Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słaby internet, brak dostawców

03 Paź 2018 00:40 747 31
  • Poziom 11  
    Witam panowie, mam taki problem że mam dostęp do 2 sieci radiowych, sieć nr jeden w miarę stabilna lecz częste przerwy w dostawie, technicy mają do nadajnika 30 km zanim dojadą itp. itd, sieć nr dwa brak awarii (2 przez 1,5 roku, kilka min), ale jak to mówi syn "lecą lagi w grach" ;), prędkości rzędu 10Mb/s pobieranie i 3 Mb/s wysyłanie, mam jeszcze dostęp do "śmiesznego" Orange 10 / 1 Mb/s, niecały 1 km ode mnie mieszkają rodzice z internetem UPC 150Mb/s. Czy jest szansa na jakąś antenę do Wi Fi żeby się podłączyć czy coś, jestem kompletnie zielony w tym temacie. Po drodze mam wieżę kościoła jak na foto, z której jest nadajnik internetu nr 1.
    Słaby internet, brak dostawcówOdrowążów ...dzenia.png Download (534.25 kB)
  • Poziom 33  
    Odległość nie taka duża, ale w/g mnie brak widoczności anten z powodu zabudowań kościelnych. Nie wiem jak wygląda to na przekroju pionowym ale znając życie kościół jest na wzniesieniu w stosunku do reszty terenu.

A jak wygląda internet z np. T. mobile? Możesz wziąć na próbę. Możesz zastosować anteny zewnętrzne. U mnie się to sprawdza. Mam 20/20M/bit/s. Jednak w godzinach wieczornych radykalnie spada i jest to duży minus.
  • Poziom 43  
    stasiu1971 napisał:
    niecały 1 km ode mnie mieszkają rodzice z internetem UPC 150mb/s , czy jest szansa na jakąś antenę do wi fi żeby się podłączyć czy coś , jestem kompletnie zielony w tym temacie , po drodze mam wieżę kościoła jak na foto , z której jest nadajnik internetu nr 1

Do Compala z UPC nie podłączysz żadnej innej anteny (AP) jak tylko przez RJ45.
    Musi być widoczność anten, strefa Fresnela, brak przeszkód w strefie.
  • Poziom 11  
    właśnie ten internet który mam , nie ma widoczności anteny , przez to pewnie te lagi , a wieża kościoła jest wyższa od dachu rodziców i mojego niestety :( , czyli nic nie da rady zrobić ?? , internet na kartę to bym nie wyrobił , u mnie chodzą 3 kompy i zużycie pewnie z 500 G na miesiąc , co prawda mam router huawei do którego mogę zapodać kartę i 2 zewnętrzne anteny (to była alternatywa na brak dostępu do internetu u poprzedniego dostawcy ;) )
  • Poziom 33  
    Oczywiście zachęcam do eksperymentów i ewentualnie przesunięcia w bok obydwu anten tak, by ominąć samą wieżę. Może ustawić jakiś maszt wolnostojący?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Zapomnij o stabilnym połączeniu w takim terenie. Na 5GHz linku nie zestawisz z takimi przeszkodami. Na 2,4GHz to może i coś by się zestawiło, ale nic stabilnego przy takiej ilości zakłóceń.
    Z masztami to lepiej nie kombinuj; jak wykonasz skuteczną instalację odgromową? Kto poniesie odpowiedzialność, gdy taki maszt podczas wiatru uszkodzi dach w bloku, lub co gorzej jakiejś osobie coś się stanie?
  • Poziom 10  
    Jak działa Orange 10tka, to i 20Mb/s też pójdzie.
  • Poziom 11  
    przepraszam , faktycznie internet jest 20Mb/s pobieranie i 1Mb/s wysyłanie , chyba trochę kiepska z prędkością wysyłania , i jak widzę dalej mają opłatę 10 zł za utrzymanie łącza , czyli od 13 miesiąca 71 zł abonament , qrcze obecnie płacę połowę tego. Coś muszę wybrać bo obecny internet kończy mi się okres 24 miesięcy w lutym , trochę czasu zostało , ale trzeba szukać , optymalnego wariantu .
    Łącze nie jest 20Mbps, tylko DO 20Mbps. Ile będzie taktycznie, dowiesz się po wizycie ich technika. Pewnie niewiele, bo na dobrej jakościowo linii piszą DO 80Mbps. Są też mapy na stronie UKE, gdzie sprawdzisz rozmieszczenie koncentratorów DSLAM i ich szacunkową odległość od Twojego domu. Jak dawniej było 10Mbps, to na więcej nie licz, raczej na mniej.
    Dalej kroją 10 zeta za utrzymanie łącza. Jest jednak oferta Netii w BSA za 50zł miesięcznie bez dodatkowych opłat. Dawniej nazywało się to Dropps. Teraz oferta jest oficjalnie niedostępna. Ale jak zadzwonisz to uruchomią. Musisz wiedzieć o co prosić.
    Minus taki, że najpierw jednak linia musi być czynna i dopiero wtedy przenosisz usługi do Netii.
    Nie wiem ile masz, bo link nie działa. Wstawiaj lepiej zrzuty ekranu na przyszłość.
    Przy sprawnej instalacji w domu i sprawnych urządzeniach, DSL zapewni znacznie stabilniejsze i znacznie mniej awaryjne łącze niż jakiekolwiek radio. Minusem jest przeważnie niewielka dostępna przepustowość i wysoka cena.
  • Poziom 37  
    stasiu1971 napisał:
    właśnie ten internet który mam , nie ma widoczności anteny , przez to pewnie te lagi , a wieża kościoła jest wyższa od dachu rodziców i mojego niestety :( , czyli nic nie da rady zrobić ?? ,
    Na chłopski rozum. Na wieży koscioła masz nadajnik WiFi od radiówki. Jak działa wiesz. Ty byś chciał powiesić nadajnik WIFI dalej za tą wieżą kościoła, przysłonięty przez tą wieże i chciałbyś żeby było lepiej.
  • Poziom 10  
    stasiu1971 napisał:
    czyli nie jest powiedziane że będę miał lepiej w orange jak mam teraz http://www.speedtest.pl/test/188587517

