Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja lutownicza AVT-5228 V2 [Atmega16]

kamil1994zielony 05 Paź 2018 20:07 5244 17
 • Stacja lutownicza AVT-5228 V2 [Atmega16]

  Witam, chciałbym się pochwalić moim dziełem, które kiedyś zacząłem ale z powodu braku czasu rzuciłem w kąt… Aktualnie pomysł został odkurzony i doprowadzony do końca. Jest to pierwszy mój projekt, który ląduję ‘’tutaj’’ dlatego liczę na cenne rady. Na wstępie chciał bym podziękować autorowi projektu AVT-5228 (https://serwis.avt.pl/manuals/AVT5228.pdf), bo to w 95% Pańska konstrukcja, nie zapominam również o udzielanych w poprzednim artykule pomocnych postach innych forumowiczów. Stacja lutownicza którą postanowiłem zbudować jest moim podstawowym narzędziem budowania hobby, dlatego zwracam uwagę na szczegóły. W budowę włożyłem wiele godzin żmudnej pracy, najdłużej zeszło nad obudową ale wszystko ma swoją cenę która zostaje no koniec odpowiednio doceniona (radość z ukończenia bezcenna).
  Zaczynając budowę w pierwszej kolejności skupiłem się na zebraniu pełnej dokumentacji (zapoznanie się ze schematem, wprowadzenie zmian zasugerowanych przez poprzedników, kompletowanie elementów).
  Płytę główną jak i panelową wykonałem metodą ‘’termotransferu’’, następnie pocynowałem za pomocą plecionki miedzianej służącej do czyszczenia pól lutowniczych SMD. Wiele paneli wykonałem wcześniej w innych urządzeniach innymi metodami (papier samoprzylepny, wyklejanie czy też malowanie), tym razem padło na laminat. Mi osobiście efekt się podoba, ale czekam na wasze opinie 😉

  Obudowa wykonana z blachy stalowej grubości 1.5mm i spawana metodą MIG. Wszystkie elementy obudowy wycinane ręcznie szlifierką kątową, własnoręcznie spawane, szpachlowane i szlifowane. Przygotowana obudowa została pomalowana również przeze mnie metodą natryskową. W pierwszej kolejności poleciał podkład a kolejnego dnia po zmatowieniu został nadany kolor, ostatecznie padło na czarny mat.
  Mając wszystko gotowe składanie wszystkiego w całość było czystą przyjemnością.
  Kiedy na płytę główną trafiły wszystkie elementy nadszedł czas na programowanie. W tym układzie wyprowadzone jest złącze programowania typu ‘’Canda (ISP)’’ wydaje mi się bardziej uniwersalne niż ‘’Jtag’’. Do programowania użyłem programatora USB ASP i nakładki AVR DUDE. Po zaprogramowaniu pamięci flash jak i eeprom nadeszła kolej na ustawienia fuse bit-ów, i tutaj UWAGA!!! BODLEVEL ustawiamy na ‘’1’’, wynika to z dokonanych zmian na schemacie układu, reszta pozostaje bez zmian.

  Płyta główna po zaprogramowaniu trafiła pod złącze transformatora i połączeniu wszystkiego na ‘’pająka’’ w celu sprawdzenia działania i wykluczeniu problemów. I znalazł się błąd i to w dodatku na samym froncie… przycisk od funkcji sleep oraz on/off został pomylony (błąd w trakcie projektowania płyty pulpitu). Pierwsze wrażenie - DZIAŁA!!! :D Przy pierwszym uruchomieniu na wejście ‘’termopary’’ podałem 20mV i zmierzyłem współczynnik wzmocnienia na wyjściu wzmacniacza i dokonałem niewielkiej korekty w nastawach ‘’Menu’’ następnie przyszedł czas na ‘’samostrojenie’’ parametrów regulatora PID. Po ukończonych zabiegach stacja została złożona tak jak było w założeniach i teraz czeka na pierwszą robótkę, gdzie zagra główną rolę (myślę że będzie to coś w SMD).

