Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niepodłączony przewód ochronny do lampy

02 Paź 2018 23:19 540 4
  • Poziom 11  
    Dzień dobry wszystkim

Moje mieszkanie jest w stanie deweloperskim w trakcie "wykańczania". Poprzednia ekipa wykonała w łazience przeróbkę włącznika do światła nad lustrem (obsadzenie nowej puszki żeby przenieść łącznik o jakieś 20 cm).
    Ze ściany wychodzi standardowy kabel trzyżyłowy (L,N,PE) do zasilania lampy - jak w całym mieszkaniu.
    Zrobiłem jednak mały test i wygląda na to że przewód ochronny nie jest podłączony do niczego:
    - sprawdziłem czujnikiem ciągłości obwodu połączenie między przewodem ochronnym na kablu do lampy i "bolcem" w gniazdkach - brak połączenia,
    - dołączyłem żarówkę między przewód ochronny i fazowy, nic się nie dzieje (nie wybija różnicówki ani nie świeci - ten sam test w innych punktach w mieszkaniu powoduje wybicie różnicówki).

Moje pytania:
    - Czy prawidłowo zdiagnozowałem niepodłączony przewód ochronny?
    - Czy dobrze rozumiem, że w takiej sytuacji stosowanie lampy w 1 klasie ochronności będzie niebezpieczne?
    - (jeśli odpowiedź na powyższe pytania jest twierdząca) Czy mogę "podciągnąć" przewód ochronny z lampy w suficie? W przeciwnym razie musiałbym skuć płytkę żeby "odkopać" starą puszkę z której prawdopodobnie nie został podłączony przewód PE.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i rady.
    Nie byłoby sprawy gdyby wybór kinkietów łazienkowych w 2 klasie ochronności był zadowalający ale niestety krucho z tym.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 1  
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 11  
    Kraniec_Internetów napisał:
    AdamoAdamo napisał:
    - Czy prawidłowo zdiagnozowałem niepodłączony przewód ochronny?

Musisz dowiedzieć się dokąd doprowadzone jest zasilanie, czy do puszki łącznika, czy do lampy. Jak rozumiem mierzyłeś i testowałeś w puszce łącznika. A jak jest przy lampie?

Sprawdziłem ciągłość między przewodem ochronnym (żółto - zielonym) z kabla zasilającego do lampy (tego, który wychodzi ze ściany) a bolcem gniazdka. Łącznik zdążyłem już wtedy zamontować (mogę go zdjąć jutro i sprawdzić jak to wygląda w puszce).
    Tak samo test z żąrówką zrobiłem na kablu zasilającym do lampy.
  • Poziom 21  
    AdamoAdamo napisał:
    - (jeśli odpowiedź na powyższe pytania jest twierdząca) Czy mogę "podciągnąć" przewód ochronny z lampy w suficie?

To zabronione. Nie wolno mieszać ze sobą dwóch niezależnych obwodów.

AdamoAdamo napisał:
    W przeciwnym razie musiałbym skuć płytkę żeby "odkopać" starą puszkę z której prawdopodobnie nie został podłączony przewód PE.

To należy pociągnąć ekipę, która to wykonywała do odpowiedzialności. Spartaczyli robotę, to niech teraz poprawiają na własny koszt.
  • Poziom 12  
    kSmuk napisał:

To zabronione. Nie wolno mieszać ze sobą dwóch niezależnych obwodów.

Tak z ciekawości zapytam. Wszystkie przewody PE jako jedyne w domowej/ mieszkaniowej instalacji elektrycznej są ze sobą połączone - więc czy to jest faktycznie mieszanie obwodów?