Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] piec dwufunkcyjny Junkers - jaki sterownik, aby sam sie odpalał na CO

04 Oct 2018 13:14 1698 8
 • Level 4  
  witam,
  Jestem w tych tematach totalnym laikiem, nie znam się, nie moja dziedzina poprostu :)
  proszę o poradę co trzeba zamontować do pieca, żeby mógł się sam odpalać na CO o zadanej godzinie. mam piec Juners euroline ZW/ZS 23 KE moc 22,6kw.
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Helpful post
  Level 35  
  Potrzebujesz uniwersalnego sterownika/programatora/termostatu. Różnie jest nazywany.
  Interesuje cię wersja przewodowa czy bezprzewodowa. Ta pierwsza jest tańsza.
 • Level 4  
  Magister_123 wrote:
  Potrzebujesz uniwersalnego sterownika/programatora/termostatu. Różnie jest nazywany.
  Interesuje cię wersja przewodowa czy bezprzewodowa. Ta pierwsza jest tańsza.


  póki co nie zastanawiałam się nad tym, a która lepsza? mogę prosić o jakiś konkretny model?
 • Helpful post
  Level 35  
  magdalena30 wrote:
  , a która lepsza

  Osobiście jestem fanem sterowników na kablu. Rozwiązanie ma wadę bo trzeba kabel położyć od kotła do salonu i ciężko zmienić miejsce zamontowania ale zaletą jest całkowita odporność na zakłócenia. W przypadku radiowych przy kotle montuj się odbiornik a nadajnik ustawiasz się gdzie chcesz (oczywiście w obrębie ''widzialności'' nadajnik-odbiornik). W blokach może dojść do kolizji sygnałów z racji dużej ilości urządzeń. Może się okazać że twoim kotłem będzie sterował sąsiad. Jest to mało prawdopodobne ale możliwe.
  Przewodowe: SALUS 091, TYBOX117
  Bezprzewodowe: SALUS 091FLRF, TYBOX 137
  Zewnętrznie sterowniki nie różnią się wcale (wersja przewodowa od bezprzewodowej).
 • Level 4  
  zastosowanie takiego sterownika bedzie dobra opcją jeśli chciałąbym aby piec załączał się przykłądowo godzinę przed powrotem do domu? działa on na zasadzie, ze mierzy temperaturę w pokoju i wysyła sygnał do pieca ze spadła temp i musi podgrzac tak?
 • Helpful post
  Level 35  
  Tak. Masz dwie temperatury do ustawienia: dzienną i nocną. Dodatkowo ustawiasz godziny załączeń dla każdego dnia tygodnia osobno.
 • Level 4  
  super. dzięki za pomoc. w razie pytań odezwę się jeszcze. pozdrawiam
 • Helpful post
  Level 38  
  Magister_123 wrote:
  Osobiście jestem fanem sterowników na kablu [...]
  Przewodowe: SALUS 091

  Ja akurat przewodowych tego typu (zwykłe ON/OFF) nie polecam, bo przy załączaniu i wyłączaniu słychać charakterystyczny klik przekaźnika.
  Jeśli regulator będzie umiejscowiony w sypialni to będzie nam on np. w nocy klikał, co dla mnie jest zbyt irytujące i taki regulator odpada.

  Co innego jeśli mamy oryginalny, dedykowany regulator przewodowy, który daje elektroniczne sygnały do kotła, bo będzie on bezgłośny.
  W przypadku wersji bezprzewodowej to klikający przekaźnik jest w odbiorniku, który montujemy przy kotle, więc jakby co to klikać i hałasować będzie tylko przy kotle, a nie w pomieszczeniu z regulatorem. Sam regulator bezprzewodowy jest bezgłośny.

  Magister_123 wrote:
  W blokach może dojść do kolizji sygnałów z racji dużej ilości urządzeń. Może się okazać że twoim kotłem będzie sterował sąsiad. Jest to mało prawdopodobne ale możliwe. [...]
  Bezprzewodowe: SALUS 091FLRF

  W przypadku bezprzewodowego Salusa 091FLRF faktycznie sąsiad może sterować Twoim kotłem, bo kod jest ustawiany analogowo DIP switchami i jeśli sąsiad będzie miał ustawiony identyczny kod to będzie sterował naszym kotłem również, a nasz regulator będzie sterował kotłem sąsiada ;-)

  Dlatego ja polecam np. Salus RT510RF, który ma cyfrowe parowanie, więc nie ma ryzyka, że sąsiad będzie sterował naszym kotłem. Jest droższy od starego już 091FLRF ale jak dla mnie warto wydać tę kasę.
  Regulator bezprzewodowy ma też tą zaletę, że łatwo możemy zmienić położenie regulatora jeśli stwierdzimy, że dana lokalizacja nie jest najlepsza.
  Czasem przesunięcie regulatora o 2m w bok, czy na inną ścianę, czy do innego pokoju może dać poprawę komfortu.
  Salus RT510RF jak i 091FLRF mają dobry zasięg. W praktyce lepiej sobie radzą w starym budynku niż regulator Euroster, który czasem gubił zasięg, a w tym samym miejscu Salus śmiga bez najmniejszego problemu.

  Dodano po 11 [minuty]:

  magdalena30 wrote:
  działa on na zasadzie, ze mierzy temperaturę w pokoju i wysyła sygnał do pieca ze spadła temp i musi podgrzac tak?

  Nie pamiętam jaką histerezę ma 091 ale Salus 510 ma do wybory histerezę 0,5 lub 1,0 stopnia.
  Przy histerezie 0,5 stopnia masz zakres +-0,25 stopnia, choć z moich obserwacji jest to -0,3 i +0,2 stopnia, czyli jeśli ustawisz sobie na regulatorze 20,8 stopnia to regulator da sygnał GRZANIE START jest temperatura w pokoju osiągnie 20,5 stopnia (20,8-0,3), a sygnał GRZANIE STOP będzie wtedy, gdy temperatura osiągnie 21,0 stopni (20,8 +0,2).
  Dla histerzy 1,0 stopnień to sygnał GRZANIE START będzie przy 20,3 stopnia, a sygnał GRZANIE STOP będzie dopiero przy 21,3 stopnia.
  Palnik na kotle może wyłączyć się wcześniej zanim regulator dla sygnał GRZANIE STOP jeśli woda kotłowa wcześniej osiągnie górną wartość temperatury ustawioną na kotle.
  W zależności od charakterystyki Twojego lokalu, który ogrzewasz to trzeba wziąć jeszcze pod uwagę czas zwłoki. Np u mnie kocioł wyłącza się ale przez kilka minut temperatura ciągle rośnie, bo grzejniki cały czas oddają ciepło do otoczenia. Z tego powodu dla mnie lepsza jest histereza 0,5 niż 1,0 stopnia.
  Tak to z grubsza działa.

  Dodano po 35 [minuty]:

  Rzuciłem na instrukcję Twojego kotła i ma on min. 8kW, więc bez taktowania się nie obędzie.
  Do podłączenia oryginalnego regulatora służy złącze 163/1 i jest tam mostek na stykach 1-4. Na logikę wynika z tego, że takiego Salusa trzeba by podłączyć pod styki 1-4. Zamknięcie obwodu włączy grzanie, a otwarcie obwodu wyłączy ogrzewanie. Choć dla pewności powinnaś jeszcze to potwierdzić u kogoś kto zna te kotły.
 • Level 4  
  zakupiłam inteligentne gniazdko sterowane przez wifi :) steruję przy pomocy aplikkacji na telefonie, super sprawa