Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do nadajnika UKF

29 Sie 2005 21:24 3035 25
  • Poziom 10  
    Witam potrzebuje zasilacz do Nadajnika UKF ( kit z nowego lektronika 390-k).

Nadajnik ten jest na 20v, i 2A.

Zastanawialem sie nad tym zasilaczem http://allegro.pl/show_item.php?item=62059931
    co o nim myslicie??

Jesli ktos mialby na sprzedaz albo wie gdzie kupic dobre zasialcze do stacji nadawczych, prosil bym o pomoc

A i nichce tez wydac za duzo pieniedzy na taki zasilacz :D

PS. na zwykłych zasilaczach nadajnik ma przydżwięki z sieci
  • Tektronix
  • Poziom 18  
    Witam
    Kup sobie jakiś zasilacz na lm317 + tranzystor . Ten nadajnik jest 4W więc zasilacz może być niewielki około 1A wystarczy .Muszę Cię przestrzec otuż taki nadajnik jest nie legalny i możesz mieć spore kłopoty
  • Tektronix
  • Poziom 10  
    wiem ze jest nielegalny, i nadajjnik przeszedl tuning gdyz oryginalny ostatni tranzystor nie chcial dzialac i zostal zamieniony na inny, nadajnik posiada teraz okolo 6w.
  • Poziom 18  
    Niewiem co znaczy tuning nadajnika ,może mi to wyjaśnisz .A jak masz przydzwięk z sieci to wsadz elko 10000 µF /25V na wyjście z zasilacza a zasilanie przez dławik i kndesatory do masy .
  • Poziom 10  
    tuning- otoz w nadajniku ostatni tranzystor mial przebicie, zostal wmontowany zamienik, teraz nadajnik ma moc lekko ponad 6W.
    A z tym nielegalnym to wiem ze to jesst, ale to jest mi potrzebne tylko do celow pokazowych w szkole. Rok szklny sie juz zaczyna i trzeba zbierac juz materialy :D
  • Poziom 15  
    Coś mi tu nie pasuje!!! Zrobiłeś nadajnik a nie umiesz zrobić zasilacza!!!!!! Chyba wiesz, że w.cz. to czary?? Bo 6W to nie mało!! Pozdrawiam i życze dalekiego zasiegu!
  • Poziom 18  
    Coś mi się wydaje że to nie Ty robisz ten nadajnik w elektronice niema czegoś takiego jak "tuning " a zamiana tranzystorka na inny to rzecz normalna ,powodzenia .
    Zajrzyj do stronki www.swr.pl
    tam się spotykają tacy jak Ty
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam. hrynio400 jaki tranzystor wstawiłeś w stopniu końcowym tzn. T5 ?. Z orginalnym tranzystorem ten nadajnik daje 4W, a to jest dużo na UKF-ie. Dlatego jestem ciekawy jaki to jest tranzystor że daje na antenę 6W. Jak zmierzyłeś moc wyjsciową (6W)?. Ten nadajnik potrzebny ci jest na pokazy do szkoły?, wzupełności starczy ci jakiś mały generator. Mocą 6W to można zrobić niezły zasięg na UKF-ie. Tak jak napisał Dj Gacek w.cz to czary, nie raz się o tym przekonałem. Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Bez przesady, żadne tam znowu czary... ;)

sp9coo napisał:
    ... jak masz przydzwięk z sieci to wsadz elko 10000 µF /25V na wyjście z zasilacza a zasilanie przez dławik i kndesatory do masy .

