Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel w gruncie do kamery ip: kat. 5e U/UTP czy kat. 5e F/UTP?

03 Paź 2018 23:02 762 6
  • Poziom 3  
    Witam
    Mam monitoring z dwóch kamer. Instalatorzy poprowadzili do jednej z kamer ziemią kabel zewnętrzny kat 5e U/UTP. Chciałbym teraz sam zainstalować jeszcze jedna kamerę do której kabel też będzie prowadzony w ziemi, i mam pytanie czy kupić do niej taki sam kabel czyli kat 5e U/UTP czy jednak konieczny jest kabel z uziemieniem kat. 5e F/UTP ?
  • OptexOptex
  • Poziom 21  
    Wystarczy kat. 5e U/UTP - do kamery w zupełności wystarczy. Kabel kat. 5e F/UTP nie jest z uziemieniem tylko ekranowaniem. Ważne aby to był kabel do montażu na zewnątrz, najlepiej żelowany.
  • OptexOptex
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Ziemny żelowany - grubsza izolacja, i nie zaszkodzi dać go np w rurze arota.
  • Poziom 3  
    calixto
    Skrętka ekranowa F/UTP to kabel foliowany z dodatkową żyłą uziemiająca.

Skrętkę ekranowaną zaleca się położyć w obecności silnych pól zakłócających.

Pytam też dlatego bo w moim przypadku kabel nie tylko będzie położony w ziemi ale tez najpierw będzie wychodził z budynku tym samym otworem co kable koncentryczne do anteny satelitarnej, a w pobliżu też są gniazdka elektryczne oraz przewody które zasilają oświetlenie . Wiec czy w takim przypadku wystarczy skrętka U/UTP kat. 5e czy lepiej zastosować F/UTP?
  • Poziom 21  
    Tak ale zazwyczaj nikt tego ekranu/dodatkowej żyły nie podłącza do uziemienia, a plastikowe RJ45 również tego nie ułatwiają. Zastanawiam się skąd Twoje obawy, że może coś nie działać.
    Czy obecnie podłączona kamera po skrętce U/UTP kat. 5e stwarza jakieś problemy? Ile metrów tego kabla będzie ułożone do samej kamery? Czy połączenie będzie realizowane w standardzie fast czy gigabit ethernet?

Kable koncentryczne z satelity są zwykle dobrze ekranowane więc nie powinny być problemem. Tak samo nie ma problemów z normalnymi kablami sieciowymi 230V. Czy masz w pobliżu jakieś duże urządzenia podłączane 3 fazowo - silniki, spawarki?
  • Poziom 3  
    Jak narazie nie zauważyłem aby kamera podłączona za pomocą skrętki U/UTP kat. 5e sprawiała jakieś problemy ale jak wspomniałem mam trochę rożnych kabli i wole się upewnić czy może mieć to jakiś wpływ na odbiór kamer.
    Ta kamerę którą zamierzam podłączyć będzie w odległości 45 metrów od rejestratora .
    Co do tego typu urządzeń to są one używane sporadycznie.
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Napiszę tak, mam na jednej hali gdzie pracuje mnóstwo różnych maszyn elektrycznych, kilkanaście kamer IP(wykorzystane stare zwykłe skrętki wewnętrzne kat 5) i od 3 lat nic się nie dzieje. A pobór energii jest tam znaczący. Przy takiej małej odległości powinno wszystko działać bez problemów