  Podsumowując Stacja to najważniejsze narzędzie w domu lub garażu elektronika, a używanie własnoręcznie zbudowanych narzędzi to coś pięknego. Dodaję kilka zdjęć oraz załącznik z materiałami potrzebnymi do zbudowania takiej stacji, by narobić wam ochoty na własną konstrukcję.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam 😊
  Stacja lutownicza AVT-5228 V2 [Atmega16]Stacja lutownicza AVT-5228 V2 [Atmega16]Stacja lutownicza AVT-5228 V2 [Atmega16]Stacja lutownicza AVT-5228 V2 [Atmega16]Stacja lutownicza AVT-5228 V2 [Atmega16]Stacja lutownicza AVT-5228 V2 [Atmega16]Stacja lutownicza AVT-5228 V2 [Atmega16]Stacja lutownicza AVT-5228 V2 [Atmega16]Stacja lutownicza AVT-5228 V2 [Atmega16]Stacja lutownicza AVT-5228 V2 [Atmega16]

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  kamil1994zielony
  Poziom 10  
  Offline 
  Specjalizuje się w: elektronik
  kamil1994zielony napisał 34 postów o ocenie 34, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Piotrków. Jest z nami od 2011 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  zgierzman
  Poziom 25  
  kamil1994zielony napisał:
  ‘’Canda (ISP)’’ wydaję mi się bardziej uniwersalne niż ‘’Jtag’’


  Tu się mocno pomyliłeś. W tym projekcie JTAG może nie jest potrzebny, ale ogólnie rzecz biorąc, to o wiele bardziej użyteczny protokół.

  Podziwiam ilość pracy włożonej w ten projekt, tak powinno być: "nie idziemy na łatwiznę", i nawet jeśli czegoś nie widać, nie powinno być zrobione po łebkach.

  Jeżeli zaś chodzi o lutowanie, to dokopałeś się do warstw starszych od węgla. Poszukaj projektów opartych o groty T12. Zupełnie nowa jakość.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  kamil1994zielony
  Poziom 10  
  Dziękuję za uwagę :) W cyfrowej elektronice nie jestem mocny, nie ukrywam że w protokołach Jtag nie mam wiele do powiedzenia ... Podsunąłeś mi ciekawą myśl przytaczając pójście w stronę nowszej technologi. Zainteresował mnie temat grotów z wbudowaną grzałką i czujnikiem temperatury :) Możliwe że kolejny projekt będzie oparty właśnie o nowatorskie projekty stacji lutowniczych :)
 • #4
  zgierzman
  Poziom 25  
  kamil1994zielony napisał:
  Możliwe że kolejny projekt będzie oparty właśnie o nowatorskie projekty stacji lutowniczych

  Polecam. Po tym jak pierwszy raz lutowałem T12, swoją starą stację natychmiast wyniosłem do piwnicy ;-)
 • #5
  robnon01
  Poziom 11  
  Ale mogłeś zacząć od opisania tych zmian które wprowadziłeś. Czy dokonałeś zmian w sofcie?
 • #6
  kamil1994zielony
  Poziom 10  
  Program pozostał bez zmian, jak wspomniałem wyżej nie jestem specem elektroniki cyfrowej ... :( autor nie udostępnił źródła, zmiany polegają na tym że zlikwidowane zostały niepotrzebne dzielniki napięcia które niepotrzebnie komplikowały układ i wprowadzały dość duże zamieszanie w pracy wyświetlacza. Zastąpiono stabilizator napięcia 7805 stabilizatorem lm1117 3.3V dzięki czemu praca wyświetlacza stała się bezproblemową ;) dodatkowo złącze Jtag zostało zmienione na Canda, dzięki temu rozwiązaniu można bez problemu zaprogramować układ prostym programatorem USB ASP . Mogłem o czymś zapomnieć ponieważ jak wspomniałem układ jest dość ''stary'' teraz został tylko ukończony i opublikowany :)
 • #7
  robnon01
  Poziom 11  
  Nie bez powodu pytałem o soft, bo z tym wyświetlaczem i tak występuje problem. Autor zastosował wyłączanie podświetlenia po upływie określonego czasu. Problem w tym że żadnym przyciskiem
  nie przywrócisz tego podświetlenia. Występuje on sporadycznie. Miałeś taki przypadek?
 • #8
  kamil1994zielony
  Poziom 10  
  Nie miałem nigdy z tym problemu. Stacji w oryginalnej wersji użytkowałem ok 5 lat, były problemy z zanikiem obrazu na wyświetlaczu, ale nie wprowadzało to zamieszania w samym układzie, utrzymanie temperatury pozostawało niezmienne. Obraz zanikał np w przypadku zaniku napięcia lub przy dotknięciu grotem do magnesu lub baterii . Po uziemieniu grotu w poprzedniej wersji problemów było mniej, w aktualnej wersji ( użytkuję ok 2 tygodnie ) problemów nie zauważyłem żadnych. Aktualnie stacja współpracuje z kolbą lutowniczą Solomon ''CMC'' z grzałką wewnątrz grota, masa sygnału termopary jest odseparowana od masy zasilania.
 • #10
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  @kamil1994zielony Wykonanie super, świetnie wygląda obudowa. Nie warto byłoby pomyśleć o jakimś stojaku na grot? Druga sprawa - na PCB ścieżki 230 V IMHO masz niebezpiecznie blisko ścieżek i elementów niskonapięciowych. Tam powinno być co najmniej kilka mm odstępu, lub nawet frez... Podobnie przy optotriaku, gdzie przy części 230V biegną jakieś ścieżki. IMHO to niebezpieczne, szczególnie, jeśli obudowa jest metalowa. Przy okazji - PE jest podłączony do obudowy?
  No i kwestia konstrukcji elektronicznej - IMHO przesadnie skomplikowana. Wiele elementów, jak chociażby kwarc, jest zbędnych, podobnie te liczne regulatory napięcia. Analogówkę bym zamienił dedykowanym układem wzmacniacza do termopary, co znacznie upraszcza układ. Rozumiem, że wynika to po prostu z tego, że projekt powstał wiele lat temu, gdy być może nie było takich możliwości, jakie są obecnie. Nie zmienia to faktu, że konstrukcja wygląda świetnie.
 • #11
  kamil1994zielony
  Poziom 10  
  Dziękuję za miłą opinię jak i cenne rady . Większość uwag pochodzi z pierwotnej wersji z 2010 roku . Moim zadaniem było tylko zbudowanie konstrukcji i wstawienie jej do własnego warsztatu. Co do przewodu ochronnego jak najbardziej trzymam się tej kwestii, pomimo braku w większości gniazd elektrycznych bolca uziemiającego :D Tutaj akurat nie mam za dużo do powiedzenia ( nie jestem właścicielem tylko użytkownikiem pomieszczeń warsztatowych ), Zerowanie musi wystarczyć ...

