Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SRI 3015/11 - szukam schematu el.

05 Paź 2018 21:13 564 9
  • Poziom 9  
    Szukam pilnie schematu elektrycznego zmywarki Bosch jak w tytule. Zmywarka dalej zatrzymuje się na końcu programu 2 i cały czas płucze.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 9  
    Dzięki katjaok za przesłane materiały. Schemat nie jest jednak od mojej zmywarki SRI 3015/11. Może ktoś jednak ma właściwy schemat.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 13  
    Udało Ci się coś znaleźć? Mam identyczny problem. Zajrzałem do programatora i ewidentnie ma wycięcie, które wyłącza silniczek napędu programatora. Być może w tym czasie zasilanie silniczka powinno przychodzic z zewnątrz.
  • Poziom 9  
    Schematu niestety nie mam a dalej byłby mi potrzebny. Na podstawie własnych doświadczeń jak i uzyskanych informacji mogę zasugerować, iż powodem tej usterki możne być:
    - Brak ciągłości zasilania programatora z jednego z termostatu.

Znalazłem post z 2014 r. od kobra2000, który pisał; "Przyczyna może być uszkodzona grzałka, uszkodzony termostat, uszkodzony przewód od termostatu do programatora. Miałem podobny problem....uszkodzony przewód z dwóch termostatów w okolicach zwisu drzwi". Prawdopodobnie poprzez styki termostatu zasilany jest z zewnątrz programator. Jeżeli uda Ci się usunąć usterkę proszę o informację.
    czeka6
  • Poziom 13  
    To niezwykle cenne informacje. To by bylo logiczne, ze programator ma ustawiona przerwe w zasilaniu silniczka, zeby w razie potrzeby poczekac na dogrzanie...
    Jest jeden przewod od silniczka, który idzie pod zmywarkę. Jutro ją wyciągnę i sprobuje zlokalizować do czego jest podłączony.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 9  
    Spinder07
    Jeżeli wykryjesz usterkę (a nie wątpię), to mam prośbę abyś podał kolory przewodów uszkodzonego obwodu sterowania.
  • Poziom 13  
    A więc:
    Silniczek programatora jedno wyprowadzenie ma podłączone bezpośrednio do zasilania(zielona obwódka).
    Zmywarka Bosch SRI 3015/11 - szukam schematu el.przewod...png Download (6.28 MB)
    Drugie wyprowadzenie wychodzi z programatora i idzie pod zmywarkę.
    Zmywarka Bosch SRI 3015/11 - szukam schematu el.przewod...png Download (5.72 MB)
    Pod obudową po lewej stronie jest zespół czujników poziomu wody. Jeden ciśnieniowy i jeden pływakowy.
    Zmywarka Bosch SRI 3015/11 - szukam schematu el.czujniki p...u wody.jpg Download (2.13 MB)
    Wspomniany przewód idzie do czujnika ciśnieniowego. Jeśli on jest załączony(czyli pod ciśnieniem) to sygnał wraca do programatora na inny styk(niebieska obwódka na pierwszym zdjęciu - biało/niebieski).
    Jeśli on jest załączony to leci z powrotem szarym przewodem do czujników, tym razem do pływakowego. Jeśli on nie jest załączony(pływak na dole) to wraca do programatora do zasilania.Wtedy silniczek pracuje.
    Trochę od tyłu to opisałem, ale może wystarczy. Na środku, na samym dole z przodu zmywarki jest kostka łącząca przewody. W niej zmieniają się kolory, więc do czujnika dochodzi inny niż do programatora.
    Czyli przyczyną zatrzymywania programatora może być jeden z dwóch czujników poziomu wody(ja je wyjąłem i wymyłem octem, bo było na nich dużo osadu), może też być styk w programatorze(zaśniedziały). Oczywiście to pod warunkiem, że zatrzymuje się silniczek programatora. Jeśli silniczek pracuje, a programator nie przechodzi do kolejnych etapów, to może być, że ma zużyte lub uszkodzone coś w przekładni.
    Ja swój programator rozebrałem. Ściąłem miedziane nity i otworzyłem go. Na stykach było sporo czarnego nalotu, więc wyczyściłem. Kupiłem na allegro pręt gwintowany M2 i podkładki i nakrętki i tym skręciłem programator, zabezpieczając nakrętki klejem do gwintów.
    W programatorze podłożyłem też podkładkę pod ząbek blokujący ruch powrotny koła zębatego. Miał dość duży luz i czasami się podnosił i zachodził na koło.
    Na razie na biurku programator przeszedł cały cykl bez zatrzymania. Za chwilę zamontuję w zmywarce i sprawdzę jak się spisze.
  • Poziom 9  
    spinder07.
    Dziękuję za wyczerpujące informacje i czekam na finał.
  • Poziom 13  
    Po zmontowaniu wszystkiego działa bez zarzutu. Dwa razy bez zatrzymania przeszła cały cykl od początku do końca, więc na razie jest ok.. Nie potrafię precyzyjnie określić, który element u mnie zawodził, bo wykonałem kilka czynności. Może być, że na problem złożyło się kilka czynników.
    Powodzenia i daj znać jak efekty.