Chciałbym przedstawić Wam dzisiaj opis zegara do samodzielnego montażu wraz z obudową.
Cena zegara wraz z przesyłką na Aliexpress zaczyna się od około $7 i zależy ona od koloru wyświetlaczy - do budowy zegara zostały użyte tutaj cztery wyświetlacze siedmiosegmentowe. Przy zakupie istnieje możliwość wyboru koloru wyświetlaczy, dostępne są: pomarańczowy, czerwony, niebieski, zielony oraz biały. Biały jest tutaj opcją najdroższą, reszta kolorów jest w tej samej cenie. Różnica pomiędzy kolorem białym a resztą kolorów to zazwyczaj mniej niż $0,3. Niestety na Allegro nie znalazłem takiego zegara.
Poniżej zdjęcie co znajdziemy w paczce.
Jak widać paczka podzielona jest na dwie części – w jednej znajduje się elektronika a w drugiej obudowa.
W zestawie znajdziemy również przewód zasilający USB o długości 1m, filtr do wyświetlaczy oraz instrukcję w języku angielskim. W moim przypadku filtr był krzywo przycięty (co będzie widać w dalszej części opisu na zdjęciach) ale na szczęście był trochę większy niż był potrzebny przez co udało się go równo dociąć.
W sprzedawanym zestawie brak jest baterii do podtrzymania zasilania pamięci. Należało by się zaopatrzyć w baterię CR 927 – nie jest ona wymagana do pracy zegara lecz warto ją mieć jeżeli nie chcemy po zaniku zasilania na nowo ustawiać zegara.
Jak widać na poniższych zdjęciach rezystory są opisane a na PCB mamy nadrukowane wartości elementów więc przy montażu obejdzie się bez miernika.
Poniżej kilka zdjęć z prac w trakcie montażu.
W moim przypadku po zakończeniu pracy zostało mi kilka elementów – śrubka z nakrętką, kondensator 22pF, rezystor 10K i dwa rezystory 330.
Po zakończeniu lutowania strony z procesorem polecam umyć płytkę np. za pomocą IPA i to samo uczynić po przylutowaniu wyświetlaczy. Obudowa jest bezbarwna i przezroczysta więc czym bardziej przyłożycie się do estetyki tym lepiej zegar będzie się prezentował.
Podczas montażu należy pamiętać o tym by przyciąć nóżki microswitchy oraz gniazda zasilania, w przeciwnym razie nie uda nam się poprawnie zamontować wyświetlaczy gdyż będą odstawały zbyt mocno od PCB. Pamiętajcie że trzeci wyświetlacz jest zamontowany „do góry nogami” – jest to spowodowane tym że kropka tego wyświetlacza pracuje tutaj jako górna część dwukropka na środku zegara.
Najwięcej problemów przy montażu sprawiła chyba obudowa – trzeba było ruszyć głową by połapać się gdzie jest góra, gdzie dół, który bok z której strony. Przedni panel obudowy jest wyższy o kilka milimetrów od tylnego przez co zegar stoi pod kątem co poprawia odczyt i estetykę zegara.
Górna część obudowy posiada wycięty otwór na środku - myślę że służy on do wystawienia na zewnątrz termistora by ten mierzył temperaturę otoczenia a nie środka naszego zegara.
Poniżej kilak zdjęć złożonego zestawu.
Sercem zegara jest mikrokontroler STC15W404AS połączony z zegarem czasu rzeczywistego DS1302 z podtrzymaniem zasilania z zewnętrznej baterii 3V, do tego kilka tranzystorów, rezystorów rezonator kwarcowy, kondensatory.
Zegar posiada takie funkcje jak: godzina, temperatura, data, dzień tygodnia, alarm, kurant, ściemnianie wyświetlacza w zależności od natężenia światła w pomieszczeniu.
Może od razu wytłumaczę tutaj co nazywam kurantem. O tuż kurant dla mnie to wybijanie pełnych godzin przez zegar. Tutaj jest to oznajmiane poprzez „wybijanie” przez buzzer liczby pełnych godzin. Np. o godz. 1:00 będziemy jeden podwójny sygnał dźwiękowy zaś o godz. 19:00 usłyszymy dziewiętnaście takich piknięć buzzera.
Zegar wyświetla dane z następującą sekwencją: 45 sekund aktualny czas, 5 sekund temperaturę otoczenia, 5 sekund datę (miesiąc.dzień), 5 sekund dzień tygodnia w formie cyfry.
