słuchawkowym. Chyba, ze Autorowi chodzi nie tyle o zwiększenie poziomu sygnału, co raczej o to co oferuje korekcja barwy, balans itp regulacje - wtedy należałoby raczej pomyśleć o mikserze - co prawda można zrobić taki układ we własnym zakresie, ale... części, obudowa, estetyka, złożenie w całość... Taniej i na pewno pewniej będzie z produktem fabrycznym.

  Autor zamilkł, więc proponuję poczekać aż się pokaże i sprecyzuje swoje wymagania.
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Pawlaczek2005 napisał:
  ...poszukuję schematu przedwzmacniacza na tranzystorze lub tranzystorach .
  Pawlaczek2005 napisał:
  Najlepiej przedwzmacniacz na 5 v
  Pawlaczek2005 napisał:
  ...chce czegoś sensownego do wzmocnienia sygnału z telefonu.


  Przedwzmacniacz tranzystorowy

  Przedwzmacniacz tranzystorowy

  W obu układach przedwzmacniaczy można regulować wzmocnienie: w pierwszym przedwzmacniaczu przez zmianę wartości rezystora R (patrz tekst), w drugim przez odpowiednie ustawienie potencjometru montażowego 2,5K.
  Na wejściach przedwzmacniaczy można zastosować potencjometry 47k...220k.
 • Poziom 30  
  Pawlaczek2005 napisał:
  Ok dobrze dajmy 12v


  Przedwzmacniacz tranzystorowy
  Przedwzmacniacz tranzystorowy
 • Poziom 4  
  Przypomniało mi sie ze mam płytkę pcb do diory ws 442 same końcówki kondensatory wymienione zasilana jest 15 + - symetrycznie Bez końcowych mam problem bo na wyjściu mam 11v a wszystko sprawdzone tranzystory.
 • Poziom 43  
  To po co Ci przedwzmacniacz?
 • Poziom 43  
  Jak Ci za cicho to potrzebujesz wzmacniacza, a nie przedwzmacniacza... Pół strony tematu można w buty wsadzić, bo nie raczyłeś się od razu określić po co i do czego chcesz to mieć.
  Potrzebujesz więc WZMACNIACZA - a większość (jeśłi nie wszystkie...) wzmacniaczy doskonale sobie radzą z sygnałem wyjścia słuchawkowego telefonu , więc nie ma żadnej potrzeby by go jeszcze wzmacniać w przedwzmacniaczu. Co najwyżej wzmacniacz mocy można poprzedzić korektorem barwy - ale to już tylko w wypadku gdyby Twój telefon nie umożliwiał tego sam w sobie, i tylko gdyby było to niezbędne.
 • Poziom 43  
  Coś chyba kręcisz Kolego...
  Spalił się jeden z dwóch kanałów wzmacniacza na TDA 2040 (a przynajmniej tak zrozumiałem), więc czemu nie wymienisz samego układu i nie zapomnisz o problemie? Zakładasz temat o PRZEDWZMACNIACZU ( w dodatku TRANZYSTOROWYM), podczas gdy nagle okazuje się, że chcesz naprawić tylko jeden kanał we wzmacniaczu który masz. O co chodzi?
  Chcesz pomocy - Przedstaw problem całościowo, a nie żeby każdy fragmencik informacji co tak naprawdę chcesz zrobić wyciągać z Ciebie na siłę.
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  To być może trzeba będzie kupić jakiś układ scalony. Ale wciąż nie napisałeś: Jakie masz głośniki? Chcesz naprawić jakiś uszkodzony sprzęt, czy zbudować od początku nowy?

  Kiedyś układy scalone były trudne do kupienia i drogie - ale tak było ze 30 lat temu. Dziś TDA2004 (stereo, można zrobić układ mostkowy mono) kosztuje około 3zł - mniej, niż bilet komunikacji miejskiej. A TDA2006 (mono) poniżej 1zł. Pytanie, jaki będzie pasować do głośników. Prawdopodobnie dużo więcej będą kosztować inne elementy układu wzmacniacza - radiator do układu scalonego, zasilanie, głośniki... jeśli jakieś masz, to do nich wypada dobrać układ scalony.

  A swoją drogą TDA2040 ma jakieś zabezpieczenia, żeby go zbyt łatwo nie spalić - może dobrze byłoby pomyśleć, jaki zrobiłeś błąd, żeby go nie powtórzyć z następnym układem?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Pawlaczek2005 napisał:
  Już mówię 1 układ scalony mi się spalił i mam ostatni tda2040

  Czytałeś mój (i Kolegi powyżej) post? Miło by było gdybyś wreszcie zaczął pisać sensownie - podając wszystkie informacje. Bez podania (WRESZCIE!) wszystkich informacji ten temat nie ma żadnego sensu - nie widzisz tego?
 • Poziom 4  
  Chce zbudowac wzmacniacz na tda2040 do glosnika basowego przedwzmacniacz zrobię se sam tylko chce schemat wzmacniacza na tym układzie na +-15 v symetrycznie