W Orange Love, całkowity koszt za Neostradę, to 1 rok 39 zł, 2 rok 69 zł.
    Jeżeli chodzi o prędkość, to np. ja mieszkam około 2 km od centrali i mam 17Mb/s.
  • Poziom 11  
    m.jastrzebski napisał:
    Na chłopski rozum. Na wieży koscioła masz nadajnik WiFi od radiówki. Jak działa wiesz. Ty byś chciał powiesić nadajnik WIFI dalej za tą wieżą kościoła, przysłonięty przez tą wieże i chciałbyś żeby było lepiej.

ta radiówka działa dobrze , jak dział.... średnio 3 - 4 awarie w miesiącu , jak jest po godz 16 to usuwają następnego dnia , awaria w piątek po 16 jest usuwana w poniedziałek , i to jest ich bardzo słaba strona , do puki była to sieć lokalna , było wszystko OK , jak przejął to "moloch" który świadczy usługi w kilku miastach , to są kłopoty :(
  • Poziom 11  
    witam panowie jeszcze jestem na tym starym necie , jest szansa na światłowód tylko..... pociągneli go do numeru 36 , a ja mieszkam na 22 i nikt nic nie wie czy coś będzie robione czy nie , gdzie pytać , bo byłem już w 3 punktach obsługi .
  • Poziom 43  
    stasiu1971 napisał:
    nikt nic nie wie czy coś będzie robione czy nie , gdzie pytać , bo byłem już w 3 punktach obsługi .

Skoro nikt nic nie wie, to pozostaje czekać na ruch operatora.
    Operatora nie ma co pytać, bo to tajemnica firmy, więc słowa nie pisną.
  • Poziom 11  
    będzie pewnie ten sam "klops" co z UPC , ich skrzynka też jest na nr 36 , żeby nie można było , qrcze pociągnąć 100 m przewodu :( , tym bardziej że studzienka jest tuż pod moim oknem , wrrrr.
  • Poziom 43  
    stasiu1971 napisał:
    żeby nie można było , qrcze pociągnąć 100 m przewodu , tym bardziej że studzienka jest tuż pod moim oknem , wrrrr.

Każde 100m przewodu to kilka tys zł wydatków po stronie operatora (to nie tylko koszty przewodu, ale mapki geodezyjne, projekty, sądy i akty własności, spadkobiercy gruntów lub żyjący właściciele - to wszystko trzeba uzgodnić, zapłacić i mieć na wszystko "papier").
    Mógł się też po prostu skończyć budżet na inwestycje - starczyło kasy do miejsca gdzie dotarli i tyle.
  • Poziom 11  
    KOCUREK1970 napisał:

Każde 100m przewodu to kilka tys zł wydatków po stronie operatora (to nie tylko koszty przewodu, ale mapki geodezyjne, projekty, sądy i akty własności, spadkobiercy gruntów lub żyjący właściciele - to wszystko trzeba uzgodnić, zapłacić i mieć na wszystko "papier").
    Mógł się też po prostu skończyć budżet na inwestycje - starczyło kasy do miejsca gdzie dotarli i tyle.

