Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie podłogowe. Regulatory? Termostat? Czujnik temperatury zewnętrznej?

06 Paź 2018 22:13 1812 3
 • Poziom 5  
  Witam serdecznie ekspertów bardzo proszę o pomoc i poradę.
  Od początku na wstępie dodam, że jestem zielony w temacie.
  Dom od dewelopera i niestety muszę wszystko kontrolować i patrzeć na ręce.
  Zaraz będzie etap ogrzewania podłogowego. Dom około 130 m2. na dole kuchnia otwarta z salonem, wc i wiatrołap góra 3 pokoje, łazienka i "korytarz" - wszystko ogrzewane ma by c podłogówką.
  Na innych stronach czytałem i dalej nie wiem więc pytam tu. Do rzeczy - zależy mi aby sterować temperaturą w każdym pokoju rozumiem, że muszą być osobne strefy i do każdej termoregulator na głowicy czy jakoś tak i w każdym pokoju termostat czy jakaś jednostka sterująca?
  Czy to ma sens? Czy tak się da? Czy do tego też mam kupić czujnik temperatury zewnętrze? W głowie ułożyłem sobie plan, że wszędzie będzie osobne sterowanie kocioł de dietrich mcr3 plus 24t do tego do salonu kupię 1 sterownik od de dietrich AD 289 a do reszty coś tańszego typu "Altech Programowalny, tygodniowy regulator temperatury IRYD 2 kod ALTH-995716".
  Czy to mas? Proszę o pomoc.
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  Podstawą regulacji podłogówki jest regulacja pogodowa. Regulatory/sterowniki pokojowe/pomieszczeniowe tylko jako dodatek.
  Podłogówka to skomplikowana instalacja, która wymaga projektu wykonanego przez kogoś kto ma o tym pojęcie. Masz taki projekt? Bez projektu możesz mieć masę problemów.
  Ta komplikacja polega na tym, że ogrzewanie podłogowe musi być dobrze zrównoważone, a rura podłogówki stawia duży opór przepływu. Przez to pola podłogówek muszą być tak podzielone i dobrane, aby długość rur we wszystkich polach była podobna. Przy tym należy uwzględnić różnice temperatur w poszczególnych pomieszczeniach (sypialnie nieco mniejsza, a w łazienkach wyższa niż w salonie czy pokojach tzw. dziennych), rodzaj i grubość wylewek, czym podłoga ma być pokryta (płytki, parkiety, panele itd.), rodzaj zastosowanej rury, wielkość przeszkleń. Od tego zależy wielkość pół grzewczych, długość rur w polach oraz gęstość ułożenia podłogówki przy uwzględnieniu stref brzegowych w których ułożenie rur się zagęszcza (przy oknach, przy drzwiach zewnętrznych, drzwiach balkonowych oraz ścianach zewnętrznych).

  W przeciwnym razie będzie duży problem ze zrównoważeniem całej instalacji, zwłaszcza jak ktoś planuje tą instalację zasilić pompą z kotła gazowego. Pompa w tym kotle ma przynajmniej dwukrotnie za małą wydajność. Pompa z modulowaną wydajnością, zależną od aktualnej mocy kotła (taka jaką masz w kotle MCR) nie nadaje się do bezpośredniego zasilania ogrzewania podłogowego. Przy podłogówce powinna być zamontowana pompa niemodulowana, ponieważ jej wydajność zależy tylko i wyłącznie od oporów przepływu, a te są prawie stałe i zależą od wielkości i ilości pól oraz długości rur.
  Aby taka podłogówka pracowała prawidłowo powinien być użyty kocioł z bardziej wydajną pompą lub należy zastosować sprzęgło hydrauliczne + wydają pompę.
  Oczywiście podłogówka na tej wbudowanej pompie ruszy, ale będziesz miała zbyt dużą różnicę temperatur między zasilaniem, a powrotem. Przez to drastycznie spada moc grzewcza pół i może się okazać, że nie będzie się dało osiągnąć zadanej temperatury w domu przy większych mrozach lub też trzeba będzie ustawić na kotle wysoką temperaturę grzewczą np. rzędu 60-70'C co z kolei nie jest zdrowe dla samej podłogówki, bo będą w niej występować duże różnice temperatur i duże naprężenia, ale także nie będzie to zdrowe dla domowników, bo miejscami podłoga będzie zbyt ciepła, a miejscami zimna. Dodatkowa regulacja pokojowa/pomieszczeniowa tylko pogorszy tą sytuację, bo tylko powiększy wahania temperatur i zmusi do podniesienia temperatury zasilania.

  Dlatego budowa każdej podłogówki powinna być poprzedzona wykonaniem projektu oraz wykonaniem obliczeń zapotrzebowania energetycznego domu, przepływów, temperatur.
  W dobrze wyliczonej podłogówce i dobrze dobranej pompie różnica temperatur między zasilaniem, a powrotem nie powinna być większa jak 10'C, a najlepiej jak będzie na poziomie nie większym jak 5-7'C.
  Robienie podłogówki "na oko" to wielka loteria.

  Zapytaj wykonawcę czy posiada takie wyliczenia i niech Ci je przedstawi.
 • Poziom 33  
  Brawa dla Plumpi
  Porządny wykład. Każdy kto otworzy tutaj post o ogrzewaniu podłogowym powinien go przeczytać.
  Zacznij od podłogówki regulowanej według krzywej grzewczej. Jeśli stwierdzisz że potrzebna ci regulacja konkretnej temp. w konkretnych pokojach to zawsze możesz dołożyć takie sterowanie albo bezprzewodowe, albo przewodowe - tylko na etapie prac budowlanych rozprowadź kable od każdego pomieszczenia do skrzynki rozdzielacza O.P. i kabel sygnałowy i zasilający z kotłowni do każdego rozdzielacza. Później będziesz mógł zrobić niemal wszystko.
 • Poziom 5  
  czy taki podział na strefy będzie ok?

  Ogrzewanie podłogowe. Regulatory? Termostat? Czujnik temperatury zewnętrznej?Ogrzewanie podłogowe. Regulatory? Termostat? Czujnik temperatury zewnętrznej?