Po podaniu zasilania należy wykonać reset zegara – w przeciwnym razie może pokazywać dziwne rzeczy. Poniżej instrukcja jak wykonać reset oraz wprowadzić ustawienia godziny, alarmu, kuranta, korekcji temperatury, daty oraz dnia tygodnia.
Przyciskamy jednocześnie oba przyciski i trzymamy je przez około 5 sekund. Po tym czasie na wyświetlaczu powinniśmy zobaczyć 7:59. Puszczamy przyciski. Po około 5 sekundach wyświetlacz pokaże 8:00 i po czym odezwie się buzzer potwierdzając reset ustawień zegara.
Ustawienia godziny, alarmu, kurantu.
Na wstępie naciśnij górny przycisk. Część wyświetlacza pokazująca godziny zacznie migać, wtedy poprzez naciśnięcie dolnego przycisku nastąpi zmiana godziny o +1. Kolejne naciśnięcie górnego guzika spowoduje miganie części wyświetlacza pokazującego minuty. Jeśli naciśniety zostanie dolny przycisk nastąpi zmiana minut o +1. Następne naciśnięcie górnego guzika spowoduje przejście do ustawiania alarmu. Kiedy zacznie migać godzina alarmu, naciśnij dolny guzik, to spowoduje zmianę godziny o +1. Ponowne naciśnięcie górnego guzika spowoduje miganie minut, natomiast naciśnięcie dolnego guzika spowoduje zmianę minut o +1. Jeśli naciśniemy górny guzik, spowoduje to przejście do opcji załączenia lub wyłączenia funkcji alarmu. Analogicznie poprzez naciśnięcie dolnego guzika włączymy lub wyłączymy alarm. Kropka za czwartą cyfrą informuje nas o tym, że alarm jest aktywny, natomiast brak kropki informuje o braku aktywności alarmu.
Ponowne naciśnięcie górnego przycisku powoduje przejście do ustawień kurantu, gdzie zaczyna migać godzina (od której kurant ma być aktywny). Zatem naciśniecie dolnego guzika powoduje zmianę godziny o +1. Kolejne naciśnięcie górnego przycisku powoduje miganie godziny (do której kurant ma być aktywny). Analogicznie, naciśnięcie dolnego przycisku zmienia godzinę o +1. Kolejne naciśnięcie górnego przycisku spowoduje przejście do opcji aktywacji kuranta. Świecenie się górnej kropki za drugą cyfrą oznacza aktywnego kuranta; natomiast brak tej kropki oznacza wyłączonego kuranta. Kolejne naciśnięcie górnego przycisku spowoduje „wyjście” z ustawień i wyświetlenie aktualnego czasu.
O tym czy alarm jest nastawiony czy nie informuje nas kropka za czwartą cyfrą – brak kropki to brak ustawionego alarmu, świecąca się kropka to ustawiony alarm.
Alarm wyje przez minutę lub można go anulować poprzez naciśnięcie dowolnego przycisku.
Uwaga!!! Nastawę zegara od nastawy alarmu i nastawy kuranta można rozróżnić poprzez dwukropek pomiędzy godzinami i minutami – w nastawach zegara dwukropek miga, w nastawach alarmu świeci się cały czas, zaś dla nastaw kuranta świeci się tylko dolna kropka przy drugiej cyfrze.
Korekcja temperatury, ustawianie daty i dnia tygodnia.
Naciśniecie dolnego przycisku podczas wyświetlania aktualnego czasu spowoduję wyświetlenie temperatury gdzie poprzez naciskanie górnego przycisku możemy ją skorygować o +/-5°C.
Kolejne naciśniecie dolnego przycisku powoduje wyświetlenie daty. Chcąc dokonać jej zmiany musimy nacisnąć górny przycisk dzięki któremu możemy wybrać ustawienie miesiąca lub dnia, dolny przycisk zmienia wartość o +1. Kolejne naciśnięcie górnego przycisku zapisuje ustawienie daty. Naciskając dolny przycisk przechodzimy do ustawienia dnia tygodnia. By dokonać tutaj zmiany należy wcisnąć górny guzik po czym zacznie migać wyświetlacz i teraz możemy dokonać nastawy dnia tygodnia dolnym guzikiem. Zapisania nastawy dokonujemy poprzez naciśnięcie dolnego guzika. Kolejne naciśnięcie dolnego guzika spowoduje opuszczenia nastaw daty i korekcji temperatury i przejście do normalnego cyklu wyświetlania czasu.
