Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda LED. Czy foward voltage jest maksymalnym dopuszczalnym napieciem?

05 Paź 2018 16:20 285 7
  • Poziom 3  
    Kolejne pytanie o zasilanie LED:)

Czesc

posiadam LED emiter o takich parametrach:

FV 12V
    FC 3600mA

mam zasilacz o parametrach 19V, 3.3A. Czy podlaczenie takiego zasilacza zniszczy moja diode

Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Możesz pokazać co to za dioda? Jest to dioda dużej mocy. 12V to napięcie jakie będzie odkładało się na diodzie podczas pracy. Możesz ją zasilić zasilaczem który posiadasz, lecz trzeba dodać szeregowo układ limitujący prąd. Niestety rezystor oraz ogranicznik na LM317 średnio siędo tego celu nadaje, bo będzie sięna nich wydzielała moc około P=(17V-12V)*3.3A=16.5W.
    Musiałbyś użyć drivera LED, lub odpowiedniej przetwornicy z regulowanym PRĄDEM wyjściowym.
  • Poziom 3  
    Kraniec_Internetów napisał:
    Możesz pokazać co to za dioda? Jest to dioda dużej mocy. 12V to napięcie jakie będzie odkładało się na diodzie podczas pracy. Możesz ją zasilić zasilaczem który posiadasz, lecz trzeba dodać szeregowo układ limitujący prąd. Niestety rezystor oraz ogranicznik na LM317 średnio siędo tego celu nadaje, bo będzie sięna nich wydzielała moc około P=(17V-12V)*3.3A=16.5W.
    Musiałbyś użyć drivera LED, lub odpowiedniej przetwornicy z regulowanym PRĄDEM wyjściowym.

Dziekuje, za odpowiedz. Nie jestem pewny czy mozna zamieszczac linki do sklepow interenetowych. Jest high power LED. 50W

Wiem ze diode zniszczy zbyt duzy prad, ale tutaj nie jest to mozliwe bo zasilacz produkuje tylko 3.3A. Np w traszystorach FV nie jest maksymalnym napieciem, jak to ma sie do diod?
  • Poziom 42  
    _syn_oracza napisał:
    Wiem ze diode zniszczy zbyt duzy prad, ale tutaj nie jest to mozliwe bo zasilacz produkuje tylko 3.3A. Np w traszystorach FV nie jest maksymalnym napieciem, jak to ma sie do diod?

Teoretycznie tak. Tyle że diodę może zniszczyć impuls prądu z kondensatorów wbudowanych w zasilacz, lub zasilacz wykryje diodę jako zbyt duże obciążenie i się wyłączy.
  • Poziom 36  
    Z diodami LED dużej mocy jest inna bajka.
    Tu napięcie przewodzenia pełni drugorzędną rolę bo zmienia się ono wraz z temperaturą diody.
    Nawet idealna stabilizacja napięcia nie zapewni prawidłowego zasilania.
    Współczesne diody wymagają stabilnego źródła prądowego, stąd powstała konieczność stosowania dedykowanych driverów. Sama dioda LED bez dedykowanego zasilacza może być trudna w długotrwałym użyciu ze względu na rosnący prąd wraz ze wzrostem temperatury samej diody.
  • Poziom 3  
    Kraniec_Internetów napisał:
    _syn_oracza napisał:

Teoretycznie tak. Tyle że diodę może zniszczyć impuls prądu z kondensatorów wbudowanych w zasilacz, lub zasilacz wykryje diodę jako zbyt duże obciążenie i się wyłączy.

Jezeli podlacze zasilacz 12V 3.3A to impuls tez moze zniszczyc diode i czy zasilacz tez moze sie wylaczyc?
  • Poziom 42  
    _syn_oracza napisał:
    Jezeli podlacze zasilacz 12V 3.3A to impuls tez moze zniszczyc diode i czy zasilacz tez moze sie wylaczyc?

Może ale nie musi. Raczej wątpię. Otóż napięcie w okolicach 12V panuje na diodzie podczas pracy przy prądzie znamionowej. Zimna dioda zapewne będzie miała to napięcie wyższe, więc prawdopodobnie nawet się nie włączy. I dobrze - przynajmniej nie ulegnie uszkodzeniu.
  • Moderator Projektowanie
    _syn_oracza napisał:

Nie wolno takiej diody (żadnego LED-a) zasilać napięciowo.
    Kiedy kolega to zrozumie? - po piątym poście dopiero?
    Zasilacz się wyłączy albo nie zdąży bo dioda eksploduje. A nawet jeśli się wyłączy to na pewno nie przy 3,3A tylko przy wyższym prądzie (bo tak działa zabezpieczenie przetężeniowe - o ile tam jest) - np.5A.
    Nie wiadomo, czy to 12V to Uf=max, czy wartość typowa. To kolega powinien wiedzieć - gdzie kupiona, jaki typ, szukać noty katalogowej i czytać. Wartość napięcia jest podawana tylko po to aby dobierając/konstruując źródło prądowe (stabilizator prądu) wiedzieć jakie napięcia (ok. 12V) ma rozwijać na wyjściu jednocześnie stabilizując prąd 3,3A.