Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Siłowniki do bramy dwuskrzydłowej do 1500 zł. Skrzydło 190 cm. Słupek 32 cm

OphisR 06 Oct 2018 11:25 6387 32
 • #1
  OphisR
  Level 11  
  Witam, potrzebuję dobrać automatykę do bramy dwuskrzydłowej. Brama jest wykonana z lekkiego profilu, waga jednego skrzydła to max. 50 kg. szerokość skrzydła 190 cm a całkowity prześwit bramy od słupka do słupka 4 metry, oprawiona jest na środku słupka, którego szerokość wynosi 32 cm.
  Patrząc po internecie to wybór jest szeroki i zaczyna się od ok. 400 zł, ale ja chciałbym wydać nie więcej niż 1500 zł, czy moglibyście mi coś polecić, poniżej wklejam to co zwróciło moją uwagę.
  Link FAAC - GENIUS GBAT 300
  LinkHATO SWING 400kg dł.4m
  P.S. Jak widzicie mój wybór to siłowniki działające jak teleskop, innych nie szukałem ponieważ obawiam się, że przy tej grubości słupka te "suwakowe - łańcuchowe" nie wiem jak to nazwać, będą zahaczać o bramę.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #3
  Alpha
  Level 23  
  Czyli odległość zawiasu od krawędzi słupka wynosi 16cm - to już dość sporo, więc zwróć na to uwagę dobierając siłowniki.
  Kolejne ważne aspekty, o których nie wspomniałeś, to czy skrzydła mają się otwierać szerzej niż 90 stopni, oraz czy masz możliwość zamontowania odbojników na zamknięciu oraz otwarciu (bo jak dobrze pamiętam, wspomniany Hato Swing wymaga ich pod groźbą utraty gwarancji).
 • #4
  OphisR
  Level 11  
  Brama wystarczy, że będzie się otwierać do kąta 90 stopni, nawet nie mniej i nie więcej. Co do montowania tych odbojników to wolałbym tego uniknąć, ale jak będzie trzeba to jestem w stanie zamontować taki na środku bramy, po bokach bramy nie za bardzo mi to pasuje.
  Dzięki za zainteresowanie tematem.
 • Helpful post
  #5
  Alpha
  Level 23  
  Z ogranicznika na zamknięciu (wyspy) raczej nie rezygnuj - bez tego jest bardzo ciężko wyregulować siłowniki, by skrzydła znalazły się w jednej linii.
  Natomiast bez ograniczników na otwarciu mogą spokojnie pracować napędy takie jak Nice WG3524, które mają możliwość zamontowania ogranicznika mechanicznego na ślimaku (zestaw PLA13, którego nie musisz kupować, bo w napędzie jedna para ograniczników jest zamontowana, trzeba ją tylko przełożyć na pozycję otwarcia). Krótsza wersja WG4024 u Ciebie się nie nada, bo zgodnie z instrukcją, max rozmiar C (odległość zawiasu od krawędzi słupka) to około 15cm.
 • #7
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  OphisR wrote:
  bardziej bym się skłaniał do FAAC - GENIUS GBAT 300

  Przy Twoich słupkach raczej Gbat 400 lub inne dłuższe...
 • #9
  OphisR
  Level 11  
  Prawdopodobnie kupię zestaw Link GENIUS G-BAT 400 jak FAAC 414 KOMPLETNY 2 PILOTY
  Z tego co doczytałem powinien pasować.
  Na aukcjach jest spory rozrzut cenowy i stąd moje dodatkowe pytania?
  Jaką centralę sterującą wybrać?
  Czy da się to podłączyć bez fotokomórek?
  No i jeszcze nie wiem jak się programuje granice otwarcia i zamknięcia, ale to już powinno być w instrukcji.

  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #10
  Alpha
  Level 23  
  Tylko napomknę, że instrukcja informuje o konieczności stosowania mechanicznych krańcówek na zamknięciu i otwarciu (instrukcja , pkt 2.2 str.5).
  Zwróć jeszcze uwagę na napęd ramieniowy Nice Moovo XA4, ale z akcesoriami dodatkowymi wyjdzie nieznacznie drożej.
  Nie instalowałem go jeszcze, więc nie mam opinii, ale wygląda kusząco.
 • #11
  OphisR
  Level 11  
  Ograniczniki to nie problem ponieważ aktualnie brama jest zamykana klasycznie i wysepka na środku po lekkiej modyfikacji już by była, a przy otwartej bramie coś wymyślę ponieważ w tych miejscach jest trawnik, więc można coś wkopać w ziemię. Poszukam tej instrukcji w internecie, ale jeśli to nie problem to wrzuć ją tu na forum.
  Ok, już mam.
  Dobrze rozumiem, że nie programuje się otwarcia i zamknięcia tylko funkcję tą spełniają ograniczniki?

