Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Siemens A 08-16 - po wymianie fartucha/kołnierza bęben trze o uszczelkę

04 Paź 2018 18:53 522 7
  • Poziom 3  
    Witam,
    stary fartuch sparciał i zaczęło przeciekać, dlatego zakupiłem nowy i wymieniliśmy z sąsiadem. Zaraz po montażu dokonaliśmy próby "na sucho", ręką i bęben nie chciał się obracać - tarł o fartuch. Polaliśmy obficie miejsce gdzie dochodziło do tarcia płynem do mycia naczyń i problem doraźnie rozwiązaliśmy - bęben można było obracać bez żadnego wysiłku.
    Od tej pory zrobiliśmy dwa prania i póki się pierze, póki woda jest zmiękczona/lepka, wszystko jest ok. Za to przy płukaniu i wirowaniu, wyraźnie słychać, że coś tam trze.
    W związku z tym mam pytania:
    1. Czy niedostatecznie oczyściliśmy bęben z osadu w miejscu gdzie styka się z fartuchem i to jest przyczyną problemu?
    2. Czy to tak ma być i przy którymś praniu z kolei fartuch "dopasuje się"?
    3. A może użyć jakiegoś lubrykanta?
    Dziękuję za odpowiedź.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Bęben nie ma prawa ocierać o fartuch. Czy do montażu nowego fartucha była demontowana ściana przednia? Czy pralka nie pracuje nieco głośniej niż dawniej i przy wirowaniu nie słychać stukania?
  • Poziom 3  
    Kenworth 18 napisał:
    Bęben nie ma prawa ocierać o fartuch. Czy do montażu nowego fartucha była demontowana ściana przednia? Czy pralka nie pracuje nieco głośniej niż dawniej i przy wirowaniu nie słychać stukania?

Tak, była demontowana ściana przednia, inaczej nie bylibyśmy w stanie zamontować fartucha. Mam wrażenie, że pralka pracuje nieco głośniej, natomiast nie potrafię sobie przypomnieć czy stukało, ale to całkiem prawdopodobne. Z pewnością było słychać tarcie bębna o gumę, np. kiedy po wirowaniu obroty zwalniały.

W sobotę poproszę sąsiada i spróbujemy jeszcze raz doczyścić bęben z osadu, bo nie mam pomysłu, co innego może stanowić przyczynę. Nie wyobrażam sobie też, że moglibyśmy niewłaściwie umocować fartuch, tym bardziej, że nic nie przecieka.
  • Specjalista AGD
    Źle zamontowany fartuch.
    Uszkodzony krzyżak.
    Podróbka fartucha.

W dowolnej kolejności. Z naciskiem, na to drugie.
  • Poziom 3  
    Dziękuję. Zwrócimy uwagę w sobotę na krzyżak, jednak przed wymianą nie było z nim żadnych problemów, przynajmniej nic na to nie wskazywało. Nie chcę tu robić reklamy/antyreklamy internetowego sklepu z częściami do sprzętów AGD, jednak sklep wygląda - moim laickim okiem - na profesjonalny.

Ważne, że mnie uświadomiliście, że tarcie fartucha o bęben jest niedopuszczalne i że się samo nie naprawi. Trzeba będzie jeszcze raz do pralki zaglądnąć. W sobotę się okaże co jest przyczyną, mam przynajmniej taką nadzieję.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Gdy krzyżak skoroduje potrafi pęknąć z dnia na dzień.
    Należy złapać za krawędź bębna i sprawdzić czy bęben nie ma luzów względem zbiornika.
    Najpierw posprawdzać pod tym kątem niż ponownie wszystko rozkręcać.
  • Poziom 3  
    Kenworth 18 napisał:
    Gdy krzyżak skoroduje potrafi pęknąć z dnia na dzień.
    Należy złapać za krawędź bębna i sprawdzić czy bęben nie ma luzów względem zbiornika.
    Najpierw posprawdzać pod tym kątem niż ponownie wszystko rozkręcać.

Tę pralkę łatwo się rozkręca, o ile dysponuje się nietypowymi, gwiazdkowymi, śrubokrętami, przynajmniej jeżeli chodzi o górną i przednią pokrywę. Przed chwilą zdjąłem górną pokrywę i przytrzymując zbiornik z góry ruszałem bębnem na różne strony. Wg mnie nie ma tam specjalnie luzów. Zobaczymy, co sąsiad powie w sobotę.
    Dziękuję Wam za dotychczasowe porady. Odwdzięczę się punkcikami.

PS
    Pozwolę sobie przesłać Wam poprzez pw linka do sklepu, w którym zakupiłem fartuch. Może to właśnie fartuch jest przyczyną problemu.

EDIT
    Rozkręciliśmy dzisiaj pralkę, zdjęliśmy fartuch, założyliśmy na nowo i wygląda na to, że jest ok. Później będzie test generalny przy okazji prania.

Temat uważam za zamknięty. Dziękuję kolegom za pomoc, a zwłaszcza koledze @Kenworth 18 , który mi sporo kwestii rozjaśnił poprzez pw. Dobrze, że przez pw, bo w temacie głównym umieszczać pewne oczywistości, byłoby niestosowne.
    Dziękuję i pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Poprawiliśmy fartuch od strony bębna.