I koniecznie po 1nF równolegle do diód prostownika.
    A w ogóle, to najlepiej zasilacz impulsowy.
  • Poziom 15  
    Czarutek może znowu nie takie czary ale dla chłopaka który zmajstrował nadajnik 6W i pyta sie o zasilacz to śmieszne!!!! Tak mi sie coś wydaje, że on go zrobił tak aby było! Właśnie hrynio400 napisz z jakiego jesteś miasta bo....... A wracajac do tematu zasilacz AT z kompa jest idealny!! Pozdrawiam.....
  • Poziom 34  
    Ten z Allegro, sądząc po rozmiarach i mocy, jest zapewne impulsowy. No i te 20V... :)
    Kupię sobie i Wam opowiem... ;)
  • Poziom 15  
    Powiedz mi po co eksperymentować jak za tą cene to masz 2 zailacze AT i maja wieksze napiecie a ile razy wiecej mocy! A co najważniejsze sa już sprawdzone!
  • Poziom 34  
    U nas najtańszy AT kosztuje 50zł. :(
  • Poziom 15  
    czarutek napisał:
    U nas najtańszy AT kosztuje 50zł. :(
    <- :/ yyyyyyy..... u mnie na giełdzie sa najcześciej po 10zł! A ja za 2 AT dałem coś ok 6zł <-sprawne:P Pozdrawiam i zycze obniżenia cen! :)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A ja jednak dalej uważam że technika w.cz. to czary. Jeżeli wszystkiego nie zrobi się dokładnie (ekranowanie, odpowiednie cewki, dopasowanie do anteny no i samą antenę) to dziwne rzeczy mogą się dziać!!!!!!!!!!. Do tego nadajnika to starczy zasilacz na LM317 + tranzystor szeregowy. Taki zasilacz to może mieć wydajność prądową nawet 5A, kwestia tylko jakie trafo zastosuje się. Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Faces wystarczy jakiś stabilizator na żadane napiecie, dwa kondensatory po 1000u i zasilacz ok 2Amper mamy gotowy:P Bo do tego nadajnika lepszy byłby stratą kasy! Oczywiści jak najbardziej zgadzam sie, że w.cz. to czary! Ja siedze w tym dwa lata a i tak nic nie wiem :(
  • Poziom 34  
    No powyżej 170MHz, to czary faktycznie się zaczynają... ;)
    Co do zasilacza - każdy klasyczny na 50Hz będzie dawał hum, choćby elektrolity miały i 10000MF... ;)
    Tylko impulsowy daje całkowitą ciszę. I akumulator.
  • Poziom 17  
    No to ekranujcie rówierz zasilacz:) - tylko po co? Można umieścić zasilacz w pewej odległości od samego nadajnika i zasilanie puscic kablem ekranowanym- ja miałem taki jakiś stary- wytargałem od dziadka z szopy:) Miałem przyzwoitą kosiarkę z nadajnika około 0,5W;) dopuki nie miałem filtrów dolnoprzepustowych na wyjściu, sąsiedzi telewizji ni radia nie uraczyli;) a tak na serio 6W to duża moc... u mnie w małym misteczku to jak Cię złapią to zabiorą i za 2 tygodnie oddadzą- mój kolega tak miał:) ale w większym mieście to jest różnie.
  • Poziom 34  
    Ten hum, z którym walczymy, nie pochodzi od pola, tylko od składowej zmiennej, której nie da się całkowicie wyeliminować, a jej częstotliwość (50Hz itd...) leży w paśmie słyszalnym.
    Dlatego najlepszy zawsze będzie zasilacz impulsowy.
  • Poziom 15  
    Czarutek albo akumlator:P Ale zasilacz jest lepszy!
  • Poziom 12  
    Zasilacz na Allegro jesyt ok powinen spokojnie dzialac. Ewentualnie zasilacz AT tez bedzie dzialal. Natomiast moc 6W??? to mnie interesuje. Po pierwsze jak to zmiezyleś. Możesz zdradzić tajemnice z kąd Ci wyszło 6W?
  • Poziom 34  
    "Zasilacz z Allegro" już mam. Niestety jest nierozbieralny, więc dajcie mi trochę czasu na podłączenie pod niego około 5W, i porównanie humu z takim pro na 13,8V.
    P.S. Może ktoś chce kupić ten nędzny aparat?
  • Poziom 21  
    Cytat:
    A w ogóle, to najlepiej zasilacz impulsowy.
    [/quote]

Odp.

