Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel integra - sterowanie przekaźnikiem bistabilnym z poziomu centrali.

04 Paź 2018 23:04 447 3
  • Poziom 2  
    Witam,
    mam w domu dwa obwody z oświetleniem które chcę aby automatycznie włączane były przez centralę integrę...
    *pierwszy obwód - typ wyjścia : 26. Timer ;
    wyzwalanie: dwa zdefiniowane przeze mnie timery czyli czas załączenia rano o godzinie x i wyłączenia o godzinie y i drugi podobnie tylko że o godzinach wieczornych.
    Oświetlenie działa

*drugi obwód (podłączony w rozdzielni do przekaźnika bistabilnego)
    typ wyjścia: 24. Przełącznik mono ustawiony na 3sek. ;
    wyzwalanie: w programie wpisane jest : wejścia: - (nie ma zdefiniowanych wejść) ale z tabeli po prawej stronie zaznaczyłem sobie kolejne cztery timery które zdefiniowałem tak: timer3 : godzina włączenia rano, timer4: godzina wył rano, timer5:godzina włączenia wieczorem i timer6: godzina wył wieczorem.
    Zaznaczoną mam również opcje: timer załącza/wyłącza
    Oświetlenie działa ale mam pytanie czy to jest poprawny sposób sterowania wyjściem monostabilnym za pomocą timerów. Może jest prostszy sposób? Gdy mam odznaczoną opcję: timer załącza/wyłącza to moje wyjście monostabilne zachowuje się jak bistabilne i przy ustawionym timerze np. zał o 7:00 i wył o 7:20 to przekaźnik cały czas trzyma przez te 20 min zamiast kliknąć raz o 7:00 i następny raz o 7:20
    Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić do czego służy ta opcja timer załącza/wyłącza ?
    Jest jakiś lepszy, prostszy sposób do sterowania przekaźnikiem bistabilnym za pomocą wyjść centrali?

Dziękuję za zainteresowanie
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 22  
    U mnie jest tak:
    - PIR na wejściu 17 (jako wejście NC, typ reakcji 47)
    - LED na wyjściu 16 - iloczyn wyjść 25 i 26
    - wyjście 25 - typ 26 (timer), wyzwalanie timer 1
    - wyjście 26 - typ 24 przełącznik MONO z czasem 15s sterowany wejściem 17
    Timer 1 - załączenie 20:00, wyłączanie 6:00

Efekt - po naruszeniu wejścia na którym jest PIR (17) załącza LED na wyjściu 16 na czas 15s pod warunkiem że jest godzina pomiędzy 20:00 a 6:00.

W Twoim przypadku zdefiniowałbym Timer 1 załącz/wyłącz rano, Timer 2 załącz/wyłącz wieczorem. Zdefiniowałbym wyjścia wirtualne np. 63 (typ 26, wyzwalanie Timer'em 1) i 64 (typ 26, wyzwalanie Timer'em 2).
    Wejście wirtualne np. 64 typ linii 8 wg. wyjścia z przypisanym wyjściem 61. Wyjście 62 z reakcją 24 (przełącznik MONO) z żądanym czasem, sterowane wejściem 64.
    Wyjście 61 jako suma logiczna (typ 47) wyjść 63 i 64. Wyjście 61 jako iloczyn wyjść 62 i
    Zasada:
    - timer 1 lub 2 załącza swoje wyjście (rano 63 i wieczorem 64). Efekt - timery sterują wyjściem 61.
    - Wyjście 1 (fizyczne dla przekaźnika) iloczyn logiczny (jeśli oba wyjścia sterojące =1 to jest 1) sterowane gdy timer załączony (aktywne wyjście 61) i przełącznik MONO załączony (aktywne wyjście 62).

Jeśli nigdzie się nie pomyliłem to powinno działać.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 2  
    Dzięki wielkie za odpowiedź, wypróbuję to wieczorem
    A co z opcją timer włącza/wyłącza, dlaczego dzieje się tak jak opisałem gdy jest odznaczona ?