Temperatura mierzona jest w zakresie od -9 do 45°C z rozdzielczością 1°C
Wymiary obudowy: 46x105x29mm.
Wymiary gotowej płytki PCB z wyświetlaczami: 35x98(+5mm guziki przycisków)x23mm.
Wielkość cyfr: 14x25mm.
Pobór prądu to maksymalnie 45mA gdzie zależy to od tego które segmenty aktualnie się świecą i od natężenia oświetlenia w pomieszczeniu.
Muszę przyznać że kolor biały jest w tym zegarze jest bardzo przyjemny, jasność w dzień jak i w nocy jest wystarczająca. Wymiary zegara są wystarczające by móc odczytać z niego godzinę nawet z odległości 10 metrów a stawiając go na komodzie czy biurku nie wygląda jak jakiś wielki kloc czy jakiś mikrus – jest w sam raz. Reakcja zegara na zmianę natężenia oświetlenia jest natychmiastowa.
Czas który trzeba poświęcić na złożenie zestawu to ok 80min licząc lutowanie, umycie płytki, skręcenie obudowy i przycięcie filtra.
Krótka ocena moim zdaniem:
Minusy:
- „egzotyczny procesor” – jakiś AVR lub PIC moim zdaniem byłby tutaj lepszy, zawsze można napisać swój własny program;
- kurant – mógłby dawać tylko jedno podwójne piknięcie przy pełnej godzinie. Trochę długi robi się ten hejnał wraz z upływem dnia;
- pomiar temperatury przydałby się tutaj lepszy czujnik temperatury – np. DS18B20 zamiast termistora choć to tylko pomiar temperatury w domu/mieszkaniu. Przetestowałem wskazania temperatury i muszę powiedzieć że w zakresie 14-23°C różnica do innego termometru była na poziomie 1°C;
- brak możliwości zmiany sekwencji wyświetlania danych;
- gniazdo zasilania mogło by mieć wyjście w tylnej obudowie – trochę szpeci wygląd wystająca wtyczka z boku obudowy.
Plusy:
- ładny wygląd;
- dobra czytelność w nocy i w dzień;
- automatyczna zmiana jasności wyświetlania w zależności od natężenia oświetlenia;
- rozsądna cena;
- prosty w montażu.
Poniżej skan dołączonej w zestawie instrukcji w języku angielskim.


Cena zegara wraz z przesyłką na Aliexpress zaczyna się od około $7 i zależy ona od koloru wyświetlaczy - do budowy zegara zostały użyte tutaj cztery wyświetlacze siedmiosegmentowe. Przy zakupie istnieje możliwość wyboru koloru wyświetlaczy, dostępne są: pomarańczowy, czerwony, niebieski, zielony oraz biały. Biały jest tutaj opcją najdroższą, reszta kolorów jest w tej samej cenie. Różnica pomiędzy kolorem białym a resztą kolorów to zazwyczaj mniej niż $0,3. Niestety na Allegro nie znalazłem takiego zegara.
Poniżej zdjęcie co znajdziemy w paczce.


Jak widać paczka podzielona jest na dwie części – w jednej znajduje się elektronika a w drugiej obudowa.
W zestawie znajdziemy również przewód zasilający USB o długości 1m, filtr do wyświetlaczy oraz instrukcję w języku angielskim. W moim przypadku filtr był krzywo przycięty (co będzie widać w dalszej części opisu na zdjęciach) ale na szczęście był trochę większy niż był potrzebny przez co udało się go równo dociąć.

W sprzedawanym zestawie brak jest baterii do podtrzymania zasilania pamięci. Należało by się zaopatrzyć w baterię CR 927 – nie jest ona wymagana do pracy zegara lecz warto ją mieć jeżeli nie chcemy po zaniku zasilania na nowo ustawiać zegara.
Jak widać na poniższych zdjęciach rezystory są opisane a na PCB mamy nadrukowane wartości elementów więc przy montażu obejdzie się bez miernika.






Poniżej kilka zdjęć z prac w trakcie montażu.






W moim przypadku po zakończeniu pracy zostało mi kilka elementów – śrubka z nakrętką, kondensator 22pF, rezystor 10K i dwa rezystory 330.
Po zakończeniu lutowania strony z procesorem polecam umyć płytkę np. za pomocą IPA i to samo uczynić po przylutowaniu wyświetlaczy. Obudowa jest bezbarwna i przezroczysta więc czym bardziej przyłożycie się do estetyki tym lepiej zegar będzie się prezentował.