Co Ty mu radzisz? Jesli nie potrafi sobie poradzic z odbrumieniem zwykłego zasilacza, to na pewno nie da sobie rady z zasilaczem impulsowym.

Dodano po 16 [minuty]:

-
    Cytat:
    każdy klasyczny na 50Hz będzie dawał hum, choćby elektrolity miały i 10000MF... ;)

odp.

Nie zgadzam się z Tobą "klasyczny" zasilacz jest o wiele łatwiej oczyścić z brumu (co to jest hum???) niż impulsowy. Istnieje też coś takiego jak bezpieczeństwo działania zasilacza impulsowego. Na produkcję zasilaczy impulsowych do sprzetu radiokomunikacyjnego mogą sobie pozwolic prawie wyłącznie firmy z bogatym doswiadczeniem (np. Kenwood, Yaesu, ICom). Jesli ktoś nie wie jak oczyścić z przydźwieku prosty zasilacz np. szeregowy niech raczej unika zasilaczy impulsowych. Zasilacze od komputerów w przypadku awarii dają za mało bezpieczeństwa przy współpracy z bardzo drogim sprzetem krótkofalarskim.
  • Poziom 34  
    Moon, ja nikomu nie doradzam wykonywania, tylko zakup zasilacza impulsowego, najlepiej właśnie jakiegoś markowego.
    Odnośnie humu/brumu, jeśli potrafisz go wyeliminować, może napisz jak. Mi się to nigdy nie udało, przydźwięk słychać było zawsze, natomiast na obu impulsowych jakie mam, jest całkowita cisza.
    Odnośnie bezpieczeństwa, też różnie bywa. Mam taki niby firmowy zasilacz "CB Radio Power Suply". Kupiony w sklepie krótkofalarskim, kosztował ponad 60zł. Przed wyjściowym 2N3055 jest w nim bodajże BC211. Kiedyś, zupełnie bez przyczyny spalił się i na CT145 podał dobre 30V. 2SC1971 poszedł z dymem.
    Temat jak widać rzeka, ale tu chyba chodzi raczej o jakiś tani, amatorski sprzęt.
  • Poziom 21  
    Witam Czarutek. Oczywiście podam Ci sposoby wyeliminowania Brumu, ale wieczorem na pw, bo teraz muszę już wyjść z domu. Po prostu napiszę Ci jak ja z tym walczę. Co do zasilaczy impulsowych to pośród całej masy tych "urzadzeń" znam tylko jedn w pełni profesjonalny (chwalony przez wielu kolegów, ale też ostrożnie). Nie wiem czy mogę podać go publicznie nie bedąc posadzonym o reklamę, ale jest to zasilacz produkcji TelZas-u PDŁ 12/20 Bez trudu ustawisz go na "nasze" 13,8V daje 20A nie grzeje się, ma dołączną sondę kontrolującą nap. wyjściowe. Firma nie chce udostępnić schematu, więc nic nie wiem o zabezpieczeniach wewnetrznych, ale można podejrzewać, że są dobre. Nie oglądałem też jego napięcia na oscyloskopie. Jak zajrzę do środka to będę wiedział coś wiecej. Na razie jednak gwarancja i plomba, wiec poczekam jeszcze trochę. Tak naprawdę to też bałem się podłączać go do swojego radia i pracowałem na własnej produkcji 13,8(+/-200mV)/25A. Może jestem tchórzem, ale przerobionego zasilacza komputerowego nigdy bym sie nie odważył podłączyc do radia za 15 000 zł. Co do produkcji całej gamy dostępnych na rynku "zasilaczy" to jest po prostu horror. Nigdy bym tego nie chciał nawet za darmo. Natomiast te nieliczne dobre to ich cena.....!!!!!. Wolę zrobić sam. Przynajmniej jestem pewny co włożyłem do srodka.