  Zaintrygowałeś mnie napędem moovo XA4 NICE cena jest do przeskoczenia tylko skrzydło mojej bramy ma ok 190-195 cm. Z tym, że jest to lekka konstrukcja i waga skrzydła to max 50 kg. Tak czy siak otworzy się do 90 stopni bo długość skrzydła chyba nie ma znaczenia dla kąta otwarcia.
 • #12
  Alpha
  Level 23  
  OphisR wrote:
  Ograniczniki to nie problem .....
  Dobrze rozumiem, że nie programuje się otwarcia i zamknięcia tylko funkcję tą spełniają ograniczniki?
  Zaintrygowałeś mnie napędem moovo XA4 NICE cena jest do przeskoczenia tylko skrzydło mojej bramy ma ok 190-195 cm. Z tym, że jest to lekka konstrukcja i waga skrzydła to max 50 kg. Tak czy siak otworzy się do 90 stopni bo długość skrzydła chyba nie ma znaczenia dla kąta otwarcia.

  Wcześniej pisałeś, że wolałbyś ich nie stosować, dlatego miałem to na uwadze.
  Centrala zatrzymuje skrzydło albo pod wpływem wmontowanych w siłownik wyłączników krańcowych, lub - przeważnie - po wykryciu zwiększonego oporu (czujnik amperometryczny), dlatego te odboje są konieczne. Często instalatorzy tak montują siłowniki, że maksymalny kąt otwarcia zbiega się ze skrajnym posuwem siłownika, ale z czasem może to doprowadzić do mechanicznych usterek.
 • #13
  OphisR
  Level 11  
  Bo wolałbym nie stosować ograniczników ze względu na dodatkową przeszkodę na trawniku :)
  Bardzo spodobała mi się jednak opcja użycia siłowników moovo XA4 NICE. Tylko ta długość bramy - chyba zaryzykuję, montował ktoś do trochę dłuższych?
  Bardzo łatwy montaż to mnie przekonuje.
 • #14
  Alpha
  Level 23  
  OphisR wrote:
  Tylko ta długość bramy - chyba zaryzykuję, montował ktoś do trochę dłuższych?
  Bardzo łatwy montaż to mnie przekonuje.

  Przyjrzyj się i zastanów czy Twoja brama :
  -jest dostatecznie wysoko nad podłożem w całym zakresie ruchu i czy w okresie zimowym nie będzie zgarniała śniegu jak pług
  -nie jest narażona na silne podmuchy wiatru i nie jest zbyt "zabudowana", by działała jak żagiel
  Jeśli oba te warunki zostaną spełnione, a dodatkowo piszesz o małej wadze skrzydeł, to ja nie widzę przeciwwskazań by go zastosować.

  Z montażem to słuszna uwaga. Uwierz, że pierwsza instalacja napędu bramy dwuskrzydłowej z tradycyjnymi siłownikami bardzo często owocuje różnymi błędami. Przy wspomnianym Moovo wygląda to prościej, a i nie trzeba używać spawarki.
 • Helpful post
  #15
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  A ja odradzam Moovo. Oto powody:
  - centrala oparta na przetwornicy - dość awaryjna
  - jesteś "skazany" na osprzęt Moovo (piloty, fotokomórki)
  - brak wejścia obsługi z przycisku, domofonu, dodatkowej radiolinii
  - ramiona siłowników będą przymocowane znacznie bliżej słupków niż w przypadku wysuwanych 400-ek (lub dłuższych siłowników) przez co "sztywność" zamkniętej bramy będzie mniejsza.
 • #16
  Alpha
  Level 23  
  A widzisz - i tu pewnie tkwi sekret tej ceny . Dzięki Marek J. za te uwagi.
  Chciałbym Cię tylko dopytać, czy usterkowość zasilacza w tej konkretnej centrali jest potwierdzona, czy to tylko przypuszczenie? Masz z tym napędem jakieś doświadczenie?
  Sam zastanawiam się nad zakupem i nie chcę strzelić sobie w kolano.
 • Helpful post
  #17
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Tak. Miałem przypadki uszkodzeń tych central (są stosowane nie tylko w tych siłownikach). To wyrób przeznaczony do marketów i nawet na gwarancji są problemy z naprawą.
  Jest tego sporo na naszym forum. Prześledź tematy...
 • #18
  OphisR
  Level 11  
  Marek J. wrote:
  Tak. Miałem przypadki uszkodzeń tych central
  No to mnie przekonałeś, fajnie to wygląda, prosty montaż ale nie mam zamiaru czekać, aż się zepsuje. W zestawie jest jeden pilot a każdy dodatkowy kosztuje 112 zł taką odpowiedź dostałem od sprzedawcy.
  Więc w moim przypadku nie pozostaje nic innego jak GENIUS G-BAT 400 jak FAAC 414 KOMPLETNY 2 PILOTY. Poszukam zestawu bez fotokomórek i będę się bujać z montażem :)
 • #19
  Alpha
  Level 23  
  Centralka ma symbol MCI1 i rzeczywiście jest sporo przypadków uszkodzeń opisanych na Elektrodzie. Głównie dotyczą one zasilacza, który można podmienić na inny, ale dla nieelektronika to może być kłopot.
  Szkoda, ten napęd byłby fajną alternatywą.
 • #21
  kotbury
  Gantry automation specialist
  1. Sprawdzona jest centralka Faac 455D (w odróznieniu od starszej 452 można podpąć czujniki antyzgnieceniowe i ma nieco opcji więcej). W podobnej cenie jest jeszcze nowsza E045 (ale wyposażona w zasilacz impulsowy - a im więcej komplikacji tym gorzej i były na forum sygnały o problemach z ustawianiem) i sporo droższa E145 ale to już nieco wyższa klasa.
  Możesz pokusić się o montaż krajowej - nieco tańszej od oryginalnych ale mających jeszcze większe możliwości (w tym antyzgniecenie w standardzie) DTM Varia B232 Soft. Tylko w przypadku żonglerki centralami i samodzielnego montażu otwarta pozostaje kwestia gwarancji.