Podczas montażu należy pamiętać o tym by przyciąć nóżki microswitchy oraz gniazda zasilania, w przeciwnym razie nie uda nam się poprawnie zamontować wyświetlaczy gdyż będą odstawały zbyt mocno od PCB. Pamiętajcie że trzeci wyświetlacz jest zamontowany „do góry nogami” – jest to spowodowane tym że kropka tego wyświetlacza pracuje tutaj jako górna część dwukropka na środku zegara.
Najwięcej problemów przy montażu sprawiła chyba obudowa – trzeba było ruszyć głową by połapać się gdzie jest góra, gdzie dół, który bok z której strony. Przedni panel obudowy jest wyższy o kilka milimetrów od tylnego przez co zegar stoi pod kątem co poprawia odczyt i estetykę zegara.
Górna część obudowy posiada wycięty otwór na środku - myślę że służy on do wystawienia na zewnątrz termistora by ten mierzył temperaturę otoczenia a nie środka naszego zegara.
Poniżej kilak zdjęć złożonego zestawu.




Sercem zegara jest mikrokontroler STC15W404AS połączony z zegarem czasu rzeczywistego DS1302 z podtrzymaniem zasilania z zewnętrznej baterii 3V, do tego kilka tranzystorów, rezystorów rezonator kwarcowy, kondensatory.
Zegar posiada takie funkcje jak: godzina, temperatura, data, dzień tygodnia, alarm, kurant, ściemnianie wyświetlacza w zależności od natężenia światła w pomieszczeniu.
Może od razu wytłumaczę tutaj co nazywam kurantem. O tuż kurant dla mnie to wybijanie pełnych godzin przez zegar. Tutaj jest to oznajmiane poprzez „wybijanie” przez buzzer liczby pełnych godzin. Np. o godz. 1:00 będziemy jeden podwójny sygnał dźwiękowy zaś o godz. 19:00 usłyszymy dziewiętnaście takich piknięć buzzera.
Zegar wyświetla dane z następującą sekwencją: 45 sekund aktualny czas, 5 sekund temperaturę otoczenia, 5 sekund datę (miesiąc.dzień), 5 sekund dzień tygodnia w formie cyfry.




Po podaniu zasilania należy wykonać reset zegara – w przeciwnym razie może pokazywać dziwne rzeczy. Poniżej instrukcja jak wykonać reset oraz wprowadzić ustawienia godziny, alarmu, kuranta, korekcji temperatury, daty oraz dnia tygodnia.
Przyciskamy jednocześnie oba przyciski i trzymamy je przez około 5 sekund. Po tym czasie na wyświetlaczu powinniśmy zobaczyć 7:59. Puszczamy przyciski. Po około 5 sekundach wyświetlacz pokaże 8:00 i po czym odezwie się buzzer potwierdzając reset ustawień zegara.
Ustawienia godziny, alarmu, kurantu.
Na wstępie naciśnij górny przycisk. Część wyświetlacza pokazująca godziny zacznie migać, wtedy poprzez naciśnięcie dolnego przycisku nastąpi zmiana godziny o +1. Kolejne naciśnięcie górnego guzika spowoduje miganie części wyświetlacza pokazującego minuty. Jeśli naciśniety zostanie dolny przycisk nastąpi zmiana minut o +1. Następne naciśnięcie górnego guzika spowoduje przejście do ustawiania alarmu. Kiedy zacznie migać godzina alarmu, naciśnij dolny guzik, to spowoduje zmianę godziny o +1. Ponowne naciśnięcie górnego guzika spowoduje miganie minut, natomiast naciśnięcie dolnego guzika spowoduje zmianę minut o +1. Jeśli naciśniemy górny guzik, spowoduje to przejście do opcji załączenia lub wyłączenia funkcji alarmu. Analogicznie poprzez naciśnięcie dolnego guzika włączymy lub wyłączymy alarm. Kropka za czwartą cyfrą informuje nas o tym, że alarm jest aktywny, natomiast brak kropki informuje o braku aktywności alarmu.
Ponowne naciśnięcie górnego przycisku powoduje przejście do ustawień kurantu, gdzie zaczyna migać godzina (od której kurant ma być aktywny). Zatem naciśniecie dolnego guzika powoduje zmianę godziny o +1. Kolejne naciśnięcie górnego przycisku powoduje miganie godziny (do której kurant ma być aktywny). Analogicznie, naciśnięcie dolnego przycisku zmienia godzinę o +1. Kolejne naciśnięcie górnego przycisku spowoduje przejście do opcji aktywacji kuranta. Świecenie się górnej kropki za drugą cyfrą oznacza aktywnego kuranta; natomiast brak tej kropki oznacza wyłączonego kuranta. Kolejne naciśnięcie górnego przycisku spowoduje „wyjście” z ustawień i wyświetlenie aktualnego czasu.