tak tylko studzienka orange jest tuż pod moim oknem , i co najlepsze że kable przechodzą tak że bo je ciągnięto od góry do dołu czyli od nr 2 do 36 gdzie jest pierwsze przyłącze (blok z kilkoma klatkami i w każdej 20 lokatorów) a u mnie w kamienicy 3 lokatorów tylko :( , jedynie UPC kończy się właśnie na 36 bo znowu montowali okablowanie od nr 100
  • Poziom 11  
    Witam , mam takie pytanie , czy jest szansa na korzystanie z UPC wi fi free , dodam że mieszkam 100 metrów od miejsca gdzie jest blok w którym jest dostępna usługa UPC , a że moi rodzica tak że mają UPC , niestety mieszkają , ode mnie ponad 700 metrów , więc pytanie czy na ich koncie mogę korzystać w wi fi free , i co bym musiał kupić żeby złapać zasięg z tego bloku z routerów które tam są .
  • Poziom 43  
    stasiu1971 napisał:
    czy jest szansa na korzystanie z UPC wi fi free , dodam że mieszkam 100 metrów od miejsca gdzie jest blok w którym jest dostępna usługa UPC

Nie ma szans na takiej odległości.
    Tu musiałyby być 2 anteny zewnętrzne po obydwu stronach (Ty antena odbiorcza a z drugiej strony u kogoś antena nadawcza, żadnych przeszkód po drodze, anteny by musiały się widzieć).

Ale by być tego pewnym najpierw to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3158772.html
    I na skanie musi się pojawić jakakolwiek sieci WinFree z sygnałem minimum -40dB.
    Warunek też jest taki, że sprzęt UPC tam się znajdujący musi taką siec nadawać - a to nie jest takie oczywiste (siec WiFree może sobie klient zażyczyć by mu ją wyłączono).
  • Poziom 11  
    Wielkie dzieki za wyjaśnienie.
    A testowałeś jakiś internet mobilny u siebie?
  • Poziom 11  
    Nie testowałem , ale miałem kiedyś licznik zużycia GB i wyszło nawet ponad 1 TB w miesiąc co prawda jednorazowo , ale jednak , a normalnie przeciętny miesięczny transfer to i tak powyżej 300GB (rozłożony na 4 osoby) więc żaden mobilny nie wchodzi w rachubę z wiadomych powodów ;)
    A jakie to powody? W T-Mobile jest internet bez limitu danych za maa kasę, w Orange dla Firm 1 TB danych za 50 zł netto na m-c. Oferta 300GB/m-c w Play. Sam korzystam z mobilnego. W godzinach dziennych wykorzystuję w Orange około 150 -300GB na m-c, koszt 10-20 zł, w nocy(0-9) pobieram nawet 2TB danych z Play za 8 zł/m-c. Oczywiście obydwie karty bez umowy czyli pre-paid.
  • Poziom 11  
    no u mnie play odpada , bo zasięg fatalny mimo 2 anten , innych operatorów nie testowałem (play miałem z telefony znaczy karta z telefony w routerze , przy awarii radiowego) , i chodziło fatalnie , al jak mówię to było w razie "W" (ogólnie może z 7 - 8 dni) ,a mam dwie zewnętrzne anteny , takie https://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_alp_l..._10m_przew_wtyk_sma_800-3000_mhz_A7054_10.htm , a jak ci w ogóle działa internet mobilny , bo jak czytałem na temat t-mobile , to opinie od rewelacyjnych po nie działający popołudniami
    Mieszkasz na Oswobodzenia czy na Nikiszowcu? Ogólnie tam dość ubogo z BTS-ami operatorów. Te anteny które masz sa bardzo słabe, ich zysk jest minimalny. Masz jakiś router LTE do nich? A co do mobilnego to u mnie T-Mobile osiagam 60-120Mb/s. Podobnie w Orange. Ale BTS z 4 pasmami LTE,korzystam z zaawansowanego sprzętu z agregacja 3 pasm LTE w QAM256. W Play wyniki na poziomie 200-300Mb/s. BTS-y wszystkich 400-500 m ode mnie.
  • Poziom 11  
    mieszkam na Oswobodzenia 22 , ROUTER HUAWEI B315s-22 , a anteny mi polecili na jakimś forum , ale już nie wiem czy tu czy gdzieś indziej :( a orange światłowód i UPC są na Oswobodzenia 36 i 38 , a wszystkie "kable" przechodzą pod moim oknem , ba nawet kilka miesięcy temu Vektra też ciągnęła światłowody w studzience , ale na razie w okolicy brak ich usług
    W tej lokalizacji najblizszy , sensowny BTS Play to Grodowa 30 i na niego nalezy skierować anteny. na nim Play ma 4 pasma LTE z agregacją. Ten na Nikiszowcu to tylko LTE1800 i lTE2100 na dodatek na bank przeciążony bo obsługuje to osiedle. Masz B315, kartę Play to przetestuj jak działa ten z Grodowej. Ustaw anteny na jego kierunek, wymuś na B315 po kolei pasma LTE2600, LTE1800, LTE2100 i LTE800. Do tego celu korzysta się z https://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h , pokaże parametry sygnału i dane BTS-a. Zrób speedtesty na kazdym pasmie , pokaż wyniki. Inne BTS-y zLTE2600, LTE2100 i LTE1800 Play to Bończyka 40 w Mysłowicach i Porcelanowa 23 w Katowicach. Ten na Selgrosie tez tylko z LTE1800 i LTE2100.