Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Młotowiertarka Hilti TE16 iskrzenie na szczotkach naprawa ?

DjPlay 05 Oct 2018 16:34 861 7
 • #1
  DjPlay
  Level 9  
  Witam. W moje posiadanie weszła młotowiertarka Hilti TE16. Po podłączeniu do zasilania i załączeniu iskrzy. Zauważyłem że gdy jest bieg wyższy tym bardziej iskrzy na szczotkach . Na pozycji "min" najmniej iskrzy lecz po odłączeniu nieraz jak wduszam przycisk to silnik nie chce się obrócić i zaczyna "warczeć" po fizycznym obróceniu silnika udaje się ją uruchomić . Sprzęt nie jest na gwarancji wiec proszę nie pisać " oddaj do serwisu" bo jeżeli chciałbym to zrobić to bym tutaj nie pisał :) . Proszę o jakieś sugestie co może być przyczyną . Czy naprawa opłacalna i w jaki sposób można naprawić . Za wszelkie pomocne informacje bardzo dziękuje. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  REMUR.
  Level 25  
  Obstawiam przerwę na wirniku. Aby zdiagnozować, należy miernikiem sprawdzić przejście między sąsiednimi lamelkami komutatora, lub podłączyć wiertarkę w szereg z żarówką (żarnikową 70W) i powoli obracając wrzecionem, obserwować czy w pewnym momencie zgaśnie.

  Młotowiertarka Hilti TE16 iskrzenie na szczotkach naprawa ?
 • #3
  osiniak75
  Level 34  
  Ja bym zaczął od sprawdzenia ile tych szczotek tam zostało. Pozdrawiam
 • #4
  aksakal
  Tube devices specialist
  W szczotkowym silniku takie zjawisko powstaje przy nie jakościowych kontaktach między szczotkami i kolektorem, zabrudzeniem kolektora, zwarciu między sąsiednimi segmentami kolektora czy zwarciu między zwojew wirnika . Sprawdź szybkość nagrzewania silnika - szybkie grzanie będzie potwierdzeniem zwarcia .
 • #5
  DjPlay
  Level 9  
  Jeżeli ustawie wyższy bieg to bardzo szybko się nagrzewa . Widzę że jedna szczotka była "sztukowana" ponieważ przewodzik od szczotki jest spleciony .
 • #6
  aksakal
  Tube devices specialist
  Jeśli iskrzenie jest lokalne, tylko w punkcie kontaktu szczotek z komutatorem, to należy oczyścić jego od utlenienia i możliwie oszlifować . Lecz jeśli iskrzenie się ma kołowy wyglad wokół komutatora to to jednoznacznie wskaże na zwarcie między sąsiednimi lamelkami czy w uzwojeniu wirnika. Zwarcie między lamelkami można usunąć, dla tego wystarczy oczyścić izolacyjne odstępy między nimi w których może osiadać miedziany kurz od tarcia szczotek i komutatoraj. Przy zwarciu zwojew - droga do serwu czy samodzielna zamiana wirnika na nowy czy reanimacja niesprawnego.
 • #7
  DjPlay
  Level 9  
  Witajcie ponownie. Dziś pomierzyłem cele na komutatorze każda ma około 1,5OHM.

  Dodano po 11 [minuty]:

  Młotowiertarka Hilti TE16 iskrzenie na szczotkach naprawa ?
  Zdjecia iskrzenia

  Dodano po 2 [minuty]:

  Młotowiertarka Hilti TE16 iskrzenie na szczotkach naprawa ?
  Na jednym zdjeciu jest iskrzenie na wyzszym biegu bodajze "4" a na drugim mniejsze iskrzenie gdy jest bieg "min".