Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik schodowy na dwóch przewodach

02 Paź 2018 22:01 300 5
  • Poziom 2  
    Witam. Mam pytanie. Wiem że najłatwiej włączniki schodowe zamontować na 3 przewodach ale mam mały problem. Kupiliśmy mieszkanie po remoncie ale jest tylko jeden wlacznik Światla w korytarzu. Chciałem dorobić drugi ale najlepiej bez zbędnego klucia ścian. Zaznaczę że nie jestem w tym specem. Z tego co widzę w lampie jest stała faza a do włączniki idzie N. Czy Jest możliwość dołożenia drugiego włącznika bez klucia ścian do zamontowane go już przełącznika?
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Po pierwsze Twoja instalacja jest źle zrobiona i należy to przerobić.
    Do lampy ma być podłączony przewód N (neutralny), zaś L (fazowy) poprzez łącznik. Nie da się do takiego łącznika podłączyć kolejnego czy też kolejnych łączników tak, aby każdym z nich niezależnie można było załączyć i wyłączyć oświetlenie.
    Można natomiast poprowadzić od istniejącego łącznika przewód 3-żyłowy do kolejnego łącznika schodowego, a po drodze tego przewodu można zamontować dowolną ilość łączników krzyżowych.
    Niestety tego typu przeróbki wiążą się z kuciem ścian pod dodatkowy przewód.
    Ale jeżeli masz dostęp do puszki łączeniowej w której połączone są obwody lampy, zasilania oraz istniejącego łącznika to można tam zamontować odbiornik bezprzewodowy.
    https://www.fif.com.pl/fwave-system-sterowania-radiowego/762-fw-r1p-p.html
    https://www.fif.com.pl/fwave-system-sterowania-radiowego/1035-fw-r2p-p.htmle

W starych instalacjach tzw. puszkowych są to zazwyczaj puszki umieszczone wysoko pod sufitem ponad łącznikiem, a w w nowszych instalacjach bezpuszkowych wszystkie połączenia znajdują się zazwyczaj w puszce z łącznikiem.
    Wtedy dowolnie wybranym miejscu możesz zamontować bezprzewodowe łączniki:
    https://www.fif.com.pl/fwave-system-sterowania-radiowego/656-fw-ws2.html
    Odbiorniki mogą pracować w jednym z kilku trybów: monostabilnie, bistabilnie, czasowo.
  • Specjalista elektryk
    Plumpi napisał:
    Nie da się do takiego łącznika podłączyć kolejnego czy też kolejnych łączników tak, aby każdym z nich niezależnie można było załączyć i wyłączyć oświetlenie.
    Da się. :D
    Nie będzie to równoznaczne z przepisami, ale działać będzie.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    elpapiotr napisał:
    Plumpi napisał:
    Nie da się do takiego łącznika podłączyć kolejnego czy też kolejnych łączników tak, aby każdym z nich niezależnie można było załączyć i wyłączyć oświetlenie.

Jak się poprowadzi przewód 3 żyłowy od istniejącego łącznika do nowego i zamontuje się obydwa łączniki schodowe to oczywiście, że się da i o tym napisałem, ale używając 2 żył nie znam sposobu bez wspomagania elektroniką.
    Zapodaj jakiś schemat.
  • Poziom 38  
    Plumpi napisał:
    elpapiotr napisał:
    Plumpi napisał:

Jak się poprowadzi przewód 3 żyłowy od istniejącego łącznika do nowego i zamontuje się obydwa łączniki schodowe to oczywiście, że się da i o tym napisałem, ale używając 2 żył nie znam sposobu bez wspomagania elektroniką.
    Zapodaj jakiś schemat.

Z tych wypowiedzi wynika że przeczysz sam sobie.