O tym czy alarm jest nastawiony czy nie informuje nas kropka za czwartą cyfrą – brak kropki to brak ustawionego alarmu, świecąca się kropka to ustawiony alarm.
Alarm wyje przez minutę lub można go anulować poprzez naciśnięcie dowolnego przycisku.
Uwaga!!! Nastawę zegara od nastawy alarmu i nastawy kuranta można rozróżnić poprzez dwukropek pomiędzy godzinami i minutami – w nastawach zegara dwukropek miga, w nastawach alarmu świeci się cały czas, zaś dla nastaw kuranta świeci się tylko dolna kropka przy drugiej cyfrze.
Korekcja temperatury, ustawianie daty i dnia tygodnia.
Naciśniecie dolnego przycisku podczas wyświetlania aktualnego czasu spowoduję wyświetlenie temperatury gdzie poprzez naciskanie górnego przycisku możemy ją skorygować o +/-5°C.
Kolejne naciśniecie dolnego przycisku powoduje wyświetlenie daty. Chcąc dokonać jej zmiany musimy nacisnąć górny przycisk dzięki któremu możemy wybrać ustawienie miesiąca lub dnia, dolny przycisk zmienia wartość o +1. Kolejne naciśnięcie górnego przycisku zapisuje ustawienie daty. Naciskając dolny przycisk przechodzimy do ustawienia dnia tygodnia. By dokonać tutaj zmiany należy wcisnąć górny guzik po czym zacznie migać wyświetlacz i teraz możemy dokonać nastawy dnia tygodnia dolnym guzikiem. Zapisania nastawy dokonujemy poprzez naciśnięcie dolnego guzika. Kolejne naciśnięcie dolnego guzika spowoduje opuszczenia nastaw daty i korekcji temperatury i przejście do normalnego cyklu wyświetlania czasu.
Temperatura mierzona jest w zakresie od -9 do 45°C z rozdzielczością 1°C
Wymiary obudowy: 46x105x29mm.
Wymiary gotowej płytki PCB z wyświetlaczami: 35x98(+5mm guziki przycisków)x23mm.
Wielkość cyfr: 14x25mm.
Pobór prądu to maksymalnie 45mA gdzie zależy to od tego które segmenty aktualnie się świecą i od natężenia oświetlenia w pomieszczeniu.
Muszę przyznać że kolor biały jest w tym zegarze jest bardzo przyjemny, jasność w dzień jak i w nocy jest wystarczająca. Wymiary zegara są wystarczające by móc odczytać z niego godzinę nawet z odległości 10 metrów a stawiając go na komodzie czy biurku nie wygląda jak jakiś wielki kloc czy jakiś mikrus – jest w sam raz. Reakcja zegara na zmianę natężenia oświetlenia jest natychmiastowa.
Czas który trzeba poświęcić na złożenie zestawu to ok 80min licząc lutowanie, umycie płytki, skręcenie obudowy i przycięcie filtra.
Krótka ocena moim zdaniem:
Minusy:
- „egzotyczny procesor” – jakiś AVR lub PIC moim zdaniem byłby tutaj lepszy, zawsze można napisać swój własny program;
- kurant – mógłby dawać tylko jedno podwójne piknięcie przy pełnej godzinie. Trochę długi robi się ten hejnał wraz z upływem dnia;
- pomiar temperatury przydałby się tutaj lepszy czujnik temperatury – np. DS18B20 zamiast termistora choć to tylko pomiar temperatury w domu/mieszkaniu. Przetestowałem wskazania temperatury i muszę powiedzieć że w zakresie 14-23°C różnica do innego termometru była na poziomie 1°C;
- brak możliwości zmiany sekwencji wyświetlania danych;
- gniazdo zasilania mogło by mieć wyjście w tylnej obudowie – trochę szpeci wygląd wystająca wtyczka z boku obudowy.
Plusy:
- ładny wygląd;
- dobra czytelność w nocy i w dzień;
- automatyczna zmiana jasności wyświetlania w zależności od natężenia oświetlenia;
- rozsądna cena;
- prosty w montażu.
Poniżej skan dołączonej w zestawie instrukcji w języku angielskim.

Cool? Ranking DIY