  Stojak na kolbę jak najbardziej wchodzi w skład stacji jednak jest on na osobnej podstawce z szpulką cyny i czyścikiem.
  Urządzenie stoi na półce wyżej natomiast stojaczek bezpośrednio na blacie ( wydaje mi się to bardziej mobilne) :)
 • #12
  robokop
  Moderator Samochody
  tmf napisał:
  Druga sprawa - na PCB ścieżki 230 V IMHO masz niebezpiecznie blisko ścieżek i elementów niskonapięciowych.
  IMHO - pokaż w którym miejscu? Bo co prawda okularów nie mogę znaleźć, ale najwyższe napięcie jakie dociera do PCB to jest 2x12V z transformatora? Sam optotriak zaś operuje 24V AC do zasilania grzałki.
 • #13
  Slawek K.
  Poziom 32  
 • #14
  Novile
  Poziom 33  
  Piękna robota!Aż się nie chce wierzyć, że wykonał to tylko jeden człowiek i to amator. No w sumie po tej robocie to już nie amator. Widać te żmudne godziny w tej pracy. Ale "kabina lakiernicza" w pralni(kuchni) to mnie rozwaliły- hehehe , na to bym nie wpadł , boo takie haki z rurek miedzianych to robiłem czasem. Bardzo fajna ta stacja a faktycznie taki panel frontowy z laminatu to ciekawa sprawa. Lecą ode mnie "plusiki" dla kolegi autora tego "sprzęcicha".
  Pozdrawiam.
 • #15
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  robokop napisał:
  tmf napisał:
  Druga sprawa - na PCB ścieżki 230 V IMHO masz niebezpiecznie blisko ścieżek i elementów niskonapięciowych.

  IMHO - pokaż w którym miejscu? Bo co prawda okularów nie mogę znaleźć, ale najwyższe napięcie jakie dociera do PCB to jest 2x12V z transformatora? Sam optotriak zaś operuje 24V AC do zasilania grzałki.

  Fakt, jeśli tam jest 24 V (moje niedopatrzenie) to oczywiście uwagi o separacji są nieistotne. Lecz w takim razie, można uprościć sterowanie - wywalić optotriak i triak, na korzyść jakiegoś SSD lub optomosa lub triaka sterowanego bezpośrednio z MCU (optoizolacja jest zbędna).
  Niemniej układ świetnie wykonany, a pomysł na panel przedni - genialny.
 • #16
  kamil1994zielony
  Poziom 10  
  Nie mam komory lakierniczej :D ''Pralnia'' to moje miejsce odpoczynku i odparowania lakierów :) malowane na dworze w świetle słonecznym ( na szczęście obyło się bez owadów ) :D
 • #17
  themichal
  Poziom 17  
  Front panel wygląda jak polekierowany, ale domyślam się że to tylko złudzenie? Poza tym ciężko pewnie taki efekt zrobić przy matowym lakierze i widocznej miedzi? Podziwiam staranność ;)