  2. Zawsze możesz ominąć fotki, ale na dłuższą metę (dla zdrowia domowników , zwierzaków i auta) lepiej się w nie zaopatrzyć -zwłaszcza w przypadku centralek firmowych Faac , które nie mają zabezpieczenia antyzgnieceniowego w standardzie.
 • #22
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Nie musisz kupować zestawu , szczególnie z "dziwnymi" centralami. Możesz kupić same siłowniki ( tutaj zaznaczam, że przy Twoich wymiarach 400-ki mogą być za krótkie. Musiałbyś zamontować niezgodnie z zalecanymi wymiarami montażowymi).
  Możesz np siłowniki 600mm kupić tutaj:
  Link
  Link
  a centralę (i siłowniki też) tutaj:
  Link
  Mają fajną i funkcjonalną centralę Bios Eco (znacznie tańsza od Bios w cenniku). Pisałem o niej kiedyś.
  Link
 • #24
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  W centrali 452 robisz mostki/zworki z kawałków przewodów(są schematy). W bios eco są dip switche które zastępują mostki na stopie foto open lub foto close. Wystarczy przełączyć odpowiednie na ON.
 • #25
  OphisR
  Level 11  
  I już chyba ostatnie pytanie odnośnie instrukcji Instrukcja, który schemat trybu pracy zastosować, aby bramę otwierać przyciskiem pilota tak aby się sama nie zamknęła po jakimś czasie i tak żeby ją zamknąć również tylko i wyłącznie przyciskiem pilota, nie do końca jest dla mnie jasna ta tabela.
  Dziękuję za cierpliwość i wsparcie :)
 • Helpful post
  #26
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Jeżeli chodzi o centralę FAAC 455d to "E" lub "EP".
 • #28
  OphisR
  Level 11  
  Jednak nie jest prosto. Podłączyłem siłowniki, centrale i radio, bez lampy i z mostkami od fotokomórek na 12 i 13 z 19 pinem, nie reagują siłowniki. Sprawdzałem miernikiem czy pomiędzy pinami 1 i 2 lub 1 i 3 pokazuje się napięcie - nie pokazuje się. Próbowałem wymusić otwarcie bramy wg instrukcji robiąc mostek pomiędzy piny 14 i 9. Zapalała się dioda otwierania, ale cisza. Jak widać na zdjęciach nie podłączyłem uziemienia, ponieważ pomiędzy słupkami mam już położony przewód 3 żyłowy i na razie nie mam możliwości dołożyć czwartego (nowego przewodu). Znalazłem opis do FAAC E045, że trzeba zrobić jeszcze mostek na pinach 11 i 16 czyli stop z minusem bo inaczej brama w ogóle nie ruszy. Tu też trzeba taki mostek robić - nie widzę w instrukcji. Moja centrala to FAAC 452

  Siłowniki do bramy dwuskrzydłowej do 1500 zł. Skrzydło 190 cm. Słupek 32 cm Siłowniki do bramy dwuskrzydłowej do 1500 zł. Skrzydło 190 cm. Słupek 32 cm

  I jeszcze muszę poszukać instrukcji jak programować pilota.
 • #29
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  OphisR wrote:
  trzeba zrobić jeszcze mostek na pinach 11 i 16 czyli stop z minusem bo inaczej brama w ogóle nie ruszy

  ...ano trzeba
 • #30
  OphisR
  Level 11  
  Działa :) Muszę zresetować jakoś piloty bo działa tylko otwieranie z pilota, a zamykanie już nie. Pilot to ECHO TX4 RC FAAC Spa 433 MHz. Tam na płytce od pilotów jest zworka domyślam się, że od resetowania pilotów, trzeba ją wyjąć czy przepiąć? Później doczytam na internecie bo właśnie wyjeżdżam do domu. Dzięki @Marek J. za tak szybką reakcję.