Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co znaczą pojęcia: pic eeprom

29 Sie 2005 22:02 1102 9
  • Poziom 10  
    Witam mam prośbę czy ktoś by mi wytłumaczył co znaczą pojęcia ;
    pic eeprom
    pic flash z gory serdeczne dzięki

Moderowany przez tremolo:

Poprawiono tytuł postu: skasowano dublet.

• Spec od GSM
    Pic ma w sobie dwie pamieci:jedną wiekszą do biosu i drugą mniejszą zazwyczaj ...eeprom do np danych które aktualizuje się co jakiś czas(lub sam program to robi).
    Eeprom często zwiększa się dodając dodatkowo chip zewnętrzny.

ftb
  • Poziom 40  
    kuter18 napisał:
    Witam mam prośbę czy ktoś by mi wytłumaczył co znaczą pojęcia ;
    pic eeprom
    pic flash z gory serdeczne dzięki

Witam
    eeprom jest to pamięć którą można zapisać i skasować elektrycznie
    eprom pamięć którą można tylko zapisać elektrycznie

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    witam
    w pamięci flash mieści się program wykonywany przez PIC'a
    EEPROM jest pamięcią nieulotną, programowalną, którą można wykorzystać np do trzymania zmiennych, których wartość chwilowa zależy od działania programu, ale musi zostać zachowana po wyłączeniu zasilania i ponownym jego włączeniu

z pozdrowieniami
  • Poziom 40  
    Witam
    eprom - pamięć tylko zapisywana elektrycznie
    eeprom - pamięć zapisywana i kasowana elektrycznie
    flash - pamięć zapisywana i kasowana błyskiem światła
    wysłałem wcześniej post a go nie ma ?????
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Aleksander_01 napisał:
    Witam
    eprom - pamięć tylko zapisywana elektrycznie
    eeprom - pamięć zapisywana i kasowana elektrycznie

Obawiam się że się kolega pomylił ;-)

EPROM - pamięć zapisywana elektrycznie, kasowana poprzez naświetlanie układu scalonego promieniowaniem ultrafioletowym UV. Do naświetlania służy specjanle "okienko" z przezroczystego materiału wykonane w obudowie takiego scalaka.
    FLASH - jest to pamięć w sumie bardzo podobna do EEPROM'u (bo również zapis i kasowanie jest przeprowadzane na drodze elektrycznej). Różnica polega na tym że EEPROM zapisuje sie i kasuje selektywnie, tzn bit po bicie, a w pamięci FLASH zapis nowych danych wymaga wcześniejszego skasowania całego sektora.

Jeśli chodzi o poznawanie szczegółów to polecam zapoznanie się z lekturą na temat mikrokontrolerów i pamięci.

Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Aleksander_01 napisał:

:D Dobre
  • Poziom 40  
    Co do eprom'u to nie ma z mojej strony żadnej pomyłki. Są też epromy "jednorazowe", bez okienka.

Co do flash'a to nie będę się spierał.
    Proszę mi wytłumaczyć w takim razie jak nazywają się pamięci zapisywane za pomocą światła (wiem że coś takiego jest).
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Aleksander_01 napisał:
    Co do eprom'u to nie ma z mojej strony żadnej pomyłki. Są też epromy "jednorazowe", bez okienka.

Tak, rzeczywiście są takie EPROMY i z tym się nie spieram, a to co napisałem o EPROMach to jedynie dodatkowe informacje.

Aleksander_01 napisał:
    Co do flash'a to nie będę się spierał.
    Proszę mi wytłumaczyć w takim razie jak nazywają się pamięci zapisywane za pomocą światła (wiem że coś takiego jest).
    Pozdrawiam
    Może i są (jedyne co mi teraz przychodzi na mysl to pamięci optycze). Tak czy inaczej na pewo nie są to pamięci typu FLASH (które są ostatnio coraz bardziej popularne jako pamięci przenośne, lub karty pamięci do urządzeń przenośnych typu odtwarzacze mp3, aparaty cyfrowe itp, więc tam nie ma mowy o zapisie za pomocą światła)

Z resztą to tylko sprostowanie i nie ma co sie kłócić bo błędy się zdarzają wszystkim, chodzi tylko o to żeby innych nie wprowadzać w błąd.

Pozdrawiam