Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym Junkers Smart 14-5C a czujnik zewnętrzny

piotr4you 06 Paź 2018 15:22 444 4
  • #1 06 Paź 2018 15:22
    piotr4you
    Poziom 8  

Witam.
    Zaczyna się pierwszy sezon ogrzewania w naszym domu. Nowowybudowany, ocieplony podłoga 15cm, ściany zewnętrzne 15 cm styropianu, strop drewniany 30cm wełny.
    Kotlownia zbudowana na piecu Junkers Smary 14-5C. Obecnie moc ustawiona CWU max. 7kW, a CO max. 6 kW. Powierzchnia ogrzewana to okolo 90m2. Jest zasobnik CWU 140l, rozdzielacz dla podłogowego na 10 pętli firmy EMMETI z rotametrami, pompą i mieszaczem na termostacie. Cały dom jest z ogrzewaniem podłogowym. W 5 pomieszczeniach czujniki temperatury podłączone do listwy sterującej firmy TECH seria 5 model L5 z elektrozaworami. Obecnie piec ustawiony na minimum 30 stopni. Listwa załącza piec.
    Zastanawiam się czy jest sens dla podłogówki zamontować tylko i wyłącznie czujnik temperatury zewnętrznej podłączany do pieca aby mógł bardziej modulować temperaturę na wyjściu . Czy mógłbym wtedy nieznacznie regulować krzywa grzania ( bo podłogówka nie lubi dużych skoków ), załóżmy pomiędzy 30 a 35 stopni na wyjściu. Czy to cos da, a moze sam czujnik temperatury zewnętrznej nic nie wniesie i musi byc w komplecie ze sterownikiem CW 100. Nie chce przeinwestować. Nie lubimy zbyt ciepłego otoczenia. Myślę , ze okolo 20 stopni w pomieszczeniach raczej wystarczy.
    Co sądzicie drodzy forumowicze???

0 4
  • Pomocny post
    #2 06 Paź 2018 22:22
    jamper
    Poziom 15  

Zacznij od czujnika zewnętrznego pod kocioł i ustaw samemu krzywa grzewczą .jak masz kupywać cw 100 to lepiej cw 400 duża różnica w obsłudze a w cenie nie wielka.

0
  • #3 06 Paź 2018 22:26
    piotr4you
    Poziom 8  

Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź.
    Wolałbym nie kupować sterownika :-)
    Jesli dobrze rozumiem to zacząć od samego czujnika zewnetrznego, czyli że sterownik CW nie jest konieczny (to by była tańsza opcja).
    Czy tą krzywą na samym sterowniku pieca będę mógł ustawić? Mam chyba heatronic 4 w piecu.

0
  • #4 02 Sty 2019 14:08
    kryspin1983
    Poziom 4  

Witam. Możesz podać jakie masz ustawienia na CW400 dotyczące krzywej grzewczej , jakie masz sterowanie wg czego i regulacje obnizania oraz temperatury ??

0
  • #5 02 Sty 2019 15:16
    piotr4you
    Poziom 8  

Witam ponownie.
    Obecnie piec chodzi bez dodatkowego sterownika.
    Właśnie zakupiłem CW400 z czujnikiem zewnętrznym temperatury. Jednak nie wiem czy wogole będą z tego jakies korzyści.
    Teraz zużycie gazu w ciągu miesiąca (30 listopad - 31 grudnia) wyniosła 160m3, co daje średnią na poziomie 5,175m3. Rachunek za ten miesiąc 340zl. Nie wiem czy to dużo, bo to pierwszy sezon. W domu jest ciepło około 21*C w pokojach i 23*C łazienka.

Dodano po 19 [minuty]:

Jak zamontuje CW400 to planuję zrobić sterowanie według temperatury zewnętrznej opierając się na wykresie "ustawienie krzywej grzewczej dla ogrzewania podłogowego"
    Sterowanie ogrzewaniem podłogowym Junkers Smart 14-5C a czujnik zewnętrzny

0