Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowa instalacja w mieszkaniu - kilka pytań

06 Oct 2018 01:26 618 3
  • Level 8  
    Witam, jakiś czas temu rozpocząłem gruntowny remont mieszkania w starym poniemieckim budynku. Zbliżam się do momentu w którym będę musiał zacząć robić instalację elektryczną. Aktualnie znajduje się tam instalacja wykonana w dużej części z aluminium, dlatego muszę zrobić ją całkiem na nowo. Na dodatek wspomnę, że chciałbym zrobić coś na wzór inteligentnego domu (trochę się nad tym rozpisałem w innym poście). Podczas zastanawiania się nad koncepcją całej instalacji pojawiło się kilka pytań, które przedstawiam poniżej.

1. Jaka marka przewodów jest godna polecenia? Głównie interesują mnie YDYp 3x2,5mm², YDYp 3x1,5mm² i YDY 5x1,5mm². Jeden krążek YDYp 3x1,5mm² 100m już mam marki Elektrokabel. Wiem, że polecane jest NKT, ale są stosunkowo drogie. Na Allegro znalazłem przewody własnie marki Elektrokabel w dobrej cenie. Czy może być ten czy lepiej szukać czegoś innego?

2. Na każdym grzejniku chciałbym zamocować siłowniki termoelektryczne normalnie zamknięte, które otwierają się po podaniu napięcia, tak aby mieć możliwość sterowania temperaturą powietrza w każdym pomieszczeniu z osobna. Te, które chcę użyć pobierają ok. 2W mocy. W związku z tym, nie do końca wiem jaki przewód zastosować. O ile dobrze mi wiadomo, przy 230V nie można stosować w ścianach przewodów o polu przekroju poprzecznego mniejszym niż 1,5mm², a tutaj starczyłoby nawet 0,5mm². W związku z tym czy muszę zastosować YDYp 2x1,5mm², czy mogę użyć czegoś cieńszego?

3. Jakie są dobre sposoby na mocowanie przewodów w bruzdach? Wiem, że istnieją takie uchwyty jak USMP, ale wydaję mi się, że lepiej by się nadały do instalacji wtynkowej. Słyszałem też o sposobie mocowania na klej na gorąco, albo po prostu na gips.

4. Dużą część przewodów będę prowadzić w suficie podwieszanym. Tutaj powstaje pytanie, czy muszą być one w peszlach, albo rurkach, czy można je po prostu kłaść bez peszli? Mowa tutaj o przewodach prądowych, jak i niskonapięciowych takicj jak np. YTDY, a także UTP, czy koncentryku.

5. Czy zabezpieczenie łączenia dwóch przewodów YTDY pod tynkiem za pomocą koszulki termokurczliwej będzie wystarczające, czy lepiej dać coś innego?

6. Czy kolory puszek mają znaczenie? Bo widzę, że na przykład niepalne mają kolor niebieski, ale chyba nie jest to reguła i za każdym razem trzeba czytać dokładnie opis prosuktu.

Trochę się tego nazbierało, będę wdzięczny za każdą pomoc.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Moderator of the Technical section
    1. Kupuj przewody na napięcie 450/750 V a nie na 300/500 V. A gdzie? Ja kupowałem w hurtowniach.

2. Minimalny przekrój przewodu instalacyjnego to 1 mm².

3. USMP ale dobrane do kształtu przewodu. Nic lepszego nie znajdziesz.

4. Żaden przewód typu YDY nie musi być w peszlu, chyba że zmuszają do tego okoliczności. Na przykład możliwość zakaleczeń izolacji, czyli np. przepuszczanie go przez/obok profili blaszanych. Musisz sam określić gdzie przewód może być narażony na uszkodzenie (chociażby hipotetyczne) i wtedy zastosować dodatkową jego osłonę.

5. Ja bym w ogóle unikał takich łączeń, bo to jest zasada instalatora i instalacji. Wszelkie połączenia mają być dostępne. Koniec i kropka.

6. W Twojej sytuacji nie jest to problem.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 8  
    Dzięki za odpowiedź. Co do piątego punktu to chodziło mi bardziej o połączenie czyjników otwarcia okien (kontaktrony) bezpośrednio do przewodów YTDY, z założenia połączenie ma być lutowane i zabezpieczone koszulką termokurczliwą. Kontaktrony do okien przewody mają stosunkowo krótkie, ok. 10-15cm, dlatego też nie wpadłem na żaden inny pomysł jak to połączyć. W 4 punkcie zapomniałem wspomnieć, że przewody miałyby być mocowane do drewnianych desek, które są przybite do drewnianego stropu. Czy tutaj również mogę prowadzić bez peszli?
  • Moderator of the Technical section
    borowikk wrote:
    Co do piątego punktu to chodziło mi bardziej o połączenie czyjników otwarcia okien (kontaktrony) bezpośrednio do przewodów YTDY, z założenia połączenie ma być lutowane i zabezpieczone koszulką termokurczliwą.

Jeśli to jest (a prawdopodobnie tak będzie) napięcie pomocnicze SELV a nie sieciowe, to nic nie stoi na przeszkodzie. Musisz to zdecydowanie odróżnić, znaczy część instalacji pozostającą lub mogącą znaleźć się pod napięciem sieci, a instalacją pomocniczą z separowanym, bezpiecznym napięciem zasilającym. Dwie różne rzeczy i nieco inne zasady je dotyczące.
    borowikk wrote:
    W 4 punkcie zapomniałem wspomnieć, że przewody miałyby być mocowane do drewnianych desek, które są przybite do drewnianego stropu. Czy tutaj również mogę prowadzić bez peszli?

Poczytaj sobie to:
    Zasady projektowania i wykonawstwa instalacji elektrycznych w drewnianym domu
    oraz
    Sposoby prowadzenia przewodów elektrycznych w budownictwie drewnianym